Esperal Rydułtowy, Orzesze, Bieruń
Farmakologiczne metody wspomagania leczenia alkoholizmu polegają głównie na podejmowaniu działań, mających na celu wywołanie określonych zachowań i postaw u alkoholika.
Esperal Rydułtowy, Orzesze, Bieruń – Wszywka Alkoholowa Galmedic
Pacjenci w różnych lokalizacjach Śląska mogą wszyć sobie Esperal (Rydułtowy, Orzesze, Bieruń). Jego dostępność jest bowiem na obszarze całej Polski niemal taka sama. Cieszy się obecnie popularnością głównie ze względu na łatwość i wygodę stosowania oraz bezpieczeństwo. Jeżeli bowiem alkoholik korzysta z Esperalu pod opieką specjalisty i stosuje się bezwzględnie do jego zaleceń, terapia awersyjna zwykle przebiega bezproblemowo i bez komplikacji. Zapewnia zwiększenie skuteczności innych oddziaływań terapeutycznych, wzmacnia motywację zewnętrzną pacjenta, przerywa ciąg alkoholowy i przyczynia się do detoksykacji organizmu.
Niezależnie jednak od lokalizacji, w której pacjent wszyje sobie Esperal (Rydułtowy, Orzesze, Bieruń, itp.), nigdy nie powinien tej metody wspomagającej leczenie choroby alkoholowej stosować samodzielnie. Jest ona zalecana głównie jako jeden z elementów kompleksowej terapii alkoholizmu. Najlepiej zatem połączyć ją z detoksem alkoholowym i spotkaniami z psychoterapeutą. Z punktu widzenia pacjenta istotne i wygodne jest, gdy może on skorzystać z wszystkich tych usług w jednej placówce. Takim miejscem jest Centrum Medyczne Galmedic. Oferuje kompleksowe podejście specjalistów do trudności związanych zarówno z przebiegiem, jak i leczeniem choroby alkoholowej. Ich doświadczenie i wiedza pozwalają na bezpieczne przeprowadzenie pacjenta przez cały, czasami długotrwały, proces zdrowienia.
Wyleczyć alkoholizm
Wybór jakiejkolwiek lokalizacji, umożliwiającej wykonanie zabiegu, podczas którego do organizmu wszywa się Esperal (Rydułtowy, Orzesze, Bieruń), nie gwarantuje wyleczenia pacjenta z choroby alkoholowej. Co więcej, lekarze coraz częściej zwracają uwagę chorych na fakt, że praktycznie niemożliwym jest całkowite wyleczenie uzależnionego z alkoholizmu. Co prawda może on nie posiadać objawów i pozostawać w trzeźwości, jednak alkoholikiem, według medycyny, zostaje się na całe życie. Nie oznacza to oczywiście, że metody terapeutyczne są nieskuteczne. Wręcz przeciwnie.
Choć alkoholizmu nie można na zawsze wyleczyć, można się pozbyć wszystkich trudności związanych z nałogiem i bezpośrednio z niego wynikających. W tym celu pacjent powinien przerwać ciąg alkoholowy i rozpocząć terapię. Zalecane jest zastosowanie wszywki alkoholowej w połączeniu z detoksem i późniejszą psychoterapią. Odtrucie alkoholowe wraz z Esperalem umożliwia przeżycie przez alkoholika pierwszych dni w trzeźwości. Wtedy bowiem boryka się on najczęściej z objawami Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego (AZA), pod wpływem których zwykle rezygnuje się z udziału w dalszej części terapii. Jeżeli pacjent znajduje się pod fachową opieką doświadczonych specjalistów, wdrożą oni do leczenia farmakoterapię wzmacniającą efekty dotychczasowych działań terapeutycznych.
Farmakologiczne metody wspomagania leczenia alkoholizmu polegają głównie na podejmowaniu działań, mających na celu wywołanie określonych zachowań i postaw u alkoholika. Taki jest również główny cel terapii awersyjnej, której narzędziem jest właśnie Esperal. Wszywany podskórnie do organizmu pacjenta uwalnia się do jego krwiobiegu przez dłuższy czas (nawet do 12 miesięcy). W tym okresie pacjent obawia się spożywać alkohol etylowy, głównie ze względu na reakcję, jaka może zajść w jego organizmie pod wpływem kontaktu obu substancji. Esperal jest bowiem toksyczny i odczuwalny dla alkoholika jedynie wtedy, gdy aktywuje go choćby najmniejsza ilość substancji odurzającej. To jej obecność w krwiobiegu pacjenta doprowadza do wystąpienia reakcji disulfiramowej. Jej zaś najbardziej obawiają się „zaszyci” alkoholicy.
Reakcja disulfiramowa
Połączenie Esperalu z alkoholem aktywuje działanie substancji czynnej wszywki alkoholowej. Jest nią disulfiram, który powoduje upośledzenie funkcjonowania wątroby pacjenta. Ogranicza on lub całkowicie blokuje wydzielanie dehydrogenazy aldehydowej. Jest to enzym biorący aktywny udział w procesie usuwania z organizmu alkoholu etylowego. Jeżeli go zabraknie, substancja odurzająca nie jest przekształcana w nieszkodliwe produkty przemiany materii (jak np. kwas octowy), ale kumuluje się w organizmie wraz z innymi toksynami. Jedną z nich jest aldehyd octowy, pośredni produkt metabolizmu alkoholu. Występując w krwiobiegu pacjenta w nadmiarze, powoduje szereg nieprzyjemnych, uciążliwych, a nawet niebezpiecznych dolegliwości. Nazywa się je mianem reakcji disulfiramowej.
Do najczęstszych symptomów zatrucia aldehydem octowym należą: ból głowy, zawroty głowy, utrata świadomości, amnezja, nudności, wymioty, biegunka, tachykardia, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia neurologiczne z atakami drgawek włącznie i psychozy. Stan pacjenta po przepiciu wszywki zależy głównie od ilości przyjętego przez niego alkoholu. Jeżeli jest ona duża, wymienione objawy mogą utrzymywać się długotrwale – nawet kilka godzin Często przybierają one również na sile, doprowadzając do wystąpienia stanów bezpośrednio zagrażających życiu alkoholika. Należą do nich przede wszystkim: zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, ataki drgawek, ataki paniki, nagłe zatrzymanie krążenia.
Esperal Rydułtowy, Orzesze, Bieruń
Głównie ze względu na swoje przeznaczenie, wszywka alkoholowa dostępna jest we wszystkich polskich aptekach wyłącznie na receptę. Pacjent, który chce wszyć Esperal (Rydułtowy, Orzesze, Bieruń lub w innych lokalizacjach), musi najpierw skorzystać z konsultacji lekarskiej i pojawić się w gabinecie specjalisty. Postuluje się i proponuje, by był nim psychiatra albo psychoterapeuta uzależnień lub chirurg. Przedstawiciele tych zawodów medycznych posiadają bowiem najwyższy poziom wiedzy na temat metod awersyjnych. Wszycie Esperalu to nie koniec terapii, a dopiero jej początek. Istotne jest zatem, by pacjent został poinformowany o specyfice działania farmakoterapii w leczeniu alkoholizmu jeszcze przed wykonaniem zabiegu,
Musi on bowiem wyrazić na jego przeprowadzenie dobrowolną zgodę. W tym celu zapoznaje się ze wskazaniami dotyczącymi wybranej ścieżki leczenia oraz możliwymi skutkami ubocznymi. Niezwykle istotna jest znajomość zaleceń lekarskich, których alkoholik powinien podczas terapii awersyjnej bezwzględnie się trzymać. Podstawowym wskazaniem jest bowiem wstrzemięźliwość, czyli powstrzymanie się od spożywania alkoholu i dostarczania do organizmu substancji odurzających w jakiejkolwiek postaci. Alkoholik łamiący ten zakaz i próbujący przepić wszywkę nie może zatem liczyć na powodzenie i skuteczność terapii Esperalem.
Po co mam się „zaszyć”?
Wskazaniem do wykonania zabiegu wszycia Esperalu jest chęć zwiększenia skuteczności dotychczas stosowanych metod terapeutycznych lub rozpoczęcie kompleksowej terapii alkoholizmu. Ponieważ pacjent podczas stosowania terapii awersyjnej powstrzymuje się przed spożywaniem alkoholu, wszycie wszywki alkoholowej może być dobrym rozwiązaniem dla każdego, kto nie ma odpowiedniej motywacji, by rozpocząć walkę z nałogiem. Alkoholik, obawiając się wystąpienia wspomnianej reakcji disulfiramowej, zachowuje wstrzemięźliwość. Tym samym umożliwia sobie aktywne uczestnictwo w grupach wsparcia, psychoterapii, detoksie i nawodnieniu organizmu.
Esperal Rydułtowy, Orzesze, Bieruń – cena
Cena zabiegu zależy od preferencji i potrzeb alkoholika. W Centrum Medycznym Galmedic pacjent płaci nie tylko za wykonanie zabiegu, ale również wizytę kwalifikacyjną i odpowiednią dla niego dawkę Esperalu. Wszystkie koszty wliczone są w cenę podstawowego pakietu zaszycia. Kosztuje on 650 złotych. Możliwa jest ponadto jego modyfikacja, zależnie od potrzeb pacjenta. Droższe opcje (pakiet PLUS i MAX) kosztują od 850 do 2100 złotych.
Zabieg przeprowadza wyspecjalizowany chirurg, znieczulając miejscowo pacjenta. Za pomocą skalpela dociera on do obszaru podpowięziowego mięśnia pośladkowego. Tam umieszcza jałowe tabletki z disulfiramem i zaszywa powstałą ranę. Terapia awersyjna jest skuteczna nawet przez rok. Ten argument przemawia do większości alkoholików.
Skorzystaj z naszych usług
Szanowni Państwo aktualnie nie posiadamy gabinetu w miejscowościach Rydułtowy, Orzesze oraz Bieruń. Jeśli chcesz skorzystać z naszych usług oraz metod wspomagających leczenia alkoholizmu, serdecznie zapraszamy do najbliższego gabinetu w Katowicach przy ulicy Bolesława Chrobrego 29 Lokal XIV.
Awersyjna metoda wspomagająca leczenie choroby alkoholowej