Metody leczenia alkoholizmu

Strona główna / Leczenie alkoholizmu / Metody leczenia alkoholizmu
metody leczenia alkoholizmu

Alkoholizm jest chorobą postępującą, stopniowo wyniszczającą cały organizm, a w przypadku niektórych chorych doprowadzającą do zgonu. Uzależnienie od substancji odurzającej spowalnia funkcjonowanie układu nerwowego i wpływa patologicznie na prawidłową współpracę wszystkich narządów i układów. Fizyczne i psychiczne objawy schorzenia minimalizuje się, a niektóre nawet usuwa, wykorzystując różne metody leczenia alkoholizmu. Terapię uzależnienia można rozpocząć na każdym etapie zaawansowania choroby. Najczęściej jednak alkoholicy wypierają swoje trudności i przyznają się do uzależnienia dopiero wtedy, gdy etanol jawnie niszczy ich zdrowie psychofizyczne. Chorobę alkoholową należy leczyć wyłącznie ze wsparciem specjalistów. Na podstawie rzetelnego wywiadu medycznego i wykonywanych dokładnych badań określa się fazę uzależnienia i potrzeby nałogowca. Na podstawie tych ustaleń powstaje plan terapeutyczny, uwzględniający kompleksowe metody leczenia, takie jak: odtrucie, wszywka alkoholowa, psychoterapia.

Skuteczne metody leczenia alkoholizmu opierają się na oddziaływaniach skoncentrowanych na poprawie kondycji psychofizycznej pacjenta. Choroba alkoholowa wywiera bowiem bezpośredni wpływ na sferę psychiczną i fizyczną życia uzależnionych. Stacjonarna terapia lub krótki turnus detoksykacyjny to najczęściej wybierane możliwości rozpoczęcia walki z nałogiem przez alkoholików. Jedną z placówek jest Centrum Medyczne Galmedic, gdzie wykwalifikowani i doświadczeni członkowie personelu przeprowadzają pacjenta przez wszystkie etapy aktywnego wychodzenia z nałogu. Dla utrzymania stałej trzeźwości nie wystarczy bowiem samo przerwanie ciągu alkoholowego. Nałogowiec uczestniczy u nas zatem w detoksykacji z zastosowaniem dożylnej terapii witaminowej i farmakoterapii, psychoterapii indywidualnej lub grupowej. Może również zdecydować się na skorzystanie z awersyjnej metody wspomagającej leczenie alkoholizmu – Esperalu, czyli wszywki alkoholowej.

Najskuteczniejsze metody leczenia alkoholizmu

Wszystkie metody leczenia alkoholizmu stosowane w Centrum Medycznym Galmedic opierają się na procesie przygotowawczym pacjenta do dalszej samodzielnej walki z nałogiem. Niemożliwe jest całkowite wyleczenie z uzależnienia, jednak utrzymanie abstynencji może trwać całe życie. W jej utrzymaniu pomagają specjaliści, stosując nie tylko rozmaite techniki lecznicze, ale również narzędzia i metody umożliwiające trwanie w trzeźwości.

Terapia uzależnienia od alkoholu jest procesem, który rozwija się etapowo. Pierwszym koniecznym jej elementem jest uświadomienie trudności i problemu choremu. Najczęściej dokonują tego osoby mu najbliższe, zwracając uwagę na pierwsze objawy alkoholizmu. Chory może bowiem być nieświadomy istnienia wielu z nich: odczuwanego głodu alkoholowego, rosnącej tolerancji na działanie alkoholu, zaniedbywania relacji, rezygnacji z dotychczasowych aktywności, wahania nastrojów czy upijania się na tzw. klin. Dopiero gdy uzależniony przed samym sobą i przed terapeutą jest w stanie wyznać, że potrzebuje pomocy i wsparcia, można rozpocząć diagnostykę jego stanu zdrowia. Przymusowa terapia alkoholizmu możliwa jest bowiem w Polsce wyłącznie w ściśle określonych prawem przypadkach.

Psychoterapeuta przeprowadza z chorym wywiad i wykonuje testy diagnostyczne. Zleca również dodatkowe badania, mające udzielić specjalistom odpowiedzi na pytanie, w jakiej ogólnej kondycji jest organizm chorego. Na podstawie wyników następuje dobór optymalnych metod terapii i rozpoczyna się indywidualna praca z uzależnionym, przebiegająca ściśle pod kontrolą terapeuty. Na tym etapie pacjenta poddaje się odtruciu alkoholowemu i proponuje psychoterapię. Po opuszczeniu placówki medycznej powinien on dodatkowo korzystać z elementów terapii podtrzymującej. Oprócz spotkań indywidualnych może on uczestniczyć w terapii grupowej lub warsztatowej.

Odtrucie alkoholowe

W celu bezpiecznego przerwania ciągu (cugu), a więc odstawienia substancji odurzającej konieczny jest detoks alkoholowy. Podczas odtrucia pacjent przekonuje się o tym, że możliwe jest funkcjonowanie bez dostarczania organizmowi etanolu. Po kwalifikacji pacjenta do procesu detoksykacji proponujemy mu pełną opiekę lekarską i psychologiczną oraz komfortową atmosferę dyskrecji. Pobyt w Galmedic przebiega w trzeźwości i w związku z tym z zastosowaniem metod wpływających na zwiększenie komfortu chorego. Niejednokrotnie już podczas suplementacji dożylnej, stosowanej jako pierwszy etap odtruwania organizmu z alkoholu, odczuwa on objawy głodu abstynencyjnego. Wówczas do leczenia włącza się farmakoterapię. Najczęściej lekarze zalecają stosowanie leków przeciwbólowych,  przeciwwymiotnych, nasennych i uspokajających. Ich działanie ściśle odpowiada bowiem potrzebom pacjentów.

Dzięki licznym filiom zlokalizowanym na terenie całej Polski Centrum Medyczne Galmedic umożliwia i udostępnia swoim pacjentom niemal nieograniczoną pomoc specjalistów. Odtrucie alkoholowe w województwie śląskim odbywa się zarówno w Katowicach, jak i w Bielsku-Białej. Oferujemy ponadto detoks i odtrucie alkoholowe w województwie małopolskim – w krakowskiej folii oraz detoks alkoholowy w województwie podkarpackim – w Rzeszowie.

Kroplówki witaminowe stosowane w detoksykacji

Podczas odtrucia alkoholowego konieczne jest zastosowanie dożylnych wlewów witaminowych. Ich głównym celem jest przyspieszenie procesu metabolizmu alkoholu oraz wydalenia szkodliwych toksyn z krwiobiegu. Dodatkowo za ich pośrednictwem w szybki i skuteczny sposób uzupełnia się niedobory makro- i mikroelementów. Dzięki temu możliwe staje się uzyskanie równowagi wodno-elektrolitowej i metabolicznej w organizmie pacjenta. To zaś sprzyja regeneracji i poprawie ogólnego jego samopoczucia.

W kroplówkach witaminowych przeznaczonych dla osób uzależnionych od alkoholu zawarto jony podstawowych pierwiastków i zwiększone dawki minerałów. Rozpuszczone są one w energetycznym roztworze glukozy. W ofercie Centrum Medycznym Galmedic znajduje się ponadto kroplówka witaminowa na kaca, która niweluje objawy kaca po suto zakrapianej imprezie. Z niej korzystają osoby nieuzależnione, które chcą szybko pozbyć się objawów tzw. syndromu dnia poprzedniego. W jej składzie zawarto sód, potas, wapń i magnez, sprzyjające procesowi trzeźwienia i zdrowienia organizmu.

Esperal, czyli wszywka alkoholowa

Metody leczenia alkoholizmu mogą opierać się także na oddziaływaniach niekonwencjonalnych, wykorzystujących psychiczne mechanizmy umysłowe człowieka. Jedną z takich technik jest awersja, którą uzyskuje się z wykorzystaniem substancji farmakologicznej wszywanej podskórnie do ciała pacjenta. Mowa tu o Esperalu, czyli popularnej wszywce alkoholowej. Jej działanie jest odczuwalne wyłącznie dla tych nałogowców, którzy podczas terapii nie stosują się do zaleceń lekarza. Ponieważ Esperal upośledza prawidłowe funkcjonowanie wątroby, uniemożliwia fizjologiczny przebieg procesu trawienia alkoholu etylowego. Jeżeli chory połączy lek ten z substancją odurzającą, doprowadzi do powstania tzw. reakcji disulfiramowej. Ona zaś manifestuje się w postaci nieprzyjemnych i niebezpiecznych dolegliwości związanych z zatruciem organizmu alkoholem i aldehydem octowym (metabolitem przemiany etanolu). W terapii awersyjnej chodzi zatem o to, by pacjent znał skutki swojej ewentualnej niesubordynacji i z obawy przed mogącymi wystąpić objawami powstrzymywał się od spożywania alkoholu. Wówczas mówimy o wywołaniu awersji – niechęci do alkoholu.

Sztucznie wywołana abstynencja uzależnionego może trwać nawet rok. Przez ten czas stopniowo do organizmu pacjenta uwalnia się substancja czynna leku – disulfiram. Co ważne, chory nie musi pamiętać o regularnym przyjmowaniu kolejnych dawek preparatu. Tabletki wszywa się bowiem do wnętrza jego ciała, w okolicy mięśnia pośladkowego, podczas krótkiego i bezbolesnego zabiegu. Dowiedz się, na czym dokładnie on polega, wybierając odpowiednią lokalizację i przechodząc do zakładek: wszywka alkoholowa w województwie małopolskim, wszywka alkoholowa w województwie śląskim lub wszywka alkoholowa w województwie podkarpackim.

Metody leczenia alkoholizmu – podstawą psychoterapia

Cele zastosowanej terapii choroby alkoholowej zawsze spotykają się w jednym, wspólnym punkcie – zarówno terapeutom, jak i pacjentom zależy bowiem na długotrwałym, stałym utrzymaniu jej efektów. Taki rezultat umożliwia psychoterapia alkoholizmu. Podczas indywidualnych lub grupowych spotkań z terapeutą dokonujemy stopniowej zmiany nastawienia psychicznego alkoholika, przeobrażamy jego dotychczasowe wzorce zachowania oraz przywracamy mu równowagę psychiczną i emocjonalną. W sposób aktywny angażujemy chorego do podejmowania normatywnego życia społecznego, ułatwiając mu trudne procesy z wykorzystaniem ewentualnej farmakoterapii. Podczas procesu terapeutycznego psychologowie, lekarze i psychoterapeuci pozostają do dyspozycji pacjenta, udzielając mu wsparcia na każdym etapie leczenia.

Podczas psychoterapii wykorzystuje się głównie nurt racjonalno-emotywny, behawioralno-poznawczy lub techniki interpersonalne. Metody dobiera się jednak indywidualnie do potrzeb i możliwości każdego pacjenta. Plan terapii, ustalany na początku drogi chorego do trzeźwości, podlega ciągłej ewaluacji i aktualizacji. Dzięki temu można odpowiednio reagować na zmieniające się preferencje chorego i postępy w jego leczeniu.

668 660 600