Esperal Żarki, Krzepice, Woźniki
Wielu pacjentów nadal nie utożsamia przykrych dolegliwości z piciem alkoholu, ale z posiadaniem wszywki.
Esperal Żarki, Krzepice, Woźniki – Wszywka Alkoholowa Galmedic
W wielu miejscach w Polsce stosuje się Esperal. Żarki, Krzepice, Woźniki – to tylko niektóre lokalizacje, które odsyłają pacjentów do większych Katowic, gdzie można spotkać się z możliwością skorzystania z terapii awersyjnej. Lek ten zawsze jednak stosowany jest wyłącznie jako substancja pomocnicza w leczeniu choroby alkoholowej. Samodzielnie nie uzdrawia pacjenta, lecz wpływa na przyspieszenie i zwiększenie skuteczności procesu jego zdrowienia. W zamyśle twórców leku i lekarzy substancja czynna wszywki alkoholowej ma wywołać u pacjenta odczucie awersji, obawy i wstrętu przed spożywaniem alkoholu.
Dzieje się tak ze względu na mechanizm działania disulfiramu. Już po upływie kilku minut od połączenia go z substancją odurzającą, u pacjenta dochodzi do wystąpienia zatrucia alkoholowego, połączonego z reakcją disulfiramową. Jej symptomy są na tyle nieprzyjemne i niebezpieczne, że to właśnie ich boją się „zaszyci” alkoholicy. Mechanizm działania wszywki opiera się zatem na reakcjach psychologicznych pacjenta na wszyty mu Esperal. Żarki, Krzepice, Woźniki – niezależnie od miejsca, w którym znajduje się placówka, wykonująca zabieg, jego skutek powinien być zawsze podobny.
Esperal Żarki, Krzepice, Woźniki – jak działa?
Z wszczepionej pacjentowi wszywki alkoholowej uwalnia się do jego krwiobiegu substancja czynna, czyli disulfiram. Blokuje on działanie dehydrogenazy aldehydowej, enzymu podstawowego dla prawidłowego przebiegu procesu trawienia alkoholu etylowego w wątrobie chorego. „Zaszyty” pacjent nie przekształca zatem substancji odurzającej w fizjologiczny sposób. Nie pozbywa się również szybko produktów zbędnych i toksycznych tej przemiany. W wyniku szkodliwego współdziałania disulfiramu i alkoholu etylowego w organizmie pacjenta dochodzi do kumulacji aldehydu octowego. Co istotne, chory nie jest w stanie odczuć upojenia alkoholem. Nie upija się zatem, ale od razu czuje objawy przypominające zatrucie. Esperal Żarki, Krzepice, Woźniki – bezpieczeństwo stosowania zależy wyłącznie od woli pacjenta.
Jeżeli nie stosuje się on do zaleceń lekarza i próbuje przepić wszywkę alkoholem, musi liczyć się ze skutkami reakcji disulfiramowej. Do najczęstszych jej objawów należą: ból głowy, nudności, wymioty, kołatanie serca, duszności, nadpotliwość, skoki ciśnienia tętniczego krwi, drgawki. W skrajnych przypadkach, gdy pacjent spożyje znaczną ilość alkoholu lub w inny sposób wprowadzi ją go swojego organizmu, może dojść u niego do wystąpienia zawału mięśnia sercowego, udaru, a nawet nagłego zatrzymania krążenia. Dolegliwości te są długotrwałe i nasileniem nie przypominają powszechnego kaca. Mogą trwać od 4 do kilkunastu godzin. Często również wraz z upływem czasu wzmagają się, zamiast ustępować.
Zabieg implementacji – Esperal w Żarkach, Krzepicach, Woźnikach
Niezależnie od lokalizacji placówki, specjalizującej się w terapii wykorzystującej Esperal, (Żarki, Krzepice, Woźniki, itp.) wszędzie zabieg wykonuje wykwalifikowany personel medyczny. Operatorem skalpela powinien być wyłącznie chirurg. Wykonuje on niewielkie nacięcie na skórze pośladka pacjenta. Prowadzi je w głąb tkanek, w taki sposób, by dotrzeć do obszaru za mięśniem. Tam, pod powięzią wszczepia od 8 do 10 tabletek, których substancją czynną jest disulfiram. Następnie ranę zaszywa. Nierozpuszczalne nici chirurgiczne należy usunąć podczas wizyty kontrolnej u lekarza. Odbywa się ona zwykle pomiędzy 10 a 14 dniem od „zaszycia”. Zabieg wszycia Esperalu jest bezbolesny i bezpieczny dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego.
Przeciwwskazania i skutki uboczne terapii
Wielu pacjentów nadal nie utożsamia przykrych dolegliwości z piciem alkoholu, ale z posiadaniem wszywki. Uważają oni, że to disulfiram powoduje wystąpienie objawów zatrucia. Nie jest to jednak prawda. Sam Esperal stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza nie wpływa w żaden sposób na organizm chorego. Jest całkowicie obojętny, niewyczuwalny i bezpieczny. Z tego względu nie zaleca się stosowania terapii awersyjnej pacjentom niewspółpracującym. Wskazaniem do wykonania zabiegu zawsze powinna być chęć wzmocnienia działania pozostałych metod terapeutycznych, m.in. detoksu i psychoterapii.
Z zabiegu nie mogą skorzystać również ci, którzy zgłaszają się na jego przeprowadzenie nietrzeźwi. Podczas wizyty kwalifikacyjnej lekarz nie tylko bada pacjenta i zbiera szczegółowy wywiad medyczny, ale również kontroluje stan jego trzeźwości. W tym celu używa alkomatu. Jeżeli „zaszyłby” nietrzeźwego chorego, wpłynąłby bezpośrednio na wystąpienie ryzyka uszczerbku na jego zdrowiu. Esperal działa bowiem natychmiastowo i w kontakcie z alkoholem, krążącym w krwiobiegu alkoholika, mógłby doprowadzić nawet do wstrząsu. Pacjent może być również nadwrażliwy na disulfiram lub inny składnik leku. Niebezpieczne jest także „zaszycie” przewlekle chorej osoby, zwłaszcza w przypadku stwierdzenia schorzeń wątroby, nerek lub zaburzeń psychicznych.
Awersja jako element kompleksowej terapii alkoholizmu
Choć wszywkę nazywa się lekiem, w rzeczywistości jest ona substancją leczniczą, wspomagającą proces leczenia choroby alkoholowej. Oznacza to, że jako metoda awersyjna nie powinna być stosowana samodzielnie. Tylko jej równoczesne zastosowanie z detoksem alkoholowym i psychoterapią daje pożądane efekty terapeutyczne. Oprócz motywacji zewnętrznej, którą wzbudza Esperal, konieczne jest wywołanie w psychice pacjenta motywacji wewnętrznej. Sam w sobie musi on znaleźć siłę i napęd do walki z nałogiem. Zwykle disulfiram uwalnia się do ciała pacjenta nawet przez kilkanaście miesięcy. Jego skuteczność uzależniona jest od wszytej dawki i indywidualnych predyspozycji pacjenta. Nie bez znaczenia jest tu jego tolerancja zarówno substancji odurzającej, jak i Esperalu.
Esperal Żarki, Krzepice, Woźniki – ile kosztuje?
W Centrum Medycznym Galmedic cena za wykonanie wszywki alkoholowej waha się od 650 do 2100 złotych. Rozbieżność ta podyktowana jest głównie dodatkowymi udogodnieniami i możliwościami, ustalanymi indywidualnie z pacjentami. W placówce można bowiem skorzystać z wielu elementów kompleksowej terapii alkoholizmu. W każdy koszt wliczona jest natomiast wizyta kwalifikacyjna u lekarza specjalisty, wykonanie zabiegu oraz optymalna dawka leku wszywanego do ciała chorego.
Skorzystaj z naszych usług
Szanowni Państwo aktualnie nie posiadamy gabinetu w miejscowościach Żarki, Krzepice oraz Woźniki. Jeśli chcesz skorzystać z naszych usług oraz metod wspomagających leczenia alkoholizmu, serdecznie zapraszamy do najbliższego gabinetu w Katowicach przy ulicy Bolesława Chrobrego 29 Lokal XIV.
Awersyjna metoda wspomagająca leczenie choroby alkoholowej