Esperal Łańcut
Zarówno działanie, jak i skuteczność terapii awersyjnej opiera się na znajomości mechanizmu blokady, jakim charakteryzuje się wszywka alkoholowa.
Esperal Łańcut – Wszywka Alkoholowa Galmedic
Alkoholizm jest chorobą złożoną, co wpływa bezpośrednio na trudność przeprowadzania jego terapii i konieczność stosowania kilku oddziaływań leczniczych jednocześnie. Obecnie często zalecanym rozwiązaniem dla wielu alkoholików jest Esperal. Łańcut umożliwia jego wszycie w stacjonarnych warunkach pobliskiego Centrum Medycznego Galmedic. Jako specjalistyczna sieć placówek rozmieszczonych na terenie całej Polski świadczymy kompleksowe usługi wspierające leczenie choroby alkoholowej w każdym stadium jej zaawansowania. Wszywając Esperal do organizmów uzależnionych pacjentów, nasi lekarze przyczyniają się do wzbudzania w nich motywacji do utrzymania abstynencji. Wynika ona ze strachu alkoholika przed objawami pojawiającymi się po połączeniu Esperalu z alkoholem. Ta obawa powstrzymuje go przed sięganiem po trunek. Możemy zatem mówić o wzbudzeniu niechęci (awersji) do alkoholu.
Skuteczność terapii, w której wykorzystuje się Esperal, Łańcut określa jako wysoką, szczególnie jeżeli pacjent bierze udział w psychoterapii. Aby zabieg był bezpieczny, przed zaszyciem dokonuje się dokładnej kwalifikacji osoby uzależnionej do przeprowadzenia zabiegu. Wykonują ją doświadczeni specjaliści w Centrum Medycznym Galmedic, gdzie przeprowadzają badanie pacjenta oraz skrupulatnie zbierają wywiad medyczny. Określenie wskazań do wykonania „zaszycia” niezbędne jest w celu ustalenia odpowiedniej dawki wszywanego leku oraz zniwelowania niebezpieczeństwa, jakie wynika z jego stosowania. Każdy alkoholik musi bowiem być świadomy tego, w jaki sposób działa Esperal. Uniknie w ten sposób niebezpiecznych sytuacji związanych z niestosowaniem się do zaleceń lekarskich. Utrzymanie wstrzemięźliwości od alkoholu etylowego jest tu niezmiernie ważne nie tylko ze względu na ciągłość terapii, ale również na bezpieczeństwo pacjenta. Decydując się na połączenie Esperalu z alkoholem, ryzykuje on własne zdrowie, a w niektórych przypadkach nawet życie.
Esperal Łańcut – dostępność
Jeszcze jakiś czas temu terapię stosującą Esperal, Łańcut i inne polskie miasta, a zwłaszcza przedstawiciele ich środowisk medycznych, uważali za nieskuteczną. Gdy dostrzeżono fakt, że nie powinna ona być stosowana samodzielnie, jako wyłączna forma oddziaływania terapeutycznego, zauważono jej olbrzymi potencjał. Dzisiaj Esperal, czyli wszywkę alkoholową, możemy kupić w niemal każdej aptece. Produkują ją Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne, przez co dostępna jest ona u farmaceutów jako Disulfiram WZF. To substancja legalna, dopuszczona do obrotu na polskim rynku farmaceutycznym. Ze względów bezpieczeństwa mogą się w nią zaopatrzyć wyłącznie ci, którzy posiadają receptę na ten lek. Stosowanie awersyjnych metod wspierających leczenie choroby alkoholowej, do których należy wszywka, wymaga zatem wcześniejszej konsultacji lekarskiej.
Esperal w Łańcucie i okolicach można również otrzymać bezpośrednio w placówce medycznej, podczas zabiegu jej wszycia do wnętrza organizmu. Do Centrum Medycznego Galmedic pacjent może zgłosić się bez recepty i skierowania. Odpowiednia dawka leku zostanie dla niego ustalona przez lekarza podczas wizyty kwalifikacyjnej.
Działanie i skuteczność terapii awersyjnej
Zarówno działanie, jak i skuteczność terapii awersyjnej opiera się na znajomości mechanizmu blokady, jakim charakteryzuje się wszywka alkoholowa. Jej substancją czynną jest disulfiram, który blokuje wydzielanie dehydrogenazy aldehydowej w wątrobie „zaszytego” alkoholika. Brak tego podstawowego enzymu trawiennego zaburza szlak metaboliczny etanolu. Przekształcany jest on do szkodliwej postaci aldehydu octowego i na tym jego trawienie niemal się zatrzymuje. Toksyna następnie kumuluje się w krwiobiegu chorego, doprowadzając do wystąpienia nieprzyjemnych i groźnych dla zdrowia objawów tzw. reakcji disulfiramowej.
Dolegliwości, z jakimi zmaga się alkoholik, próbujący przepić wszywkę, porównuje się do objawów ostrego zatrucia alkoholem. Są one jednak o wiele groźniejsze i bardziej nasilone. Początkowo rzeczywiście mogą przypominać zatrucie i syndrom dnia poprzedniego, jednak szybko ulegają intensyfikacji. Od bólów głowy, nudności, wymiotów, nadpotliwości, przez tachykardię, zaburzenia krążenia i zaburzenia psychiczne aż po zawał mięśnia sercowego, udar mózgu i niewydolność krążeniowo-oddechową – tak kształtuje się rozwój niebezpiecznej w skutkach reakcji disulfiramowej. Jeżeli „zaszyty” pijany alkoholik nie otrzyma na czas pomocy od specjalistów, jego stan będzie stale się pogarszał. Nasilenie objawów może doprowadzić nawet do nagłego zatrzymania krążenia i zgonu. Pierwsze objawy zatrucia kumulowanym w krwiobiegu aldehydem octowym widoczne i odczuwalne są już po upływie około 10 minut od dostarczenia etanolu do organizmu. Utrzymują się nawet kilka lub kilkanaście godzin.
By zapobiec tym groźnym dolegliwościom, należy powstrzymać się od spożywania alkoholu etylowego. Ta świadomość działa na korzyść alkoholików i sprzyja utrzymywaniu przez nich długotrwałej abstynencji. Często obawa przez tymi objawami jest tak silna, że alkoholik powstrzymuje się od picia. By zapobiec nawrotom choroby alkoholowej po zaprzestaniu stosowaniu Esperalu, należy jeszcze w trakcie stosowania terapii awersyjnej zaangażować alkoholika w psychoterapię.
Esperal w Łańcucie – jak przebiega „zaszycie”?
Zabieg wszycia Esperalu jest mało inwazyjny, bezbolesny i bezpieczny. Wiąże się z niskim ryzykiem wystąpienia powikłań i objawów niepożądanych. Wszywka alkoholowa w Łańcucie i innych polskich miastach wszywana jest pacjentom, którzy wyrażą świadomą zgodę na podjęcie tej procedury medycznej. Po dopełnieniu formalności chirurg przystępuje do przygotowania pola operacyjnego na skórze chorego. Esperal wszywa się do wnętrza mięśnia pośladkowego alkoholika, co stwarza konieczność przerwania ciągłości skóry tuż nad pośladkiem. Wykonane nacięcie jest niewielkie i wąskie, ale stosunkowo głębokie. W ten sposób lekarz dociera pod powięź pośladka. Tam w specjalnie przygotowanej kieszonce umieszcza kilka jałowych tabletek z disulfiramem, który stopniowo uwalnia się do całego organizmu alkoholika. Ranę zaszywa się z użyciem nici chirurgicznych.
Cena zabiegu wszycia Esperalu
Zabieg wszycia Esperalu w Centrum Medycznym Galmedic kosztuje 650, 850 lub 2100 złotych. Koszty są zależne od wybranej przez pacjenta opcji pakietowej (PODSTAWOWA, PLUS, MAX). Najdroższa z nich jest połączeniem dwóch usług – wszycia Esperalu i 12-godzinnej detoksykacji wspierającej proces trzeźwienia organizmu alkoholika i wspomagającej go podczas przerwania ciągu alkoholowego. W cenie wykonywanej usługi zawsze zawarty jest koszt zabiegu, opieki medycznej, zastosowanej dawki leku, znieczulenia, nici chirurgicznych oraz antybiotykoterapii (w razie potrzeby).
Esperal Łańcut – czy wszystkich jest bezpieczny?
Zabiegu wszycia Esperalu Łańcut nie zaleca tym chorym, którzy cierpią z powodu złożonych przewlekłych chorób współistniejących. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania „zaszycia” jest natomiast pozostawanie chorego pod wpływem alkoholu lub po spożyciu choćby minimalnej dawki etanolu. By zabieg był dla niego bezpieczny, powinien on wcześniej przerwać swój ciąg alkoholowy i utrzymać przynajmniej dobową abstynencję. Jeżeli podczas wizyty kwalifikacyjnej stwierdzimy, że chory wykazuje cechy nadwrażliwości na jakikolwiek składnik leku, wtedy nie możemy go zakwalifikować do wszycia wszywki.
Wszywka alkoholowa Łańcut – wszywana wyłącznie pod kontrolą lekarza.
Skorzystaj z naszych usług
Szanowni Państwo aktualnie nie posiadamy gabinetu w miejscowości Łańcut. Jeśli chcesz skorzystać z naszych usług leczenia alkoholizmu, serdecznie zapraszamy do najbliższego gabinetu w Rzeszowie przy ulicy Staromiejska 1.
Awersyjna metoda wspomagająca leczenie choroby alkoholowej