Esperal Tychy
Poziom skuteczności wszytego Esperalu – wszywki alkoholowej zależy przede wszystkim od jego dawki oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta.
Esperal Tychy – Wszywka Alkoholowa Galmedic
Esperal w Tychach, Katowicach, Rybniku czy innych miastach na terenie Śląska wszywany jest codziennie coraz większej ilości pacjentów. Cierpią oni bowiem na chorobę alkoholową, uznawaną obecnie za schorzenie cywilizacyjne. Ponieważ ma ona podłoże psychiczne, tkwiące głęboko w rutynie i przyzwyczajeniach, oddziaływanie na tę sferę psychiki alkoholika wydaje się podczas terapii uzasadnione. Celem Esperalu, a więc głównej metody awersyjnej stosowanej pomocniczo w leczeniu alkoholizmu, jest zmiana nastawienia chorego do własnego problemu i zauważenie go.
Decydując się na to, by wszyć sobie Esperal w Tychach i najbliższej okolicy, świadomy pacjent powinien zadać sobie pytanie, czy jest gotowy na wszelkie konsekwencje podjętej decyzji. Ten rodzaj terapii wpływa nie tylko na psychikę człowieka, ale również jego ogólne samopoczucie i stan zdrowia. Może stanowić nawet niebezpieczeństwo. Dotyczy to zwłaszcza tych alkoholików, którzy nie mają zamiaru stosować się ściśle do zaleceń lekarskich. Dlatego też terapia wspomagająca z użyciem Esperalu skierowana jest to współpracujących pacjentów.
Esperal Tychy – awersja kluczem do sukcesu
Esperal w Tychach jest zatem działaniem dedykowanym. Awersja wywoływana przez wszczepienie pacjentom wszywki alkoholowej stanowi podstawę jej stosowania we wspomaganiu terapii alkoholizmu. Podczas poddawania się terapii awersyjnej (która trwa zwykle kilkanaście miesięcy) konieczne jest równoległe korzystanie przez pacjenta z innych form leczenia. By skutecznie walczyć z nałogiem, zaleca się wdrożenie holistycznego programu terapeutycznego. Uwzględnia on wszystkie metody kompleksowej terapii alkoholizmu: nie tylko wszywkę alkoholową, ale również detoks i psychoterapię.
Stosowanie Esperalu wzbudza u pacjenta strach przed wystąpieniem tzw. reakcji disulfiramowej. Może do niej dojść w wyniku połączenia substancji czynnej wszywki z jakąkolwiek ilością alkoholu etylowego. Ta awersja, odraza i lęk stanowi podstawę skuteczności terapii. Wielu alkoholików odczuwa je w takim natężeniu, że przez cały czas działania Esperalu powstrzymują się oni od sięgania po substancję odurzającą. Silna jest zatem u nich motywacja zewnętrzna do walki z nałogiem. Specjaliści pracujący w Centrum Medycznym Galmedic dbają jednak o to, by stopniowo przekształcić ją również w motywację wewnętrzną. Zapobiegają tym samym sytuacji, w której alkoholik powraca do nałogu po zakończeniu terapii Esperalem. Gdy tylko uzyska on pewność, że disulfiram już nie krąży w jego krwiobiegu, może bowiem ponownie zacząć pić.
Farmakologia w leczeniu alkoholizmu
Z tego względu stosowanie środków farmakologicznych (najczęściej Esperalu) w leczeniu choroby alkoholowej zalecane jest jedynie pomocniczo. Wszywka alkoholowa nie może stanowić odrębnej i jedynej metody terapii tego skomplikowanego schorzenia. Oddziaływanie farmakologiczne zaleca się głównie wtedy, gdy efekty innych działań nie są skuteczne lub u pacjenta współwystępują zaburzenia psychiczne o lekkim podłożu. W przypadku niektórych chorych ich ogólny stan zdrowia jest na tyle zły, że wymaga natychmiastowej i jak największej redukcji ilości wypijanego alkoholu. Również jeżeli w przeszłości pacjent stosował farmakoterapię alkoholizmu i wywarła u niego dobre efekty, można powtórzyć ten zabieg.
Esperal w Tychach może być stosowany zamiennie z innymi lekami, jednak tylko w Esperalu znajduje się substancja czynna, działająca na zasadzie blokera dehydrogenazy aldehydowej – disulfiram. Jej dawkę dobiera się do potrzeb i możliwości indywidualnych każdego pacjenta. Dlatego też już podczas wizyty kwalifikacyjnej określa się cele terapii antyalkoholowej i ustala możliwe ścieżki leczenia. Pacjenta pyta się ponadto o dotychczasową historię choroby, wzorzec picia i leczenia, ogólny stan zdrowia, wiek, a nawet wagę. Dane te lekarz zbiera wyłącznie w celu jak najlepszego poznania potrzeb alkoholika i ustalenia odpowiedniej dawki leku.
Esperal w Tychach – jak wygląda i ile kosztuje zabieg?
Zabieg implementacji jałowych tabletek odbywa się w znieczuleniu miejscowym pacjenta. Po wizycie kwalifikacyjnej chory przechodzi do gabinetu zabiegowego, gdzie zwykle kładzie się na wybranym boku. Chirurg znieczula okolice wykonywania implementacji oraz przygotowuje pole operacyjne. Mianem tym określa się obszar zabiegowy, który musi być odkażony i jałowy. Zapobiega to występowaniu i rozwojowi infekcji.
Następnie operator wykonuje tylko jedno nacięcie w skórze pacjenta. Zwykle jest ono małe, zlokalizowane w okolicy mięśnia pośladkowego. Ponieważ wszywkę alkoholową umieszcza się podpowięziowo, musi ono być stosunkowo głębokie. W głębokich warstwach tkanek lekarz rozprowadza kilka tabletek z disulfiramem. Umieszcza je bardzo blisko siebie, w ułożeniu przypominającym gwiazdę pięcioramienną. Następnie zaszywa ranę z użyciem nici chirurgicznych i zakłada czysty opatrunek. Od tej pory pacjent musi samodzielnie dbać o jego codzienną zmianę i przemywanie rany środkiem dezynfekującym.
Koszt wszycia Esperalu to kilkaset złotych. Cena waha się w zależności od placówki, w której pacjent decyduje się wykonać zabieg oraz oferowanych przez nią usług. Podstawowy pakiet dostępny od ręki w Centrum Medycznym Galmedic kosztuje 650 złotych. Możliwe jest również skorzystanie z bardziej zaawansowanych pakietów, łączących w sobie różne metody kompleksowej terapii alkoholizmu. Należy jednak zaznaczyć, że jest to oddziaływanie długotrwałe. Ponieważ disulfiram w przypadku większości pacjentów uwalnia się do ich krwiobiegu nawet przez rok.
Esperal Tychy – wskazania do „zaszycia”
Chirurg wykonuje zabieg wszycia Esperalu wyłącznie po stwierdzeniu określonych wskazań do „zaszycia”. Nie podejmuje się tego rodzaju interwencji chirurgicznych profilaktycznie i na zapas. W przypadku większości pacjentów za pośrednictwem farmakoterapii uzyskuje się znaczne zwiększenie efektów oddziaływań terapeutycznych, a zarazem ich skuteczności. Niektórzy chorzy nie są jednak w stanie uczestniczyć w spotkaniach psychoterapeutycznych. W takiej sytuacji zaleca się stosowanie Esperalu jako wprowadzenie do terapii. Leczenie awersyjne może trwać kilka, a nawet kilkanaście miesięcy – w tym czasie często dochodzi do poprawy ogólnego stanu pacjenta. Dzięki wszywce może on przejść do kolejnych etapów kompleksowej terapii alkoholizmu.
Aby móc skorzystać z zabiegu implementacji Esperalu, pacjent powinien być trzeźwy. Nie może spożywać alkoholu przez dobę przed datą zabiegu. Stan alkoholika jest weryfikowany przy użyciu alkomatu. Jeśli chory samodzielnie nie potrafi przerwać ciągu alkoholowego, w Centrum Medycznym Galmedic zostanie on skierowany na detoks. Bezpieczne odstawienie alkoholu umożliwi chirurgowi wykonanie zabiegu, poprawi samopoczucie pacjenta oraz utrwali skuteczność terapii awersyjnej.
Esperal w Tychach – skuteczność
Poziom skuteczności wszytego Esperalu zależy przede wszystkim od jego dawki oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta. Niektórzy chorzy wykazują większą, inni zaś mniejszą wrażliwość na działanie wszywki alkoholowej. Ponadto, u wybranych pacjentów mogą wystąpić objawy niepożądane, a wśród nich otorbienie Esperalu. Ono jest zwykle główną przyczyną ograniczenia skuteczności działania leku. Zdarza się jednak bardzo rzadko, u niewielkiego procenta „zaszytych” chorych.
Czy to bezpieczne?
Esperal jest substancją nietoksyczną, a więc całkowicie bezpieczną. Chirurg wszywa czyste, jałowe i nieuszkodzone tabletki do wnętrza ciała pacjenta. Przed wykonaniem zabiegu niweluje wszelkie przesłanki przeciwwskazań do „zaszycia”. Dzięki temu dba o najwyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu alkoholika.
Niebezpieczne mogą być dla chorego jedynie objawy reakcji disulfiramowej. Należy jednak pamiętać o tym, że występują one wyłącznie w wyniku niestosowania się pacjenta do zaleceń lekarza. Rezultatem połączenia disulfiramu z alkoholem są nudności wymioty, dolegliwości neurologiczne, kardiologiczne, zawroty głowy, a nawet utrata świadomości i zaburzenia krążenia. Jeżeli pacjent pozostaje bez opieki podczas próby przepicia wszywki, jej wynik może okazać się tragiczny w skutkach. W skrajnych sytuacjach przebieg reakcji disulfiramowej kończy się zgonem.
Skorzystaj z naszych usług
Szanowni Państwo aktualnie nie posiadamy gabinetu w miejscowości Tychy. Jeśli chcesz skorzystać z naszych usług leczenia alkoholizmu, serdecznie zapraszamy do najbliższego gabinetu w Katowicach przy ulicy Bolesława Chrobrego 29 Lokal XIV.
Awersyjna metoda wspomagająca leczenie choroby alkoholowej