Esperal Kęty
Esperal w Kętach i pozostałych polskich miastach stosuje się obecnie głównie jako uzupełnienie i wspomożenie terapii odwykowej uzależnienia od alkoholu.
Esperal Kety – Wszywka Alkoholowa Galmedic
Alkoholizm jest skomplikowanym schorzeniem natury psychicznej i fizycznej. Powoduje występowanie objawów psychosomatycznych, pojawiających się w konsekwencji długotrwałego nadużywania substancji odurzającej. Terapia alkoholizmu powinna zatem składać się z kilku elementów, wspierających nawzajem swoje działanie. Najpopularniejszą formą farmakoterapii wykorzystywanej powszechnie w leczeniu alkoholizmu jest Esperal. Kęty proponują jego wszycie w bielskim Centrum Medycznym Galmedic. Wykonanie zabiegu w specjalistycznej placówce możliwe jest jednak wyłącznie po odbyciu wcześniejszej wizyty kwalifikacyjnej. Przed rozpoczęciem terapii pacjent powinien poznać wszystkie wskazania i przeciwwskazania do jej zastosowania, możliwe powikłania, skutki uboczne i konsekwencje niestosowania się do zaleceń lekarskich. Następnie do jego ciała wszywa się określoną dawkę jałowych tabletek. One systematycznie dostarczają do krwiobiegu substancję leczniczą, stojącą na straży jego trzeźwości.
Terapię wykorzystującą Esperal Kęty przeznaczają głównie dla tych uzależnionych pacjentów, którzy wyrażają chęć współpracy z lekarzem. Metody awersyjne wspierające leczenie choroby alkoholowej określane są mianem skutecznych wyłącznie wtedy, gdy stosuje się je zgodnie z zaleceniami. „Zaszyty” alkoholik musi zatem powstrzymywać się od spożywania alkoholu i stosowania produktów zawierających w swoim składzie choćby śladowe ilości etanolu. Ta abstynencja, osiągana co prawda w sposób sztuczny, utrzymuje się u nałogowca nawet przez rok. To czas, który powinno się wykorzystać na włączenie do terapii pozostałych elementów kompleksowego leczenia choroby alkoholowej. Wszywka, stosowana samodzielnie, nie jest bowiem cudownym lekiem. Wspomaga jedynie terapię. Wstrzemięźliwość osiąga się tu wyłącznie dzięki strachowi i awersji nałogowca do spożywania alkoholu. Dlaczego jednak czynność, która dotychczas była źródłem przyjemności, nagle kojarzy się z bolesnymi dolegliwościami i powoduje lęk?
Esperal w Kętach – dostępność disulfiramu
Substancja lecznicza wykorzystywana przez lekarzy w procesie terapii uzależnienia od alkoholu dostępna jest na polskim rynku farmaceutycznym nie tylko jako Esperal. Kęty w większości aptek oferują disulfiram, produkowany przez Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne, stąd jego handlowa nazwa – Disulfiram WZF. Jest on całkowicie legalny, a jego stosowanie uzależnione wyłącznie od posiadanej przez pacjenta recepty. Ze względów bezpieczeństwa należy korzystać z terapii awersyjnej wyłącznie po wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.
Esperal określany jest powszechnie mianem wszywki alkoholowej, głównie ze względu na swoją drogę podania. Lekarz wszywa lek do obszaru podpowięziowego mięśnia pośladkowego. Jego zadaniem jest skuteczne i długotrwałe ograniczenie chęci nałogowca do sięgnięcia po alkohol. Odczuwana przez niego awersja pomaga zatem pokonać chorobę alkoholową. Przekształca sztuczną motywację zewnętrzną w wewnętrzną siłę do walki z nałogiem.
Jak działa wszywka alkoholowa?
Disufiram, który stanowi główny składnik Esperalu, blokuje proces trawienia alkoholu. Wpływa na prawidłowy proces wydzielania w wątrobie człowieka dehydrogenazy aldehydowej. Ten enzym jest zaś niezbędny do fizjologicznego przebiegu szlaku metabolicznego etanolu w wątrobie. Jego brak uniemożliwia szybkie przekształcenie alkoholu do form nieszkodliwych – kwasu octowego, wody i dwutlenku węgla. Zamiast tej reakcji, w organizmie alkoholika dochodzi do niebezpiecznej kumulacji aldehydu octowego. Toksyna ta jest produktem ubocznym trawienia alkoholu, zaburzonego działaniem Esperalu. Istotne jest jednak, że reakcja ta zachodzi wyłącznie w organizmie „zaszytego” alkoholika wtedy, gdy spożyje on alkohol. Dla trzeźwego pacjenta Esperal pozostaje obojętny – nie jest odczuwalny, ani zauważalny.
Po połączeniu wszywki alkoholowej z etanolem pacjent zmaga się z objawami reakcji disulfiramowej. Wypicie choćby niewielkiej ilości alkoholu wiąże się z możliwością wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości. Wśród nich wymienia się: nudności, wymioty, duszności, zawroty i bóle głowy, kołatanie serca, niepokój, lęk, zaburzenia oddychania. Zależnie od ilości dostarczonego do organizmu etanolu mogą one utrzymywać się od kilkudziesięciu minut do kilku godzin, a nawet dłużej. Choć początkowo przypominają one objawy kaca, szybko przybierają na sile. Mogą przekształcić się w dolegliwości groźne dla zdrowia: drgawki, zaburzenia akcji serca, niewydolność krążenia. Pacjent pozostawiony bez opieki w stanie zatrucia aldehydem octowym może zatem doznać trwałego uszczerbku na zdrowiu.
Esperal w Kętach i pozostałych polskich miastach stosuje się obecnie głównie jako uzupełnienie i wspomożenie terapii odwykowej uzależnienia od alkoholu. Wiele osób nadal nie rozumie jednak mechanizmu działania leku i oczekuje od jego zastosowania zbyt wiele lub zupełnie nie wierzy w jego skuteczność. Należy jednak pamiętać, że najlepsze efekty terapeutyczne pacjent może osiągnąć wyłącznie, podejmując ścisłą współpracę z lekarzem, który przeprowadza go przez kolejne etapy leczenia uzależnienia.
Esperal Kęty – do jakiego lekarza się zgłosić?
Wszywka alkoholowa w Kętach i innych miastach wszywana jest przez chirurga. Przed zabiegiem lekarz przeprowadza dokładne badanie pacjenta i zbiera z nim wywiad medyczny. Dzięki temu określa nie tylko wskazania i niweluje ewentualne przeciwwskazania, ale również jest w stanie ustalić optymalną dawkę leku konieczną do wszycia choremu. Zgłoszenie się do lekarza nie jest jednak jednoznaczne z koniecznością hospitalizacji. Zabieg wszycia Esperalu Kęty oferują w trybie chirurgii jednego dnia. Postępuje się tak głównie ze względu na jego niski poziom inwazyjności i wysoki stopień bezpieczeństwa.
Zgłaszając się na zabieg wszycia Esperalu, warto wziąć pod uwagę rozpoczęcie innych oddziaływań terapeutycznych. Jednoczesne spotkania z psychoterapeutami, psychologami czy psychiatrami zapewniają najlepsze efekty terapeutyczne. Alkoholik nie powinien bowiem stosować wyłącznie terapii awersyjnej – stanowi ona jedynie element wspierający kompleksowe leczenie alkoholizmu. W przypadku niektórych chorych konieczne będzie ponadto wsparcie otrzymywane ze strony lekarza internisty. Jest ono szczególnie ważne dla tych alkoholików, którzy zmagają się z istnieniem chorób przewlekłych, wynikających często bezpośrednio z konsekwencji długotrwałego nadużywania alkoholu.
Esperal Kęty – w Galmedic zawsze pod opieką specjalistów.
Przygotowanie do „zaszycia”
Bezwzględnym warunkiem koniecznym do dopełnienia w celu bezpiecznej i skutecznej kwalifikacji pacjenta do zabiegu, jest zachowanie przez niego wstrzemięźliwości od substancji odurzającej przynajmniej przez 24 godziny przed zabiegiem. Taka wymuszona abstynencja znacznie niweluje ryzyko pojawienia się powikłań spowodowanych połączeniem Esperalu z substancją odurzającą. Nagłe odstawienie alkoholu wiąże się jednak zwykle z objawami Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego, określanego również mianem głodu alkoholowego. Aby im zapobiec, warto skorzystać z oferty Centrum Medycznego Galmedic, w której dostępna jest detoksykacja. Trwająca 12 godzin, skierowana jest głównie do pacjentów przygotowujących się do „zaszycia” Esperalu.
Pacjent, który zgłasza się na zabieg, powinien również zapoznać się ze wszystkimi informacjami dotyczącymi sposobu stosowania Esperalu. Dotyczą one zarówno samego mechanizmu blokady, jaki wywołuje działanie leku, jak i wszelkich reakcji organizmu na połączenie wszywki alkoholowej z etanolem. Walka z nałogiem podejmowana z pomocą Esperalu w żaden sposób nie wpływa na jakość codziennego funkcjonowania alkoholika. Pod warunkiem przestrzegania zaleceń lekarza stosowanie tej metody nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia chorego. Wszycia Esperalu nie proponuje się w warunkach domowych. W celu wykonania zabiegu konieczne jest zgłoszenie się do stacjonarnej placówki.
Przebieg zabiegu
Wszycie Esperalu jest szybkie i bezbolesne dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Po przygotowaniu pola operacyjnego – oczyszczeniu, dezynfekcji i znieczuleniu – chirurg przystępuje do wykonania niewielkiego nacięcia w skórze pacjenta, tuż nad jego pośladkiem. Prowadząc cięcie w głąb tkanek podskórnych, lekarz dociera do obszaru podpowięziowego mięśnia. Tam w kieszonce mięśniowej umieszcza kilka tabletek z Esperalem – ich ilość uzależniona jest od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Wszywkę umieszcza się w tej lokalizacji głównie ze względu na komfort i dyskrecję pacjenta. Esperal wszywany w okolicy pośladka ogranicza ponadto dolegliwości bólowe po zabiegu spowodowane poruszaniem się i zapewnia optymalne warunki do szybkiego gojenia się rany. Powstałe nacięcie zaszywa się z użyciem nici chirurgicznych, a powstała blizna jest niewielka i po upływie kilku tygodni staje się wręcz niewidoczna gołym okiem.
Ceny za wykonanie zabiegu wszycia Esperalu wahają się głównie ze względu na dostępność pakietów, z których pacjent może skorzystać. W Centrum Medycznym Galmedic „zaszycie” w opcji podstawowej kosztuje 650 złotych. Pakiet PLUS wiąże się z kosztem 850 złotych, a MAX (połączony z detoksykacją organizmu) – 2100 złotych. W cenę usługi zawsze wliczona jest również konsultacja lekarska i wcześniej wyliczona dawka leku. Preparat przeznaczony do implementacji dostępny jest na miejscu w placówce, co znacznie ogranicza konieczne do dopełnienia formalności. Nasz pacjent nie musi zatem posiadać skierowania na terapię ani recepty.
Wszywka alkoholowa Kęty – skuteczna metoda wspomagająca walkę z nałogiem.
Esperal Kęty – przeciwwskazania
Pacjent, który interesuje się wszyciem Esperalu, powinien uprzednio skonsultować się z lekarzem. Do zabiegu nie kwalifikuje się bowiem tych chorych, którzy znajdują się pod wpływem alkoholu lub spożyli jego nawet śladowe ilości w ciągu ostatniej doby przed zabiegiem. Również nadwrażliwość na disulfiram lub inny składnik leku powoduje, że zabieg zaszycia nie będzie bezpieczny dla alkoholika. Jeżeli nałogowiec zmaga się z problemami z krążeniem, zaburzeniami natury psychicznej, przyjmuje inne leki, to może nie zostać zakwalifikowany do zabiegu. W przypadku występowania wątpliwości diagnostycznych lekarz kieruje chorego na dodatkowe konsultacje specjalistyczne.
Skorzystaj z naszych usług
Szanowni Państwo aktualnie nie posiadamy gabinetu w miejscowości Kęty. Jeśli chcesz skorzystać z naszych usług leczenia alkoholizmu, serdecznie zapraszamy do najbliższego gabinetu w Bielsku-Białej przy ulicy Brodzińskiego 2.
Awersyjna metoda wspomagająca leczenie choroby alkoholowej