Esperal Będzin
Mianem Esperalu określa się jałowe tabletki, przeznaczone do implementacji podskórnej w pomocniczym leczeniu choroby alkoholowej.
Esperal Będzin – Wszywka Alkoholowa Galmedic
Choroba alkoholowa jest schorzeniem złożonym i skomplikowanym. Jej leczenie powinno odbywać się etapowo, z wykorzystaniem wielu metod klasycznych i wspomagających leczenie terapii (np. farmakologicznych). Rosnącą popularnością wśród pacjentów cieszy się Esperal. Będzin, Gliwice, Chorzów, Bytom i pozostałe okolice Katowic to miejsca, gdzie mieszkańcy Śląska najczęściej szukają pomocy specjalistów. Zwykle finalnie trafiają oni do placówek, które znajdują się w Katowicach. Większe miasto stwarza bowiem dogodne i optymalne warunki do rozpoczęcia i kontynuacji dyskretnej terapii alkoholizmu.
Pacjentom, poddającym pod rozwagę temat Esperal Będzin podpowiadamy, że na Śląsku warto znaleźć placówkę, która w kompleksowy sposób zajmuje się terapią choroby alkoholowej. Powinna ona mieć w swojej ofercie takie usługi jak: detoks alkoholowy, psychoterapia alkoholizmu czy kroplówki witaminowe. Taką placówką jest Centrum Medyczne Galmedic. Sama wszywka alkoholowa nie jest bowiem gwarancją pożegnania się z nałogiem. Stanowi metodę wspomagającą leczenie alkoholizmu, ale nie powoduje uleczenia. Badacze zwracają ponadto uwagę, że w praktyce całkowite uzdrowienie z choroby alkoholowej nie jest możliwe. Alkoholikiem zostaje się zatem na całe życie, ale można je spędzić w trzeźwości, ceniąc sobie własne zdrowie.
Czym jest Esperal?
Mianem Esperalu określa się jałowe tabletki, przeznaczone do implementacji podskórnej w pomocniczym leczeniu choroby alkoholowej. Substancją czynną Esperalu jest disulfiram. To związek chemiczny, którego działanie uaktywnia się wyłącznie po kontakcie z alkoholem. Oznacza to, że dla organizmu trzeźwego alkoholika pozostaje on całkowicie obojętny. Jeżeli jednak „zaszyty” pacjent zdecyduje się przepić wszywkę, dosięgnie go ciężka w skutkach reakcja disulfiramowa. Związana jest ona bezpośrednio z mechanizmem działania Esperalu, czyli blokadą enzymu trawiennego, znajdującego się w wątrobie. W jej wyniku alkohol etylowy nie zostaje sprawnie strawiony do postaci nieszkodliwej – kwasu octowego. Co więcej, w organizmie alkoholika kumuluje się nie tylko substancja odurzająca, ale również aldehyd octowy, doprowadzając do wystąpienia szeregu nieprzyjemnych dolegliwości, a nawet zaburzeń i schorzeń.
Objawy nietolerancji alkoholu
Główne objawy reakcji disulfiramowej upodabniają ją do popularnego i powszechnego kaca. To przede wszystkim: ból i zawroty głowy, nudności, wymioty, zaczerwienienie twarzy, przyspieszona akcja serca, uczucie nadmiernej potliwości, duszności i nieuzasadniony lęk. W skrajnych przypadkach, zwłaszcza gdy stężenie spożytego przez alkoholika alkoholu sięga 125-150 mg/100ml, pojawiają się cięższe symptomy. Należą do nich zaburzenia rytmu serca, niewydolność krążeniowa i oddechowa, utrata przytomności, atak drgawek. Wszystkie z nich mogą zakończyć się zgonem pacjenta, jeżeli nie uzyska on należytej pomocy w jak najszybszym czasie.
Objawy, które występują u alkoholika po połączeniu wszywki z alkoholem, mogą utrzymywać się w jego organizmie nawet przez kilka godzin. Doprowadzają wobec tego do powstania zaburzeń i uszkodzeń wielonarządowych, skrajnego wycieńczenia i wyjałowienia organizmu. Należy jednocześnie pamiętać, że stan zdrowia alkoholika jest ogromnie nadszarpnięty przez skutki nadmiernego i długotrwałego spożywania alkoholu. Narażenie go na dodatkowy stres oksydacyjny, wstrząs lub niewydolność, może zatem skończyć się tragicznie
Esperal Będzin – proces „zaszycia”
Esperal w Będzinie oraz innych okolicach Katowic wszywa się dokładnie tak samo jak w pozostałych polskich miastach. Proces zabiegowy jest schematyczny i wykonywany w ramach chirurgii jednego dnia. Zwykle samo zaszycie nie trwa długo – do 30 minut, podczas których pacjent pozostaje przytomny, ale nie odczuwa ani bólu, ani dyskomfortu związanego z przebiegiem operacji. To dzięki znieczuleniu miejscowemu, zastosowanemu przez lekarza w okolicy nerwów, poddawanych cięciu skalpelem.
Wszywkę alkoholową wszywa się za pośrednictwem metody chirurgicznej. Oznacza to, że podczas zabiegu konieczne jest przecięcie powłok skórnych pacjenta, celem dotarcia do głębiej umiejscowionych tkanek. Chirurg wykonuje niewielkie nacięcie na skórze chorego, następnie kieruje je w głąb skóry, aż pod powięź. Tam, domięśniowo, umieszcza tabletki z Esperalem, rozmieszczając je w odpowiednich odstępach od siebie. W zależności od dawki leku są one bardziej lub mniej rozdzielone. Istotne jest, by podczas zabiegu dbać o jałowość leku oraz nie doprowadzić do jego uszkodzenia. Zabrudzone lub zniszczone tabletki nie mogą zostać zaimplementowane podskórnie.
Po zakończeniu zabiegu lekarz zszywa ranę pacjenta, dbając o jej estetyczny wygląd. Dzięki zastosowaniu nici chirurgicznych rana goi się szybko i stosunkowo łatwo. Pacjent nie musi podejmować specjalistycznych czynności pielęgnacyjno-higienicznych. Wystarczy odpowiednia dbałość o higienę, przemywanie rany środkiem dezynfekującym i zmiana opatrunku na jałowy.
Działania niepożądane, interakcje
Niektórzy pacjenci określają reakcję disulfiramową jako powikłanie po zaszyciu. Takie myślenie jest jednak błędne. Zatrucie alkoholem i aldehydem octowym występuje wyłącznie w przypadku niestosowania się pacjenta do podstawowego zalecenia lekarskiego podczas terapii Esperalem. Każdemu pacjentowi tłumaczy się bowiem, że w czasie działania disulfiramu obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania jakichkolwiek substancji odurzających w dowolnej dawce. Fizjologicznymi objawami, mogącymi wystąpić tuż po zabiegu „zaszycia” są natomiast senność, zmęczenie, nudności, wymioty i metaliczny posmak w ustach. Niektórzy pacjenci skarżą się ponadto na skórne reakcje alergiczne, zaczerwienienie obszaru rany, świąd lub krwawienie.
Disulfiram nie powoduje upośledzenia umiejętności prowadzenia pojazdów i maszyn. „Zaszyci” pracownicy fizyczni i umysłowi mogą bez obaw wrócić do wypełniania swoich codziennych aktywności zawodowych. Substancja lecznicza nie wpływa również na ograniczenie zdolności poznawczych. Może jednak wchodzić w interakcję z innymi lekami. Chodzi tu zwłaszcza o środki przeciwzakrzepowe, silne środki przeciwbólowe (morfina), antybiotyki (metronidazol). Dlatego też przed poddaniem się zabiegowi implementacji wszywki należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych środkach farmaceutycznych, również tych dostępnych bez recepty.
Metody terapii
Sama wszywka alkoholowa w Będzinie nie wpłynie cudownie na wyleczenie alkoholika z choroby alkoholowej. By osiągnąć najwyższy stopień skuteczności odstraszającej terapii Esperalem, należy skorzystać ponadto z innych metod, wchodzących w skład kompleksowej terapii alkoholizmu. Należą do nich przede wszystkim detoks i psychoterapia. Metody oddziaływań terapeutycznych dobiera się indywidualnie do potrzeb pacjenta. Podczas wizyty kwalifikacyjnej przeprowadza się z nim zatem szczegółowy wywiad diagnostyczno-kwalifikacyjny. Na tej podstawie określa się stopień uzależnienia pacjenta od substancji odurzającej, etap choroby, potrzebną dawkę Esperalu, niezbędną do wszycia, by osiągnąć zadowalający efekt terapii awersyjnej. Pacjent badany jest również przy użyciu alkomatu.
Esperal Będzin – ile kosztuje wszywka?
Jeżeli chodzi o Esperal, Będzin i okolice nie mają wygórowanej stawki za jego wszycie do organizmu pacjenta. Zwykle zabieg wszycia tabletek odbywa się w pobliskich Katowicach, gdzie można wykonać go szybko i bezpiecznie już za 650 złotych. W Centrum Medycznym Galmedic ta cena zawiera w sobie nie tylko koszt wykonania „zaszycia”, ale również konsultację lekarską oraz odpowiednią dawkę wszywanej substancji. Pacjent może w tej placówce skorzystać ponadto z dodatkowo płatnych opcji. Pakiet PLUS wiąże się z kosztem 850 złotych i zawiera dodatkowe udogodnienia dla pacjenta, a pakiet MAX zawiera w swojej cenie nawet 12-godzinny detoks, który umożliwia „zaszycie” pacjentom, zgłaszającym się do placówki w stanie nietrzeźwości.
Esperal w Będzinie – skuteczność długofalowa
Zabieg wszycia Esperalu jest krótki, ale jego skuteczność dużo dłuższa. Ocenia się, że disulfiram w dobrych warunkach może stopniowo uwalniać się do krwiobiegu pacjenta nawet przez rok. W tym czasie znajduje się on wobec tego stale pod wpływem działania substancji wspomagającej proces jego leczenia. Te 12 miesięcy abstynencji można wykorzystać niezwykle owocnie. Zazwyczaj alkoholicy decydują się na detoksykację i rozpoczęcie psychoterapii. Dzięki spotkaniom z lekarzem, terapeutami i innymi osobami uzależnionymi, stopniowo przekuwają oni motywację zewnętrzną (Esperal) w siłę wewnętrzną do walki z nałogiem. Zmieniają sposób postrzegania uzależnienia i samej substancji odurzającej oraz dostrzegają posiadane przez siebie trudności. Znajdują nowe metody walki z nadmiernym stresem, obciążeniem psychicznym i sposoby spędzania wolnego czasu. Stopniowo uwalniają się od destrukcyjnego działania alkoholu, kojarząc go jedynie ze strachem, który towarzyszył im podczas terapii Esperalem.
Skorzystaj z naszych usług
Szanowni Państwo aktualnie nie posiadamy gabinetu w miejscowości Będzin. Jeśli chcesz skorzystać z naszych usług leczenia alkoholizmu, serdecznie zapraszamy do najbliższego gabinetu w Katowicach przy ulicy Bolesława Chrobrego 29 Lokal XIV.
Awersyjna metoda wspomagająca leczenie choroby alkoholowej