Jak długo działa Esperal?

Strona główna / Leczenie alkoholizmu / Jak długo działa Esperal?
jak długo działa Esperal

Osoby uzależnione, które rozpoczynają terapię choroby alkoholowej, chcą osiągnąć stałe i trwałe jej efekty. Nic więc dziwnego, że wśród bogatych ofert specjalistycznych ośrodków leczenia uzależnienia wybierają te, które cieszą się opinią o najwyższej skuteczności. Każda osoba uzależniona ma jednak inne potrzeby, preferencje i możliwości. Różni się również stan zdrowia pacjentów, ich tolerancja na substancję odurzającą, stopień zaawansowania choroby. W związku z tym także stosowane metody mogą być bardziej lub mniej skuteczne u różnych osób. W związku z rosnącym zainteresowaniem pacjentów wszywką alkoholową, terapeuci odpowiadają na coraz liczniejsze pytania pacjentów dotyczące jej stosowania. Jednym z najczęstszych jest to, jak długo działa Esperal. Raz wszyty do organizmu charakteryzuje się bowiem ciągłością i stałością terapeutyczną.

Awersyjna metoda wspomagania leczenia choroby alkoholowej cieszy się rosnącą popularnością. To głównie ze względu na jej skuteczność i długotrwałe działanie. Mowa tu o wszywce alkoholowej, czyli Esperalu. Ma on formę jałowych tabletek wszywanych bezpośrednio do wnętrza organizmu osoby uzależnionej. Dzięki tej drodze podania nałogowiec nie musi pamiętać o przyjmowaniu kolejnych dawek doustnych suplementów i farmaceutyków. Substancja czynna wszywki uwalnia się stopniowo, ale ciągle do jego organizmu. Dla trzeźwego ustroju pozostaje całkowicie obojętna. Z tego względu podstawowym zaleceniem lekarskim podczas jej stosowania jest zachowanie bezwzględnej trzeźwości przez alkoholika. O tym, jak długo działa Esperal, decyduje nie tylko jego wszyta dawka. Znaczenie ma tu również ogólna kondycja i stan zdrowia organizmu chorego, zaawansowanie choroby alkoholowej i stosowanie się do zaleceń specjalistycznych.

Wspomaganie leczenia choroby alkoholowej – wszywka alkoholowa – metoda awersyjna

Terapia Esperalem stosowana jest w celu wspomagania procesu leczenia choroby alkoholowej. Zwykle jest on bowiem długotrwały i wymaga wzmożonej motywacji nałogowca. Wszywkę alkoholową można stosować zarówno podczas już trwającej terapii alkoholizmu, jak i na początku drogi alkoholika do trzeźwości. Biorąc pod uwagę, jak długo działa Esperal, jego stosowanie określa się jako skuteczne na każdym etapie leczenia choroby alkoholowej. Na organizm osoby uzależnionej oddziałuje bowiem długotrwale. Aktywne działanie wszywki alkoholowej może sięgać nawet roku.

Substancją czynną Esperalu jest disulfiram. To organiczny związek chemiczny. Zalicza się do grona inhibitorów, co oznacza, że blokuje przebieg wybranych procesów i reakcji zachodzących w organizmie. W przypadku disulfiramu chodzi o proces trawienia alkoholu etylowego. Disulfiram ogranicza wydzielanie enzymu dehydrogenazy aldehydowej. Jest on konieczny dla prawidłowego szlaku metabolicznego etanolu w ludzkiej wątrobie. Bez jego udziału niemożliwe staje się szybkie przekształcenie toksyny w substancje obojętne dla ustroju.

W organizmie zaszytego alkoholika, który wbrew zaleceniom lekarza decyduje się na połączenie Esperalu z etanolem, zachodzą gwałtowne reakcje chemiczne i metaboliczne. W jego krwiobiegu kumuluje się aldehyd octowy. To toksyna o wysoce szkodliwym działaniu. Powstaje w wyniku przebiegu procesu trawienia alkoholu etylowego. W fizjologicznych warunkach ulega strawieniu dzięki udziałowi enzymu wątrobowego. Przekształca się wówczas w obojętny dla ustroju kwas octowy. Należy zatem pamiętać, że działanie Esperalu odczuwalne jest wyłącznie przez tych nałogowców, którzy podczas terapii spożywają alkohol. Dla trzeźwego organizmu lek pozostaje całkowicie obojętny. Gdy nie ma w ustroju żadnej dawki alkoholu, nie jest konieczne jego trawienie. Dehydrogenaza aldehydowa nie jest wówczas niezbędna. Esperal działa więc jak straszak. Powoduje awersję do alkoholu, u zaszytego alkoholika, który wie, że połączenie wszywki z alkoholem może grozić wystąpieniem poważnych i niebezpiecznych dla zdrowia objawów.

Jak długo działa Esperal i od czego zależy długość jego działania?

Ze względu na konieczność powstrzymania się od spożycia alkoholu podczas terapii awersyjnej, wielu nałogowców zastanawia się nad tym, jak długo działa Esperal. By nie powrócić do starych przyzwyczajeń, już podczas stosowania wszywki alkoholowej zaleca się kompleksową terapię alkoholizmu. Równoczesne zastosowanie wielu elementów leczenia choroby alkoholowej zmniejsza ryzyko wystąpienia jej nawrotów. Co za tym idzie, motywacja nałogowca do pozostawania w trzeźwości utrzymuje się długotrwale. Często jest nawet stała, obecna również po zakończeniu terapii z użyciem Esperalu. Przed zabiegiem pacjenci często decydują się na profesjonalne odtrucie alkoholowe. By móc zostać zaszytym, konieczne jest bowiem przerwanie ciągu alkoholowego i utrzymanie przynajmniej 24-godzinnej abstynencji. Długość trwania detoksu alkoholowego zależy jednak głównie od indywidualnych predyspozycji alkoholika i stopnia jego uzależnienia. Po wszyciu wszywki alkoholowej lekarze zalecają pozostawanie pod kontrolą psychoterapeuty alkoholizmu.

Po implantacji wszywki alkoholowej długość działania Esperalu wynosi zwykle od 8 do 12 miesięcy. Tak długi okres abstynencji pozwala na świadome rozpoczęcie lub kontynuację kompleksowej terapii choroby alkoholowej. Esperal to środek, który nie działa jednorazowo. Motywuje do długotrwałej, choć sztucznej abstynencji. Zastosowanie leku w formie wszywki jest szczególnie wygodne dla tych chorych, którzy nie pamiętają o konieczności przyjmowania doustnych farmaceutyków. Disulfiram WZF ma bowiem formę jałowych tabletek wszywanych podskórnie do organizmu. Działanie wszywki (Esperalu) rozpoczyna się więc wraz z jej umieszczeniem w ustroju alkoholika. Nie ma on żadnej kontroli nad ilością wchłanianej substancji. Czas działania wszywki u większości pacjentów jest zbliżony. Może nieznacznie się różnić, zależnie od dawki wszytej substancji i stanu zdrowia chorego.

Na czym polega zabieg wszycia Esperalu?

Zastanawiając się, od czego zacząć leczenie alkoholizmu, warto mieć na uwadze, że stosowanie Esperalu wymaga przerwania ciągu alkoholowego. To zatem jedna z najskuteczniejszych metod motywujących alkoholika do odstawienia alkoholu. Przed zabiegiem wszycia wszywki (Esperalu) konieczna jest konsultacja lekarska. Podczas niej specjalista weryfikuje istnienie wskazań do wykonania zaszycia i eliminuje ewentualne przeciwwskazania. Wykonuje pomiar trzeźwości chorego i zapoznaje go z mechanizmem działania wszywki. Odpowiada na najczęstsze pytania alkoholików: jak długo działa Esperal i czego należy unikać podczas terapii. Należy bowiem pamiętać, żeby nie spożywać niczego, co zawiera alkohol.

Przed zabiegiem lekarz oczyszcza i dezynfekuje skórę pacjenta w miejscu pola operacyjnego. Najczęściej zlokalizowane jest ono w okolicy pośladka. Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego wszycie Esperalu jest całkowicie bezbolesne i komfortowe. Lekarz posługuje się skalpelem. W trakcie krótkiego zabiegu wykonuje niewielkie nacięcie na skórze pacjenta. Prowadzi je w głąb tkanek. W ten sposób dociera do obszaru podpowięziowego mięśnia pośladkowego. W specjalnej kieszonce umieszcza odpowiednią dawkę leku. Wylicza ją na podstawie informacji uzyskanych od pacjenta podczas konsultacji. Zwykle jest to od 6 do 10 jałowych tabletek. Powstałą ranę zaszywa z użyciem nici chirurgicznych. Na szwy zakłada jałowy opatrunek. Jego rolą jest ochrona rany przed uszkodzeniem i zabrudzeniem. Po zabiegu pacjent opuszcza placówkę medyczną. Zabieg trwa około 20 minut i nie wymaga hospitalizacji. Rekonwalescencję chory spędza w warunkach domowych.

Zalety wszywki alkoholowej – jak długo działa Esperal?

Wśród wspomagających awersyjnych metod leczenia alkoholizmu Esperal cieszy się największą. Wynika to przede wszystkim z jego niewielkiej inwazyjności. Lek nie wywiera bowiem wpływu na funkcjonowanie neuroprzekaźników w mózgu chorego. Nie wywołuje zatem żadnych skutków ubocznych w postaci dolegliwości neurologicznych czy psychicznych. Z wszywką alkoholową można bezpiecznie prowadzić pojazdy i maszyny oraz wykonywać codzienne obowiązki. Dotyczy to zarówno prac domowych, jak i aktywności zawodowej.

Odpowiedź na pytanie, jak długo działa Esperal nie jest jednoznaczna. Długość okresu aktywnego działania wszywki alkoholowej zależy bowiem od indywidualnych cech każdego chorego. Istotne znaczenie ma dawka wszytego podskórnie Esperalu, tolerancja organizmu pacjenta na alkohol oraz disulfiram. Na skuteczność leku wpływa stopień zaawansowania choroby alkoholowej, ogólny stan zdrowia chorego oraz fakt jego stosowania się do zaleceń lekarskich. W przypadku niektórych pacjentów po zabiegu implementacji wszywki alkoholowej może dojść do jej otorbienia. Zbagatelizowanie objawów nieprawidłowości prowadzi do zaburzenia wydzielania i wchłaniania substancji leczniczej do organizmu. Wówczas konieczna staje się ponowna operacja. Umożliwia ona usunięcie torbieli i aktywację leku.

Leczenie alkoholizmu disulfiramem – jak długo działa Esperal i kiedy można powtórzyć zabieg?

Zabieg wszycia Esperalu można powtarzać kilkukrotnie w trakcie życia alkoholika. Należy jednak pamiętać o zachowaniu przerwy pomiędzy kolejnymi zabiegami. Zwykle wynosi ona przynajmniej 8 miesięcy. Przy określeniu wskazań i zaleceń do wykonania ponownego zaszycia należy wziąć pod uwagę przede wszystkim to, jak długo działa Esperal u danego pacjenta. Wszycie kolejnych dawek leku nie powinno bowiem umożliwiać kumulacji substancji leczniczej w krwiobiegu. Usunięcie wszywki alkoholowej możliwe jest również jedynie w warunkach stacjonarnych placówek medycznych.

Czym grozi spożywanie alkoholu podczas stosowania wszywki?

Połączenie etanolu z Esperalem skutkuje wystąpieniem nieprzyjemnych i niebezpiecznych dolegliwości. Nagła reakcja organizmu na próby przepicia wszywki alkoholowej nazywa się mianem reakcji disulfiramowej. Wśród jej objawów najczęściej wymienia się bóle i zawroty głowy, nudności i wymioty, bezsenność. Choć przypominają one objawy zatrucia alkoholowego i kaca, nie są z nimi tożsame. Po implementacji Esperalu spożycie nawet minimalnej dawki etanolu może skończyć się tragicznie. Objawy reakcji disulfiramowej są trudne do wyciszenia. Pojawiają się zwykle po kilkunastu minutach od spożycia alkoholu. Rozwijają się wraz z upływem czasu. Stają się dynamiczne. Tym samym stwarzają realne zagrożenie dla zdrowia i życia alkoholika. Jeżeli pozostanie on bez pomocy specjalistów, może zmagać się z ryzykiem wystąpienia zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu, a nawet nagłego zatrzymania krążenia.

Objawów reakcji disulfiramowej nie zalicza się do powikłań po implantacji Esperalu. Pacjenci skazują się na te skutki uboczne w wyniku własnej niesubordynacji. Nie mogą one zatem nosić miana objawów niepożądanych stosowania wszywki. Po zabiegu niektórzy chorzy zauważają jednak metaliczny posmak w ustach, osłabienie, rozdrażnienie, bolesność lub tkliwość rany. Te objawy uważane są za powikłania, ale zwykle mają one charakter przejściowy i łagodny. Wynikają bowiem bezpośrednio z konieczności przerwania ciągłości tkanki skórnej. Dochodzi do niej na skutek użycia skalpela podczas zabiegu chirurgicznego.

Reakcja disulfiramowa i jej konsekwencje w czasie działania wszywki alkoholowej (Esperalu)

Próba przepicia wszywki alkoholowej wiąże się z ryzykiem wystąpienia objawów reakcji disulfiramowej. Jej przebieg jest dynamiczny, a jednocześnie długotrwały. Dolegliwości, z jakimi zmaga się zaszyty pijany alkoholik, mogą utrzymywać się w jego organizmie nawet przez kilkanaście godzin. Z tego względu tak długo, jak działa Esperal, należy powstrzymać się przed spożywaniem i stosowaniem produktów, które zawierają w swoim składzie alkohol. Szkodliwe mogą okazać się nawet jego śladowe ilości.

Na straży trzeźwości osoby uzależnionej od alkoholu często nie stoi tylko Esperal, ale również jej najbliżsi. Zmagający się z objawami alkoholizmu mąż alkoholik może pozostawać trzeźwy, obawiając się reakcji własnego organizmu na połączenie Esperalu i alkoholu. Jednocześnie, decydując się na terapię, staje się świadomy konsekwencji, z jakimi wiąże się alkoholizm w rodzinie. Dzięki psychoterapii (grupowej lub terapii indywidualnej) poznaje różnorodne mechanizmy radzenia sobie ze stresem i własnymi trudnościami. Zmienia przyzwyczajenia i zachowania, sposób myślenia o alkoholu. Pracuje ponadto nad własnymi reakcjami.

668 660 600