Esperal Trzebinia
Disulfiram stosuje się jako jedną z głównych metod wspomagania leczenia choroby alkoholowej.
Esperal Trzebinia – Wszywka Alkoholowa Galmedic
Największym powodzeniem wśród farmakologicznych, awersyjnych metod wspomagania leczenia alkoholizmu cieszy się obecnie Esperal. Trzebinia jako odbiorców tej terapii wskazuje przede wszystkim tych uzależnionych, którzy gotowi są na podjęcie ścisłej współpracy z lekarzem. Podczas stosowania Esperalu chory musi stosować się bezwzględnie do zaleceń i przestrzegać warunków bezpieczeństwa. Lek ma formę jałowych tabletek wszywanych pod skórę chorego, które stopniowo się rozpuszczają, uwalniając do krwiobiegu substancję czynną – disulfiram. Blokuje ona trawienie alkoholu w organizmie, prowadząc do silnego zatrucia organizmu. Dochodzi do niego jednak wyłącznie wtedy, gdy „zaszyty” uzależniony zdecyduje się przepić wszywkę, czyli połączyć jej działanie z alkoholem etylowym.
Gdzie bezpiecznie wszyć Esperal? Trzebinia stanowi dla pacjentów dogodną lokalizację, dzięki bliskości filii Centrum Medycznego Galmedic. W placówce do dyspozycji pacjenta pozostaje nie tylko chirurg, który przygotowuje go do zabiegu i go przeprowadza. Kompleksowa terapia choroby alkoholowej powinna bowiem składać się z wielu oddziaływań terapeutycznych. Nie istnieje bowiem lek, który samodzielnie przyczyni się do nagłego wyzdrowienia alkoholika z jego przypadłości. Sam Esperal bierze czynny udział w procesie wspomagania procesu zdrowienia i utrzymania trzeźwości, ale dla osiągnięcia najlepszych efektów należy jego działanie wspomóc przede wszystkim psychoterapią. Z tego względu w Galmedic oferujemy również opiekę psychiatry, psychologa i psychoterapeuty.
Esperal – czym jest i jak działa?
Disulfiram stosuje się jako jedną z głównych metod wspomagania leczenia choroby alkoholowej. Ma formę jałowych tabletek dostępnych w aptekach wyłącznie na podstawie recepty. Osobom chcącym zaopatrzyć się w Esperal, Trzebinia wskazuje zatem na konieczność uprzedniego zgłoszenia się do lekarza. Niemożliwe jest bowiem stosowanie terapii awersyjnej bez konsultacji ze specjalistą. Tabletki wszywa się podskórnie do organizmu pacjenta. Dzięki temu zyskuje się najwyższy poziom skuteczności stosowanej terapii. Chory nie może ich samodzielnie usunąć, a substancja czynna leku uwalnia się do jego krwiobiegu stopniowo nawet przez rok, wywołując sztucznie podtrzymywany stan abstynencji.
Mechanizm działania wszywki alkoholowej opiera się na zaburzeniu metabolizmu alkoholu w organizmie chorego. Proces ten przebiega patologicznie w wyniku blokady wydzielania dehydrogenazy aldehydowej w wątrobie „zaszytego” alkoholika. W fizjologicznych warunkach enzym ten bierze udział w procesie utleniania aldehydu octowego do nieszkodliwej postaci kwasu octowego. W wyniku działania Esperalu proces ten nie uaktywnia się, co prowadzi do kumulacji w organizmie toksyny. Pacjent odczuwa tę kumulację w postaci objawów tzw. reakcji disulfiramowej.
Wszywanie disulfiramu należy do awersyjnych metod wspomagania leczenia alkoholizmu. Oznacza to, że u „zaszytego” pacjenta wytwarza się awersja, lęk przed skutkami, jakie może odczuwać on po połączeniu substancji leczniczej z odurzającą. Jest on bowiem świadomy sposobu, w jaki działa Esperal i konsekwencji powstania w organizmie reakcji disulfiramowej. Obawia się jej objawów, które początkowo przypominają symptomy zatrucia alkoholowego, a więc popularnego kaca. W pierwszej fazie zatrucia aldehydem octowym, kumulującym się w organizmie, chory może odczuwać bowiem ból i zawroty głowy, nudności, wymioty, osłabienie, rozdrażnienie, nadpotliwość, tachykardię. Z czasem objawy te przekształcają się w silniejsze. Jednocześnie są one również groźniejsze dla zdrowia pacjenta. Zależnie od ilości spożytego alkoholu, może on zmagać się również z napadami drgawek, niewydolnością krążenia, arytmią, a nawet zawałem mięśnia sercowego czy udarem.
Esperal Trzebinia – kto może skorzystać?
Disulfiram przeznaczony do implementacji można wszyć wyłącznie za zgodą pacjenta. Musi on ponadto zostać poinformowany o wszystkich zagrożeniach wynikających z ewentualnego spożycia alkoholu w czasie stosowania leku. Przed przystąpieniem do wykonania zabiegu każdy chory podpisuje zatem stosowne zgody i oświadczenia. Na ich podstawie potwierdza, że zna mechanizm działania preparatu, sposób jego stosowania, wskazania i przeciwwskazania, powikłania i konieczność zastosowania alternatywnych, jednoczesnych metod leczenia choroby alkoholowej. Esperal w Trzebini i innych polskich miastach proponuje się zatem głównie pacjentom współpracującym, świadomym, stosującym już wybrane elementy terapeutyczne.
Disulfiram wskazany jest do stosowania szczególnie w celu wzmocnienia efektów podejmowanej dotychczas terapii i przyspieszenia jej skuteczności. Dzięki swojemu działaniu specyfik wywołuje u alkoholika uczucie wstrętu i awersji do spożywania alkoholu. Tym samym wpływa na utrzymanie stałej, choć sztucznej, abstynencji. By motywacja zewnętrzna z czasem mogła przerodzić się w wewnętrzną chęć pokonania nałogu, pacjent koniecznie powinien rozpocząć psychoterapię podczas stosowania Esperalu.
Wszywka alkoholowa w Trzebini i całej Małopolsce nie jest przeznaczona dla wszystkich chorych. Do zabiegu zostaną zakwalifikowani wyłącznie ci, którzy są trzeźwi w momencie zgłoszenia do placówki oraz nie spożywali alkoholu przynajmniej przez ostatnie 24 godziny. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest bowiem obecność alkoholu we krwi chorego oraz jego nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku. Ze względów bezpieczeństwa „zaszyci” nie mogą również zostać pacjenci zmagający się z wielonarządowymi uszkodzeniami i złożonymi chorobami współistniejącymi, również natury psychicznej.
Esperal Trzebinia – skuteczne wsparcie leczenia choroby alkoholowej.
Zabieg wszycia wszywki alkoholowej
Zabieg wszycia Esperalu jest szybki, bezpieczny i bezbolesny. Zawsze jego wykonanie poprzedzać powinna wizyta kwalifikacyjna pacjenta. Podczas niej chory jest dokładnie badany, kontroluje się również stan jego trzeźwości. Specjalista zbiera dokładne informacje o charakterze medycznym, dotyczące głównie uzależnienia alkoholika. Istotne są dla niego dane o długości ciągów alkoholowych, stopniu nasilenia nałogu i fazy alkoholizmu. Na tej podstawie określa się bowiem optymalną dla każdego chorego dawkę Esperalu, konieczną do podskórnego wszycia.
Po pozytywnej kwalifikacji pacjenta zabieg wszycia Esperalu Trzebinia zaleca przeprowadzać wyłącznie w stacjonarnych warunkach. Jest on wykonywany w ramach procedury chirurgii jednego dnia. Chirurg oczyszcza, dezynfekuje i znieczula skórę pacjenta. Następnie wykonuje niewielkie nacięcie na jego skórze, tuż nad mięśniem pośladkowym. Musi jednak poprowadzić je na głębokość kilku centymetrów, by dotrzeć do obszaru podpowięziowego. W kieszonce mięśniowej umieszcza wyliczoną wcześniej dawkę Esperalu i ranę zaszywa przy użyciu nici chirurgicznych. Po upływie 12-14 dni należy zgłosić się na wizytę kontrolną celem ich usunięcia.
Wszywka alkoholowa Trzebinia – skutecznie i bezpiecznie w Centrum Medycznym Galmedic.
Esperal Trzebinia – ceny terapii awersyjnej
Koszt zaszycia Esperalu w organizmie pacjenta zależy głównie od indywidualnej oferty placówki. W Centrum Medycznym Galmedic ceny wahają się od 650 złotych do 2100 złotych. Najtańszy pakiet podstawowy zawiera w swoich kosztach konsultację lekarską oraz odpowiednią dawkę Esperalu i cenę jego wszycia. Pakiet PLUS dostępny jest dla pacjentów w cenie 850 złotych. Pakiet MAX (umożliwiający odbycie w placówce 12-godzinnego detoksu, przyspieszającego proces trzeźwienia) kosztuje 2100 złotych.
Esperal w Trzebini – bezpieczeństwo
Choć zabieg wszycia disulfiramu jest stosunkowo bezpieczny, obciążony jest niewielkim ryzykiem wystąpienia powikłań i objawów niepożądanych. Zwykle dotyczą one nieprzewidzianych reakcji organizmu na wszycie ciała obcego w postaci tabletek. Objawy, na jakie skarżą się pacjenci to głównie obrzęk operowanej okolicy, zaczerwienienie rany, wyciek płynu surowiczego. Rzadziej zdarza się ropienie rany lub krwawienie. Również blizna po zaszyciu może ulec nadmiernemu bliznowaceniu. By uniknąć tych powikłań, należy zachować szczególną czujność w okresie pooperacyjnym. Konieczna jest ponadto dbałość o odpowiedni stan higieniczny rany oraz jej pielęgnację. W przypadku występowania jakichkolwiek objawów niepożądanych należy skonsultować się z lekarzem. Niektóre z nich mogą bowiem świadczyć o uczuleniu na disulfiram lub wewnętrznym otorbieniu wszywki.
Skorzystaj z naszych usług
Szanowni Państwo aktualnie nie posiadamy gabinetu w miejscowości Trzebinia. Jeśli chcesz skorzystać z naszych usług leczenia alkoholizmu, serdecznie zapraszamy do najbliższego gabinetu w Krakowie przy ulicy Wincentego Danka 8/7.
Awersyjna metoda wspomagająca leczenie choroby alkoholowej