Esperal Żory
Esperal stosuje się zgodnie z wytycznymi podanymi przez lekarza i pod kontrolą specjalistów.
Esperal Żory – Wszywka Alkoholowa Galmedic
Esperal Żory – wiele osób w internecie poszukuje tej frazy. Na mapie Polski można znaleźć wiele wyspecjalizowanych placówek, świadczących usługi terapeutyczne osobom uzależnionym od alkoholu. Wybór tej optymalnej i odpowiedniej zależy głównie od indywidualnych predyspozycji każdego pacjenta. Zależnie od stopnia uzależnienia, czasu jego trwania oraz podejmowanych już wcześniej działań terapeutycznych, może on mieć różnorodne potrzeby. Specjaliści są jednak zgodni – każdy uzależniony powinien skorzystać z wieloetapowej, złożonej terapii alkoholizmu.
Kompleksowe podejście do trudności związanych z chorobą alkoholową i bezpośrednio z niej wynikających, mają specjaliści pracujący w Centrum Medycznym Galmedic. Szukając odpowiedzi i wskazówek do hasła „Esperal Żory”, pacjent z pewnością natknie się na szereg informacji o tej placówce. Oferuje ona bowiem nie tylko wszywkę alkoholową, ale również detoks, psychoterapię alkoholizmu i wiele innych metod terapeutycznych. Dobrane indywidualnie do możliwości i potrzeb pacjenta, gwarantują najwyższy poziom skuteczności.
Informacje o Esperalu
Pacjent powinien zwrócić uwagę, czy placówka zapewnia mu legalny i bezpieczny Esperal. Żory, Katowice, Bytom, Chorzów – specjaliści, pracujący w tych i innych śląskich miejscowościach dbają o to, by substancja, jaką wszywają do organizmu pacjenta, pochodziła z bezpiecznego i sprawdzonego źródła. Esperal dostępny jest w aptekach pod nazwą Disulfiram WZF. Ma formę jałowych tabletek z disulfiramem, produkowanych na potrzeby farmaceutyczne. Niektóre placówki medyczne, w których wykonuje się zabieg „zaszycia” (jak np. Centrum Medyczne Galmedic) oferują swoim pacjentom odpowiednią dawkę leku dostępną już w trakcie zabiegu. Nie są oni zatem zobowiązani do posiadania recepty zezwalającej na wykupienie leku. Nie muszą również samodzielnie poszukiwać substancji w aptekach i jej kupować.
Wśród najważniejszych informacji o Esperalu powinna znaleźć się ta, która opisuje mechanizm jego działania. To związek chemiczny, który wywiera wpływ na prawidłowy przebieg szlaku metabolicznego alkoholu etylowego w wątrobie pacjenta. Esperal daje w nieprzyjemny sposób odczuć swoje działanie jedynie w przypadku spożycia lub użycia przez alkoholika produktów zawierających w swym składzie alkohol. Dla organizmu trzeźwego i stosującego się do zaleceń lekarskich substancja ta pozostaje obojętna. Esperal hamuje, a wręcz blokuje wydzielanie enzymu wątrobowego – dehydrogenazy aldehydowej. On zaś konieczny jest do przekształcenia alkoholu w aldehyd octowy i kwas octowy. Ten ostatni produkt przemiany alkoholu jest nieszkodliwy, a jego obecność w krwiobiegu nie wywołuje nieprzyjemnych objawów. W przeciwieństwie do aldehydu octowego, który należy do grona substancji toksycznych. Nie jest on szybko i skutecznie trawiony poprzez działanie Esperalu, a więc kumuluje się we krwi i tkankach organizmu.
Toksyczna reakcja
Nagromadzenie toksycznego aldehydu octowego doprowadza do powstania tzw. reakcji disulfiramowej. Jej objawy przypominają popularne zatrucie alkoholowe (kaca), ale są o wiele cięższe i niebezpieczne. Alkoholik, który spróbuje przepić wszywkę alkoholową, może borykać się z zawrotami głowy, nudnościami, wymiotami, tachykardią, zaczerwienieniem skóry, zaburzeniami wartości ciśnienia tętniczego krwi, napadami drgawek, a nawet utratą świadomości.
Jeżeli chory przyjmie dużą dawkę alkoholu, stężenie aldehydu octowego w jego krwi będzie skrajnie wysokie. Może to doprowadzić do wystąpienia stanu zagrożenia zdrowia i życia. Nieprzyjemne objawy zwykle ustępują po kilkunastu minutach. Mogą jednak utrzymywać się nawet przez kilka godzin, co prowadzi do wyniszczenia, wycieńczenia organizmu i powstania uszkodzeń wielonarządowych. Alkoholik pozostający samotnie w takim stanie, może stać się ofiarą własnego nałogu.
Esperal Żory – fakty i mity
Esperal stosuje się zgodnie z wytycznymi podanymi przez lekarza i pod kontrolą specjalistów. Jeżeli istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do rozpoczęcia terapii z wykorzystaniem disulfiramu, lekarz nie podejmie żadnych działań leczniczych na własną rękę. Mitem jest jednak myślenie, że sam Esperal wyleczy alkoholika z ciężkiej choroby alkoholowej. Tabletki wszywane podskórnie nie są cudownym środkiem leczniczym, a jedynie rodzajem „straszaka” i metodą wspomagającą inne sposoby leczenia alkoholizmu. Należy zatem stosować wszywkę alkoholową wyłącznie w towarzystwie leczenia alternatywnego – detoksu oraz psychoterapii.
Wszywki alkoholowej nie można zastosować bez uzyskanej zgody osoby uzależnionej. Pacjent nie może zostać w żaden sposób zmuszony do skorzystania z terapii awersyjnej. W celu uniknięcia nieścisłości i niejasności, każdy chory przed wykonaniem zabiegu podpisuje stosowny dokument. Zastosowanie disulfiramu wymaga samodyscypliny i podporządkowania się pacjenta zaleceniom lekarskim. Dlatego też wszywkę zaleca się głównie pacjentom współpracującym, zdecydowanym na zmiany, tym, którzy są stuprocentowo pewni jej działania.
Kto może się „zaszyć”?
Skorzystać z możliwości, jakie niesie ze sobą zabieg wszycia Esperalu, mogą wyłącznie osoby pełnoletnie. Jeżeli podczas wizyty kwalifikacyjnej lekarz nie stwierdzi istnienia przeciwwskazań do „zaszycia”, pacjentem może stać się każda dorosła osoba, bez względu na swoją płeć, stopień uzależnienia, etap choroby, długość trwania ciągów alkoholowych. Warunkiem koniecznym do rozpoczęcia zabiegu jest jednak trzeźwość chorego. W tym celu należy przynajmniej 24 godziny przed planowanym zabiegiem przerwać ciąg alkoholowy. Jeżeli alkoholik nie jest w stanie dokonać tego samodzielnie, może zgłosić się do Centrum Medycznego Galmedic, gdzie uzyska poradę i pomoc fachowców. Możliwe jest bowiem przeprowadzenie detoksu połączonego z zabiegiem wszycia Esperalu w jednej placówce.
Podczas wizyty kwalifikacyjnej lekarz dokładnie zbada pacjenta oraz przeprowadzi z nim szczegółowy wywiad medyczny. Zapyta m.in. o długość trwania choroby, objawy, predyspozycje genetyczne do popadania w uzależnienia, ewentualne zaburzenia psychiczne i choroby współistniejące. Szczere odpowiedzi na zadane pytania umożliwią lekarzowi określenie potrzeb pacjenta. Na ich podstawie obliczy on również potrzebną dawkę Esperalu, którą następnie wszyje do organizmu chorego.
Esperal w Żorach – bezpieczeństwo zabiegu
W celach zapewnienia najwyższego stopnia bezpieczeństwa, Esperalu nie wszywa się pacjentom, którzy znajdują się pod pływem alkoholu oraz wykazują nadwrażliwość na substancję czynną leku i substancje pomocnicze w nim zawarte. Również jeżeli pacjent choruje przewlekle (niedokrwistość, nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążeniowa, psychozy, zaburzenia psychiczne z myślami samobójczymi), lekarz może odmówić mu wykonania zabiegu. W niektórych przypadkach konieczna okaże się konsultacja z lekarzem innej specjalności, zanim wszyje się choremu pacjentowi Esperal. Żory i inne śląskie miasta, w których oferuje się „zaszycie”, charakteryzują się dbałością o wysoki poziom jakości świadczonych usług oraz bezpieczeństwa i komfortu pacjenta.
Zabieg wszycia wszywki alkoholowej jest bezpieczny i określany jako mało inwazyjny. Trwa zwykle około 30 minut, podczas których pacjent pozostaje znieczulony miejscowo. Nie odczuwa on bólu ani dyskomfortu związanego z działaniami podejmowanymi przez lekarza. Chirurg jest operatorem skalpela i w pierwszym etapie zabiegu wykonuje niewielkie nacięcie na powierzchni skóry chorego. Następnie kieruje je w głąb tkanki, by dotrzeć do obszaru podpowięziowego. Tam, bezpośrednio w mięśniu, umieszcza określoną liczbę tabletek z Esperalem i zaszywa powstałą ranę. W tym celu używa nici chirurgicznych, które ściąga się podczas wizyty kontrolnej (po upływie 10-14 dni po zabiegu).
Esperal Żory – czy wszywka leczy alkoholizm?
Wszywka alkoholowa należy do awersyjnych metod wspomagających terapię alkoholizmu. Disulfiram stosowany w niej z powodzeniem od wielu lat jest natomiast środkiem farmaceutycznym, który nie leczy choroby alkoholowej, ale wzmacnia możliwości oddziaływań podejmowanych przez lekarza i pozostałych członków zespołu terapeutycznego. Nie stwierdzono dotychczas istnienia jednego leku, który leczyłby pacjentów z alkoholizmu. By osiągnąć sukces i stać się trzeźwym alkoholikiem, konieczna jest zmiana sposobu myślenia, nawyków oraz dostrzeżenie własnych trudności. Przejść przez te wszystkie kroki pomaga nie tylko wszywka alkoholowa, ale również detoks i psychoterapia. Zwykle Esperal stanowi pierwszy krok do walki z nałogiem. Jest metodą najczęściej wybieraną w celu przerwania ciągu alkoholowego i rozpoczęcia skutecznej oraz bezpiecznej detoksykacji. Pacjenci korzystają z disulfiramu również wtedy, gdy efekty dotychczasowych działań nie są dla nich zadowalające.
Cena pakietów w Centrum Medycznym Galmedic
Cena wszywki alkoholowej wykonywanej na Śląsku różni się w zależności od placówki wybranej przez pacjenta oraz udogodnień. W Centrum Medycznym Galmedic podstawowy pakiet zabiegowy kosztuje 650 złotych. W jego cenę wliczona jest wizyta kwalifikacyjna u specjalisty oraz obliczona dawka Esperalu. Chory może ponadto skorzystać z pakietów rozbudowanych (w cenie od 850 do 2100 złotych). Placówka oferuje również inne elementy kompleksowej terapii alkoholu. Możliwe jest dowolne łączenie metod i holistyczne oddziaływanie terapeutyczne, którego cena ustalana jest indywidualnie z pacjentem.
Awersyjna metoda wspomagająca leczenie choroby alkoholowej