Esperal Jastrzębie-Zdrój
Zastosowania Esperalu opiera się na awersyjnej reakcji pacjenta na lek, który pozwolił on sobie zaszyć wewnątrz organizmu.
Esperal Jastrzębie-Zdrój – Wszywka Alkoholowa Galmedic
Coraz większa liczba pacjentów aktywnie poszukuje miejsc, w których możliwe jest szybkie i skuteczne poddanie się terapii choroby alkoholowej. Ponieważ poszukiwania te zwykle odbywają się za pośrednictwem sieci internetowej, wyszukiwarki dają odbiorcom wiele informacji zwrotnych. Zapytania hasłowe typu „Esperal Jastrzębie-Zdrój” czy „Esperal Katowice” nigdy nie pozostaną bez odpowiedzi. Tym bardziej że na mapie Polski widnieje duża liczba specjalistycznych placówek, zajmujących się kompleksową terapią alkoholizmu. Na Śląsku wielu pacjentów korzysta z opieki i oferty Centrum Medycznego Galmedic.
Jeżeli chodzi o zabieg, podczas którego wszywa się Esperal, Jastrzębie-Zdrój oraz okoliczne miejscowości wysyłają swoich pacjentów do pobliskich Katowic. Serce Śląska nie tylko cieszy się bowiem dobrą sławą placówek medycznych specjalizujących się w leczeniu choroby alkoholowej, ale również stwarza ogrom możliwości terapeutycznych. W dużym mieście pacjent ma do wyboru cały wachlarz usług, z jakich może skorzystać. Najlepszym dla niego rozwiązaniem zawsze będzie decyzja o rozpoczęciu kompleksowej terapii alkoholizmu. W jej skład wchodzi farmakoterapia (wszywka alkoholowa), detoks wraz z zastosowaniem kroplówek witaminowych, psychoterapia. Sam Esperal nie jest bowiem cudownym farmaceutykiem, który raz-dwa wyleczy pacjenta z nałogu.
Nie taki diabeł straszny…
Jeszcze kilka lat temu terapię z użyciem Esperalu uważało się za mało etyczną i nieskuteczną. Ponieważ oddziałuje ona na psychikę pacjenta, powszechnie przyjmowano, że alkoholik nie powinien z niej korzystać. Aktualne badania nie udowodniły jednak szkodliwości disulfiramu, czyli substancji czynnej wszywki alkoholowej, znanej również jako Esperal. Jastrzębie-Zdrój, Bytom, Katowice – to tylko niektóre z miejscowości, których mieszkańcy coraz częściej poszukują w sieci informacji o farmakologicznych metodach wspomagania leczenia alkoholizmu. Tak naprawdę Esperalu nie należy się obawiać. Dziś przyjmuje się, że terapia Esperalem jest bezpieczna i skuteczna. Zabieg wykonuje się pod czujnym okiem lekarza i przedstawicieli personelu medycznego. Już podczas wizyty kwalifikacyjnej pacjent zostaje poinformowany o charakterze terapii, jej możliwych skutkach ubocznych, rokowaniu i zaleceniach.
W prawidłowo przebiegającej terapii Esperalem pacjent nie musi obawiać się wystąpienia objawów niepożądanych czy powikłań. Jedynymi, jakie wzbudzają strach, są te, które odczuje on po połączeniu leku z substancją odurzającą. Na tej obawie opiera się jednak sens działania terapii awersyjnej. Dla trzeźwego alkoholika substancja czynna leku, krążąca w jego krwiobiegu, pozostaje całkowicie obojętna. Nie czuje on jej obecności, nikt postronny nie może również zauważyć, że jest on „zaszyty”.
Esperal Jastrzębie-Zdrój – dla kogo?
Nie każdy alkoholik powinien korzystać z terapii awersyjnej. Jeżeli już „z góry” wie on, że nie będzie stosował się do zaleceń lekarskich, powinien przemyśleć swoją decyzję. Współpraca z personelem medycznym jest podczas terapii Esperalem kluczowa. Pacjent nie powinien samodzielnie walczyć z nałogiem, tym bardziej że podczas przerwania ciągu alkoholowego może borykać się z objawami zespołu abstynencyjnego (AZA). Są one nie tylko uciążliwe i nieprzyjemne, ale również niebezpieczne dla jego zdrowia. Zabieg przeznaczony jest zatem dla współpracujących pacjentów. Stanowi metodę wspomagającą leczenie choroby alkoholowej i uzupełniającą inne formy terapii.
Skuteczność terapii awersyjnej
Skuteczność zastosowania Esperalu opiera się na awersyjnej reakcji pacjenta na lek, który pozwolił on sobie zaszyć wewnątrz organizmu. Stopniowo w jego psychice wytwarza się irracjonalny lęk przed skutkami połączenia Esperalu z alkoholem. Po spożyciu lub kontakcie z jakąkolwiek ilością alkoholu etylowego w dowolnej postaci (nie tylko czystej substancji) dochodzi bowiem do wystąpienia nieprzyjemnej reakcji organizmu (reakcja disulfiramowa). Metoda awersyjna jest zatem terapią oddziałującą bezpośrednio na stopień zdrowia psychicznego pacjenta. Można ją stosować wyłącznie po konsultacji lekarskiej.
W okresie leczenia Esperalem pacjenta obowiązuje całkowity zakaz spożywania i stosowania produktów zawierających w swoim składzie alkohol. Wielu chorych chce jednak na własnej skórze przekonać się o zasadności stosowania wszywki alkoholowej i wciąż podejmują oni próby „przepicia” wszywki. Działanie takie jest niezalecane, może bowiem przyczynić się do wystąpienia powikłań po zabiegu oraz wywołać niektóre choroby przewlekłe i poważne schorzenia. Dotychczas odnotowano również zgony pacjentów, którzy mimo wszytego Esperalu, zdecydowali się wypić alkohol.
Esperal Jastrzębie-Zdrój – zabieg
Nie tyle Esperal w Jastrzębiu-Zdroju, co w jego najbliższych okolicach (np. Katowicach) można wszyć szybko i bezpiecznie. Zabieg wszycia wszywki jest całkowicie legalny i bezpieczny. Najpierw znieczula się pacjenta, wykorzystując roztwór nasiękowy. Poraża on nerwy czuciowe, zlokalizowane w najbliższej okolicy operowanego miejsca. Dzięki temu chirurg może wykonać nacięcie za pomocą skalpela, którego pacjent kompletnie nie odczuwa. Cięcie nie jest co prawda zbyt duże, ale stosunkowo głębokie. Chirurg musi bowiem dotrzeć aż do okolicy podpowięziowej, by bezpośrednio w mięśniu móc umieścić odpowiednią dawkę Esperalu.
Ryzyko powikłań a przeciwwskazania
Ryzyko wystąpienia powikłań podczas terapii Esperalem wiąże się przede wszystkim z mechanizmem jego działania i stosowaniem się pacjenta do zaleceń oraz wskazań lekarza specjalisty. Z najpoważniejszymi skutkami ubocznymi terapii awersyjnej będą bowiem borykać się ci pacjenci, którzy spożyli alkohol w trakcie stosowania disulfiramu. To u nich dojdzie do wzrostu poziomu aldehydu octowego we krwi w wyniku patologicznych zmian w mechanizmie metabolizmu alkoholu etylowego. Zmiany te wywołuje właśnie dislufiram, który w połączeniu z alkoholem, blokuje wydzielanie jednego z ważniejszych enzymów wątrobowych – dehydrogenazy aldehydowej. Bierze on udział w trawieniu alkoholu do postaci toksycznej (aldehydu octowego), a następnie obojętnej dla organizmu (kwasu octowego). Szlak metaboliczny wątroby zostaje zaburzony, co w konsekwencji prowadzi do zatrucia aldehydem i wystąpienia nieprzyjemnych objawów.
Powikłania po połączeniu wszywki z alkoholem określa się mianem reakcji disulfiramowej. Wielu alkoholikom przypominają one objawy kaca. Są jednak o wiele bardziej nasilone, a przez to niebezpieczne. Chorzy skarżą się na rozszerzenie naczyń krwionośnych widoczne jako zaczerwienienie skóry, nudności, wymioty, zaburzenia wartości ciśnienia tętniczego krwi, nadpotliwość, tachykardię, duszność, nieuzasadniony lęk. Wystąpienie tej reakcji może ponadto przyczynić się do rozwoju chorób przewlekłych lub pogłębienia objawów tych, które już stwierdzono u pacjenta. Dotyczy to zwłaszcza takich schorzeń jak: niewydolność nerek czy wątroby, choroby serca, układu oddechowego, cukrzyca, padaczka, psychoza.
Wizyta kwalifikacyjna
Aby uniknąć wystąpienia powikłań po zabiegu, pacjent zostaje poddany szczegółowej diagnostyce i konsultacji lekarskiej już podczas pierwszej wizyty w Centrum Medycznym Galmedic. Lekarz przedstawia mu ponadto szczegóły, wynikające bezpośrednio z faktu poddania się zabiegowi. Alkoholik, który jest nietrzeźwy, spożywał substancję odurzającą w ciągu ostatnich 24 godzin lub jest uczulony na jakikolwiek składnik leku, nie zostanie „zaszyty”. Również ci chorzy, którzy borykają się z ostrą niewydolnością wielonarządową, chorobami przewlekłymi, zaburzeniami psychicznymi w ostrym stadium, mogą zostać zdyskwalifikowani z możliwości poddania się zabiegowi. Lekarz ocenia indywidualne ryzyko i ewentualne korzyści wszycia Esperalu do organizmu każdego pacjenta. Dzięki temu potrafi określić rokowanie i wdrożyć chorego do skorzystania z pozostałych elementów kompleksowej terapii alkoholizmu, umożliwiających życie w trzeźwości.
Esperal Jastrzębie-Zdrój – bezpieczeństwo i skuteczność
W przypadku zastosowania disulfiramu, przeznaczonego do implementacji podskórnej, ma on formę jałowych tabletek. Ich dawkę oblicza się indywidualnie dla każdego pacjenta. To głównie od dokładności tych obliczeń i indywidualnych cech organizmu chorego zależy skuteczność zastosowanej terapii awersyjnej. W rzadkich przypadkach zdarza się, że wszyta dawka jest niewystarczająca lub zbyt wysoka. Wówczas konieczna może okazać się powtórna operacja. Wykonuje się ją również w przypadku stwierdzenia odrzucenia tabletek przez organizm. Może on bowiem potraktować je jako ciało obce. Dochodzi wtedy do powstania torbieli wokół Esperalu. Ona zaś utrudnia wchłanianie substancji do krwiobiegu i znacznie obniża skuteczność leku.
Rekonwalescencja po zabiegu również nie jest zbyt wymagająca. Pacjent ma na skórze niewielką ranę, powstałą w wyniku zastosowania nici chirurgicznych. Za ich pomocą zbliża się do siebie brzegi wąskiej rany, wspomagając proces jej gojenia się. Szwy należy usunąć podczas wizyty kontrolnej. Ona odbywa się zwykle po upływie 10-14 dni od daty wykonania zabiegu. Jeżeli jednak pacjent zauważy u siebie niepokojące objawy, powinien niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Oczekiwanie na termin wizyty kontrolnej może doprowadzić nawet do wystąpienia zakażenia lub całkowitego odrzucenia implementowanych tabletek przez organizm.
Esperal w Jastrzębiu-Zdroju – cena
Jeżeli pacjenta interesuje temat Esperal Jastrzębie-Zdrój, zwykle chce on również dowiedzieć się, ile będzie musiał zapłacić za zabieg i dawkę leku. W Centrum Medycznym Galmedic chory nie musi samodzielnie zaopatrywać się w Esperal. Dostępny jest on na miejscu w placówce, a odpowiednio wyliczoną ilość tabletek dba lekarz. Cena podstawowego pakietu sięga 650 złotych. Alkoholicy mogą również skorzystać z dodatkowych udogodnień, opisanych w cenniku placówki jako pakiet PLUS (od 850 złotych) lub pakiet MAX (2100 złotych). Istnieje także możliwość nieograniczonego umawiania wizyt lekarskich (konsultacyjnych lub diagnostycznych), a każda z nich kosztuje 200 złotych.
Awersyjna metoda wspomagająca leczenie choroby alkoholowej