Głód alkoholowy to patologiczny stan nagłej i niepohamowanej chęci spożycia alkoholu etylowego. Jego objawy są przede wszystkim natury psychicznej, co nie oznacza, że omijają one strefę zdrowia fizycznego człowieka. Pojawienie się głodu alkoholowego jest następstwem stanu abstynencji, osiągniętego zwykle po okresie długotrwałych ciągów alkoholowych. Przebieg głodu alkoholu nasila się w czasie i może prowadzić do wystąpienia stanów zagrożenia zdrowia i życia człowieka. Jest on groźny również ze względu na fakt, że często stanowi powód do przerwania nawet długotrwałej abstynencji pacjenta podczas leczenia uzależnienia od alkoholu. Objawy odstawienne są bowiem na tyle nieprzyjemne i gwałtowne, że nieleczone mogą stać się odpowiednim zapalnikiem do nawrotu choroby alkoholowej nawet w stanie jej wyciszenia.
Chęć napicia się alkoholu występuje zwykle u abstynentów i osób żegnających się z nałogiem. To nagła odpowiedź i reakcja organizmu na brak toksyn poalkoholowych w jego wnętrzu. Nałogowcy piją zazwyczaj w ciągach alkoholowych, które zapobiegają ich trzeźwieniu. Większość z nich świadomie stosuje zatem powszechne, choć nieskuteczne kliny. Stale upajają się substancją odurzającą, by zminimalizować ryzyko wystąpienia objawów odstawiennych. Głód alkoholowy jest czasem, gdy osoba uzależniona szczególnie intensyfikuje swoje myśli na celu zdobycia alkoholu. Z tego względu powinna ona przeprowadzać proces odstawienia alkoholu pod opieką specjalistów w stacjonarnych placówkach medycznych.
Przerwanie ciągu alkoholowego pierwszym krokiem do wyjścia z nałogu
Niemożliwe jest pokonanie nałogu alkoholowego, trwając w stanie nietrzeźwości. Podczas picia alkoholu przyzwyczaja się organizm do określonych zmian biochemicznych, strukturalnych i metabolicznych, jakie zachodzą w jego wnętrzu. Określone stężenie toksyny jest stale obecne w krwiobiegu nałogowca. Objawy alkoholizmu i zatrucia alkoholowego z czasem stają się dla pacjentów i ich najbliższych coraz bardziej uciążliwe. Nadmierne spożywanie etanolu prowadzi do uszkodzeń wielonarządowych. Toksyna upośledza prawidłowe funkcjonowanie serca, mózgu, żołądka, trzustki, nerek, wątroby. By zapobiec tym uszkodzeniom, należy odpowiednio wcześnie przerwać stan ciągłego upojenia.
Nałogowcy zastanawiają się jednak, od czego zacząć leczenie alkoholizmu. Najbezpieczniejszym sposobem na skuteczne przerwanie ciągu alkoholowego jest profesjonalny detoks alkoholowy (odtrucie alkoholowe). To bezpieczna metoda leczenia alkoholizmu na każdym etapie jego rozwoju. Podczas niego pacjent pozostaje pod ścisłą opieką specjalistów. Dobierają oni oddziaływania terapeutyczne indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta. Z użyciem dożylnej suplementacji przyspieszają proces trawienia i wydalania alkoholu z organizmu. Uzupełniają niedobory, wyrównują poziom elektrolitów, przywracają równowagę wodno-elektrolitową i kwasowo-zasadową ustroju uzależnionego człowieka. Odstawienie alkoholu najczęściej wymaga ponadto zastosowania farmakoterapii. Długość trwania detoksu alkoholowego zależy od ogólnego stanu zdrowia pacjenta, fazy rozwoju jego uzależnienia i tolerancji na alkohol.
Jakie są przyczyny głodu alkoholowego?
Epizody głodu alkoholowego może wywoływać wiele czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Do ich grona mogą należeć wszelkie sytuacje, w których dotychczas nałogowiec spożywał alkohol. Niebezpieczne i trudne może okazać się przebywanie w towarzystwie osób, z którymi dotychczas spożywano alkohol, spacerowanie do miejsc, w których się alkoholizowano, a nawet oglądanie reklam alkoholu. Zapalnikiem do nawrotu choroby alkoholowej i wystąpienia objawów odstawiennych mogą być ponadto sytuacje obciążające nałogowca psychicznie, stan stresu, zmęczenia, lęku czy zawstydzenia.
Najsilniejsze dolegliwości w przebiegu głodu alkoholowego występują niemal tuż po odstawieniu substancji odurzającej. Częstotliwość ich pojawiania się i ich intensywność jest zmienna w czasie. Im dłużej trwa abstynencja chorego, tym rzadziej odczuwa on jej nieprzyjemne skutki. Organizm stopniowo przyzwyczaja się bowiem do braku toksyny w krwiobiegu. Niektóre zmiany strukturalne i metaboliczne wycofują się, organy regenerują.
Skąd się bierze głód alkoholowy u osoby uzależnionej?
Głód alkoholowy jest skutkiem choroby alkoholowej i długotrwałego spożywania toksyny. Polega na odczuwaniu przymusu spożycia alkoholu etylowego. Chęć ta bywa nieodparta, trudna do wyciszenia, a myśli o alkoholu uporczywe, wręcz obsesyjne. Pacjenci wspominają sytuacje, w których spożywali alkohol, miewają sny z używką w tle, wyczuwają smak lub zapach alkoholu. Głód alkoholowy powstaje w umyśle osoby uzależnionej. Związany jest z mechanizmem nałogu, czyli przyzwyczajenia psychosomatycznego do określonego, powtarzającego się wzorca zachowania. Poczuć głód alkoholowy może jedynie ten, kto rezygnuje z używki i utrzymuje dłuższą abstynencję.
Fizyczne i psychiczne konsekwencje nagłego odstawienia alkoholu etylowego. Głód alkoholowy – objawy
Najpopularniejszymi objawami głodu alkoholowego są natrętne myśli związane z piciem alkoholu, nieuzasadniony lęk i ogólna nerwowość. Objawy zespołu abstynencyjnego mogą wystąpić już po upływie kilkudziesięciu minut od odstawienia używki. Mają charakter psychosomatyczny, co oznacza, że dotyczą zarówno sfery fizycznej, jak i psychicznej zdrowia człowieka. Wśród pozostałych objawów powstawania głodu alkoholowego wymienia się poczucie osłabienia, apatię, agresję, niestabilność emocjonalną, zaburzenia koncentracji.
Pacjenci zauważają u siebie ponadto różnego rodzaju dyskomfort. Związany jest on z dolegliwościami natury kardiologicznej (kołatanie serca, wahania wartości ciśnienia tętniczego krwi) oraz z zaburzeniami psychicznymi. Chorzy podczas walki z głodem alkoholowym odczuwają drżenie rąk, suchość w ustach, wzmożone napięcie mięśniowe, zawroty i bóle głowy. Nieleczona postać Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego może ponadto prowadzić do drgawek poalkoholowych, psychozy alkoholowej, zawału mięśnia sercowego, a nawet nagłego zatrzymania krążenia.
Sposoby radzenia sobie z głodem alkoholowym. Dzienniczek głodu alkoholowego i unikanie wyzwalaczy
Osoba uzależniona od alkoholu nie powinna samodzielnie radzić sobie z objawami głodu alkoholowego. Choroba alkoholowa jest schorzeniem złożonym, które wymaga specjalistycznego leczenia. Wiedząc, na czym polega głód alkoholowy, specjaliści doradzają określone zachowania, dzięki którym nałogowiec może uniknąć nawrotu choroby. Chodzi tu przede wszystkim o tzw. wyzwalacze. Do sięgnięcia po alkohol czasami wystarczy jeden impuls. Warto unikać sytuacji, miejsc, okoliczności i towarzystwa, które kojarzy się z kontaktem z alkoholem i powrotem do nałogu. Pacjent powinien odwracać swoje myśli od sięgnięcia po alkohol etylowy. Pomaga tu praca zawodowa, hobby oraz przekierowanie myśli pod opieką psychoterapeuty.
Pacjenci stosują ponadto dzienniczki głodu alkoholowego. Opisują w nich sytuacje, w których dostrzegli wzmożone potrzeby spożycia alkoholu, symptomy świadczące o głodzie alkoholowym, epizody najsilniejszego głodu alkoholowego i okoliczności związane z głodem. Analizując cechy głodu, nałogowiec znajduje sposoby na radzenie sobie z nim oraz utrzymanie stałej abstynencji od alkoholu. Popularny wśród pacjentów jest również psychoterapeutyczny bilans zysków i strat, jakie powoduje przyjmowanie alkoholu. Zwiększa on motywację do walki z nałogiem i powstrzymania chęci wypicia alkoholu. Decydujące w kwestii stałego zmniejszenia łaknienia alkoholowego i utrzymania abstynencji jest psychiczne i fizyczne przygotowanie pacjenta na możliwość wystąpienia ryzyka nawrotu głodu alkoholowego i choroby alkoholowej.
Czy terapia uzależnienia od alkoholu pomaga w walce z głodem alkoholowym?
Skuteczne leczenie alkoholizmu powinno charakteryzować się podejściem indywidualnym, a zarazem holistycznym. Zaleca się korzystanie z kilku elementów kompleksowej terapii choroby alkoholowej jednocześnie. Oprócz detoksu alkoholowego popularnością wśród pacjentów chcących utrzymać abstynencję cieszy się zabieg implementacji wszywki alkoholowej. Działanie wszywki alkoholowej opiera się na wywołaniu negatywnych skojarzeń u pacjenta, związanych z momentem spożywania alkoholu etylowego. Powstrzymuje się on zatem przed podjęciem prób przepicia wszywki alkoholowej głównie ze strachu przed niebezpieczną własnego organizmu na połączenie leku z używką. Wie, czego unikać po zaszyciu i zgodnie z zaleceniami lekarza utrzymuje stałą, choć sztucznie podtrzymywaną abstynencję. Długość działania Esperalu pozwala ponadto na jego połączenie z psychoterapią alkoholizmu. Terapia wszywką alkoholową jest skuteczna nawet przez okres od 8 do 12 miesięcy.