Esperal Tarnów
Substancją czynną Esperalu jest disulfiram, czyli organiczny związek chemiczny, będący inhibitorem dehydrogenazy aldehydowej.
Esperal Tarnów – Wszywka Alkoholowa Galmedic
Przerwanie ciągu alkoholowego, wzmocnienie skuteczności innych oddziaływań terapeutycznych, utrzymanie abstynencji, odtrucie organizmu z toksyn poalkoholowych – to tylko niektóre możliwości, które daje pacjentom Esperal. Tarnów proponuje jego podskórne wszycie wewnątrz ciała jako jedną z głównych metod farmakologicznego wsparcia dla procesu leczenia choroby alkoholowej. Lek ten ma postać jałowych tabletek implementowanych w okolicach mięśnia pośladkowego. Jego działanie upośledza proces metabolizmu alkoholu etylowego w wątrobie pacjenta. Z tego względu podczas stosowania tego rodzaju terapii awersyjnej nie należy spożywać alkoholu w żadnej dawce ani postaci. Upośledzenie trawienia tej substancji w przypadku znacznej większości pacjentów okazuje się bowiem niebezpieczne dla ich zdrowia, a niekiedy nawet życia. Połączenie Esperalu z alkoholem skutkuje wywołaniem nagłej reakcji organizmu, przypominającej ciężkie zatrucie alkoholem. To właśnie strach przed tą reakcją zniechęca alkoholików do picia.
Chcesz wszyć Esperal? Tarnów odsyła uzależnionych pacjentów głównie do krakowskiego Centrum Medycznego Galmedic. Tam specjaliści oferują kompleksowe podejście do trudności, z jakimi na co dzień zmaga się chory. Zastosowanie terapii awersyjnej zwiększa przede wszystkim poziom motywacji alkoholika do zwalczenia nałogu. Metody te nie są jednak technikami leczniczymi pozwalającymi na całkowite wyzdrowienie pacjenta z choroby alkoholowej. Ponieważ natura tego schorzenia jest niezwykle złożona, wieloetapowe i długotrwałe powinno być również jego leczenie. Wszywka alkoholowa nazywana jest zatem metodą wspierającą proces zdrowienia, umożliwiającą przerwanie ciągu alkoholowego i utrzymanie abstynencji. Wstrzemięźliwość alkoholika jest jednak podczas terapii Esperalem podtrzymywana w sposób sztuczny, co nie zawsze wystarcza, by pokonać nałóg.
Substancja czynna – disulfiram
Substancją czynną Esperalu jest disulfiram, czyli organiczny związek chemiczny, będący inhibitorem dehydrogenazy aldehydowej. W wyniku swojego działania na organizm człowieka blokuje ona bowiem wydzielanie jednego z enzymów wątrobowych, niezwykle istotnego w prawidłowym przebiegu procesu metabolizmu alkoholu etylowego. Z tego względu nazywa się ją inhibitorem. Zmniejsza szybkość reakcji chemicznej, fizjologicznie zachodzącej u każdego człowieka po spożyciu etanolu.
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo środka, jakim jest Esperal, Tarnów proponuje swoim pacjentom wyłącznie oryginalną substancję pochodzącą z legalnych i sprawdzonych źródeł. Disulfiram w formie jałowych tabletek przeznaczanych do podskórnej implementacji dostępny jest w wielu polskich aptekach. Produkują je Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne. W związku z czym można je odnaleźć u farmaceutów głównie pod nazwą rynkową Disulfiram WZF. W wielu placówkach medycznych wykonujących implementację wszywki alkoholowej (w tym również w Centrum Medycznym Galmedic) lek ten dostępny jest od ręki. Pacjent nie musi zatem samodzielnie się zaopatrywać w jałowe tabletki, ani posiadać recepty od lekarza czy skierowania na terapię awersyjną. Odpowiednią dawkę leku ustala się podczas wizyty kwalifikacyjnej w placówce.
Esperal Tarnów – jak działa?
W wątrobie człowieka wydzielana jest dehydrogenaza aldehydowa konieczna do trawienia alkoholu etylowego. Jej inhibitor, którym jest Esperal, wpływa na pogorszenie jakości tej reakcji metabolicznej. W konsekwencji w organizmie i krwiobiegu człowieka dochodzi do kumulacji znacznych stężeń toksyn poalkoholowych i metabolitów etanolu. Jednym z nich, wyrządzającym najwięcej szkód, jest aldehyd octowy. Powstaje on w wyniku trawienia alkoholu zaburzonego działaniem disulfiramu. W fizjologicznych warunkach zdrowego organizmu szlak metaboliczny etanolu w wątrobie nie zatrzymuje się na jego przekształceniu do tej szkodliwej substancji. Produktem ostatecznym procesu trawienia powinien być bowiem kwas octowy, obojętny dla ustroju.
Podskórna implementacja Esperalu skutkuje zatem powstaniem w organizmie reakcji disulfiramowej opartej na zaburzonym szlaku metabolicznym alkoholu w wątrobie. Nadmiar aldehydu octowego manifestuje się poprzez nasilone objawy przypominające na pierwszy rzut oka symptomy zatrucia alkoholowego i powszechnego kaca. „Zaszyci” pacjenci, którzy próbują przepić wszywkę alkoholową, skarżą się najczęściej na senność, zawroty i bóle głowy, dolegliwości żołądkowe. Objawy tej reakcji są nie tylko odczuwalne przez pacjentów, ale również widoczne dla osób trzecich. Alkoholik ma zaczerwienioną, opuchniętą twarz, jego mięśnie drżą, ruchy są niezborne, brakuje mu koordynacji. Objawy zatrucia aldehydem octowym mogą utrzymywać się od kilkudziesięciu minut do kilku godzin lub dłużej. Wiele zależy tu od ilości wypitego przez pacjenta alkoholu etylowego oraz ogólnej tolerancji organizmu na obecność substancji odurzającej i jej połączenie z Esperalem.
Esperal Tarnów – jak się wszywa?
Esperal w Tarnowie i innych małopolskich miastach wszywa się wyłącznie w klinicznych lub ambulatoryjnych warunkach. Zabieg wszycia disulfiramu zawsze przeprowadza chirurg, w asyście przedstawiciela personelu pielęgniarskiego. Po znieczuleniu miejscowym pacjenta specjalista wykonuje niewielkie nacięcie powierzchniowe skóry za pomocą skalpela. Musi jednak poprowadzić je w głąb skóry, by dotrzeć do obszaru podpowięziowego okolicy mięśnia pośladkowego. Tam, w specjalnie przygotowanej kieszonce w bezpośredniej bliskości mięśnia umieszcza zwykle od 8 do 10 jałowych tabletek z Esperalem. Powstałą ranę zaszywa się, używając nici chirurgicznych i zabezpiecza się ją jałowym opatrunkiem. Procedura trwa zwykle około pół godziny.
Gdzie wykonać zabieg wszycia Esperalu? Tarnów zaleca go przeprowadzać w dogodnych i komfortowych warunkach. Personel medyczny Centrum Medycznego Galmedic zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa i dyskrecji.
Wszywka alkoholowa w Tarnowie – jak przygotować się do zabiegu?
Zabieg wszycia Esperalu w Tarnowie, tak jak w innych polskich miastach, nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań. Przed przystąpieniem do wszycia substancji leczniczej do wnętrza organizmu alkoholika należy jednak pamiętać o tym, że nie stosuje się go u pacjentów znajdujących się pod wpływem alkoholu. Zanim chory zostanie „zaszyty”, jest zmuszony do przerwania swojego ciągu alkoholowego. Może tego dokonać samodzielnie lub w placówce medycznej pod ścisłą kontrolą specjalistów. Disulfiramu nie powinno się wszczepiać wcześniej niż po upływie 24 godzin od ostatniej dawki spożytego przez alkoholika etanolu.
Wszywka alkoholowa umieszczana jest wewnątrz organizmu pacjenta podczas krótkiego i bezbolesnego zabiegu. W Centrum Medycznym Galmedic jego przeprowadzenie poprzedzone jest dokładną diagnostyką stanu zdrowia pacjenta. Na podstawie uzyskanych od alkoholika informacji lekarz ustala odpowiedni plan leczenia i optymalną dawkę leku konieczną do wszycia. Przygotowanie do zabiegu przebiega zatem w specjalistycznych warunkach placówki medycznej. Przedstawiciele personelu medycznego znieczulają pacjenta oraz przygotowują pole operacyjna.
Esperal w Tarnowie – dla kogo?
Jeśli chodzi o pacjentów, dla których przeznaczona jest wszywka alkoholowa, Tarnów jako jej odbiorców wskazuje pełnoletnich pacjentów uzależnionych od spożywania substancji odurzającej, jaką jest alkohol. Sięgają po niego te osoby, które chcą z pomocą specjalistów przerwać swój ciąg alkoholowy i zwiększyć szanse na utrzymanie abstynencji. Esperal zaleca się ponadto pacjentom, którzy znajdują się już pod opieką psychoterapeutów i psychiatrów, ale nie są zadowoleni z dotychczas osiągniętych wyników terapii choroby alkoholowej. Zastosowanie metod awersyjnych wzmacnia bowiem skuteczność innych oddziaływań, wpływając na zwiększenie motywacji pacjenta do leczenia i wstrzemięźliwości. Esperal wywołuje bowiem w psychice alkoholika określone zmiany, polegające na przekształceniu jego dotychczasowych przyzwyczajeń i podejmowanych przez niego wzorców zachowań. Obawiając się działania disulfiramu i jego połączenia z alkoholem etylowym, nie próbuje on spożywać etanolu podczas trwania terapii. By efekty osiągnięte przez niego w trakcie leczenia były długotrwałe, konieczne jest jednak podjęcie innych działań terapeutycznych, m.in. psychoterapii alkoholizmu.
Z terapii prowadzonej przy użyciu wszywki alkoholowej nie powinny korzystać osoby, u których stwierdzono złożone zaburzenia psychiczne, z próbami samobójczymi podejmowanymi w przeszłości włącznie. Zastosowanie Esperalu może być niebezpieczne również dla pacjentów z chorobą niedokrwienną serca, niewydolnością krążenia, serca, nadciśnieniem tętniczym. Bezpośrednim przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest również nadwrażliwość chorego na którykolwiek składnik leku oraz stan upojenia alkoholowego.
Terapia awersyjna – ceny
Cena wszycia wszywki alkoholowej uzależniona jest głównie od pakietu, jaki pacjent wybierze dla siebie w danej placówce. Ma on bowiem do wyboru wiele udogodnień i możliwości adekwatnych do jego potrzeb i preferencji. W Centrum Medycznym Galmedic podstawowy pakiet kosztuje 650 złotych, wszywka PLUS – 850 złotych, a pakiet MAX (z 12-godzinnym detoksem) – 2100 złotych. W koszty wszystkich wymienionych pakietów wliczono również konsultację lekarską kwalifikującą pacjenta do przeprowadzenia zabiegu.
Biorąc pod uwagę czas działania disulfiramu i jego stosunkowo wysoką skuteczność, jego cena nie wydaje się zbyt wysoka. Substancja ta może bowiem oddziaływać aktywnie na organizm „zaszytego” człowieka nawet przez rok. Jej skuteczność zależy głównie od wszytej dawki, indywidualnych możliwości każdego organizmu oraz braku powikłań i objawów niepożądanych już podczas leczenia.
Skorzystaj z naszych usług
Szanowni Państwo aktualnie nie posiadamy gabinetu w miejscowości Tarnów. Jeśli chcesz skorzystać z naszych usług leczenia alkoholizmu, serdecznie zapraszamy do najbliższego gabinetu w Krakowie przy ulicy Wincentego Danka 8/7.
Awersyjna metoda wspomagająca leczenie choroby alkoholowej