Odtrucie alkoholowe i detoks – sposób na bezpieczne przerwanie ciągu

Strona główna / Leczenie alkoholizmu / Odtrucie alkoholowe i detoks – sposób na bezpieczne przerwanie ciągu
odtrucie alkoholowe

Alkoholizm stopniowo wyniszcza cały organizm uzależnionego. Kumulująca się w jego krwiobiegu substancja odurzająca dociera wraz ze składnikami krwi do wszystkich komórek i tkanek ustroju. Wywołuje szereg patologicznych zmian w budowie i funkcjonowaniu serca, wątroby, nerek, trzustki, żołądka, a nawet mózgu. Aby zapobiec uszkodzeniom i wycofać niektóre z patologii, pacjenci coraz częściej decydują się na stacjonarne odtrucie alkoholowe. Dostrzegają bowiem nieskuteczność i ryzyko związane z domowym detoksem alkoholowym. Samodzielnie przerywając ciąg alkoholowy, najczęściej nie radzą sobie z nieprzyjemnymi i uciążliwymi objawami głodu alkoholowego. Wówczas niwelują je za pomocą szkodliwego „klina”, pijąc bez przerw. Popadają zatem w kolejne ciągi alkoholowe, zwykle coraz dłuższe i trudniejsze do przerwania.

Odtrucie alkoholowe to najskuteczniejszy i najbezpieczniejszy sposób na przerwanie ciągu alkoholowego i podjęcie próby życia w trzeźwości. W celu jego rozpoczęcia pacjent powinien zgłosić się do stacjonarnej placówki medycznej. W Centrum Medycznym Galmedic fachowcy oferują kliniczne warunki i detoksykację dostosowaną indywidualnie do potrzeb każdego nałogowca. Usługa ta dostępna jest dla pełnoletnich chorych, u których nie stwierdzono przeciwwskazań do jej rozpoczęcia. Skorzystać z niej może uzależniony bez względu na stopień zaawansowania choroby alkoholowej i jej fazę. Pozbycie się objawów zatrucia alkoholowego, oczyszczenie organizmu i przywrócenie mu równowagi wodno-elektrolitowej, odżywienie i nawodnienie ustroju, przyspieszenie procesu trawienia alkoholu etylowego i wydalania toksyn oraz jego metabolitów – to tylko niektóre z zadań, jakie stawia się przed detoksem alkoholowym.

Odtrucie alkoholowe – wskazania i środki bezpieczeństwa

Bezwzględnym wskazaniem do odtrucia alkoholowego, jest brak możliwości samodzielnego i stopniowego odstawienia alkoholu etylowego przez osobę uzależnioną. Zwykle trudności z rezygnacją z alkoholu mają te osoby, które znajdują się w przewlekłej i krytycznej fazie swojego uzależnienia. To one zmagają się z konsekwencjami długotrwałych ciągów alkoholowych, sięgających nawet kilku tygodni. W momencie przerwania cugu odczuwają objawy głodu alkoholowego. One również są oznaką, że pacjent powinien skorzystać z opieki i pomocy specjalistów. Odtrucie alkoholowe wskazane jest też tym, którzy chcą rozpocząć leczenie schorzeń współistniejących z alkoholizmem. Ponadto, dzięki oczyszczeniu organizmu z alkoholu, skutecznie zapobiega się powikłaniom Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego, przede wszystkim padaczce, urojeniom, majaczeniu czy psychozom.

Detoks alkoholowy przeprowadzany w klinicznych lub ambulatoryjnych warunkach uważany jest za mało inwazyjny i całkowicie bezpieczny. Pacjent pozostaje bowiem pod nieprzerwaną opieką specjalistów, a przed rozpoczęciem detoksykacji poddaje się go szczegółowej diagnostyce. Podczas wywiadu lekarskiego i badania weryfikuje się istnienie rzeczywistych wskazań do detoksu oraz niweluje ewentualne przeciwwskazania. Jest ich niewiele, a za główne uznaje się uszkodzenia wielonarządowe oraz złożony przebieg zaawansowanych schorzeń przewlekłych.

Przerwanie ciągu alkoholowego pod opieką specjalistów

Skutki zdrowotne długotrwałego nadużywania alkoholu etylowego są złożone i różnorodne. Niektóre z nich są odwracalne, podczas gdy inne – nie. Zaburzona praca niemal wszystkich organów wewnętrznych daje się we znaki osobom uzależnionym głównie w postaci objawów psychosomatycznych, takich jak: bóle głowy, dolegliwości gastryczne, zaburzenia pracy serca, układu sercowo-naczyniowego, a nawet rozrodczego i nerwowego. Uzależnionych od alkoholu charakteryzuje niższy poziom odporności organizmu, co skutkuje ich częstszymi zachorowaniami. Nadmiar alkoholu może sprzyjać zanikom mięśni, rozwojowi niektórych chorób nowotworowych, schorzeń przewlekłych. Realne zagrożenie dla zdrowia, jakim są wszystkie z wyżej wymienionych stanów i dolegliwości, dla dużej grupy nałogowców jest wystarczającą motywacją do rozpoczęcia odtrucia alkoholowego.

Proces odtruwania organizmu z alkoholu rozpoczyna się od odstawienia substancji odurzającej. Rezygnacja z dalszego spożywania alkoholu etylowego poprawia kondycję całego organizmu chorego. Odbywa się pod okiem specjalistów, którzy dbają o dobre samopoczucie chorego i adekwatnie oraz natychmiastowo odpowiadają na jego potrzeby. W Centrum Medycznym Galmedic stale monitorujemy jego stan zdrowia, kontrolując podstawowe parametry życiowe. Przejść przez wszystkie etapy detoksykacji pomagają uzależnionemu przede wszystkim dożylne wlewy witaminowe i farmakoterapia.

Przebieg odtrucia alkoholowego

Po pozytywnej kwalifikacji pacjenta do procesu oczyszczania organizmu z alkoholu i przerwaniu ciągu, w jakim się znajduje, przedstawiciele personelu pielęgniarskiego wykonują w jego żyle obwodowej wkłucie. Umieszczają w nim wenflon, za pośrednictwem którego bezpośrednio do krwiobiegu chorego docierają substancje odżywcze, witaminy, elektrolity. Stanowią one skład dożylnych wlewów witaminowych, które stosowane są w celu przyspieszenia procesu regeneracji organizmu oraz przywrócenia mu równowagi wodno-elektrolitowej. Zawierają jony podstawowych pierwiastków, magnezu, potasu, wapnia i sodu, które w organizmie przyspieszają proces trawienia i wydalania alkoholu z krwiobiegu. Zastosowanie kroplówek może zatem zapobiec wystąpieniu wzmożonych objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego oraz zmniejsza dolegliwości wynikające z zatrucia alkoholowego.

U chorych, u których lekarz dostrzeże pierwsze objawy głodu alkoholowego lub znaczny spadek samopoczucia, do terapii włącza się odpowiednio dobrane środki farmakologiczne. Specjalista zleca najczęściej dożylne lub domięśniowe leki przeciwbólowe, przeciwwymiotne, uspokajające i nasenne. Dzięki nim ogranicza nasilenie objawów odstawiennych, które stanowią najczęstszą przyczynę przedwczesnej rezygnacji chorych z detoksu alkoholowego.

Odtrucie alkoholowe kończy się w momencie osiągnięcia poprawy stanu pacjenta. Dopiero w momencie, gdy jest on trzeźwy, dostarczono mu odpowiednią dawkę elektrolitów i substancji odżywczych, a organizm nawodniono – opuszcza placówkę medyczną. Detoksykacja w Centrum Medycznym Galmedic trwa zwykle od 3 do 24 godzin.

Kompleksowa terapia alkoholizmu

Aby leczenie alkoholizmu przyniosło najlepszy rezultat, oczekiwany przez wszystkich nałogowców, nie wystarczy jedynie zgłosić się na odtrucie alkoholowe. W skład kompleksowej terapii wchodzi ponadto psychoterapia i wszywka alkoholowa. Zastosowanie różnorodnych metod leczenia alkoholizmu sprzyja podejmowaniu holistycznych i indywidualnych oddziaływań. Bez współpracy pacjenta z przedstawicielami personelu medycznego i psychoterapeutami nie można spodziewać się pełnego sukcesu terapeutycznego.

Ponieważ z choroby alkoholowej nie można całkowicie wyzdrowieć, podczas wsparcia procesu trzeźwienia nałogowców istotne jest ograniczenie ryzyka występowania objawów odstawiennych, które mogłyby przyczynić się do ich rezygnacji z dalszego odtruwania. Detoksykacja poalkoholowa stanowi zwykle pierwszy etap walki z nałogiem, ogranicza objawy zatrucia alkoholowego i pomaga pozostać trzeźwym. Gdy nałogowiec pozostanie pod opieką specjalistów i uczestniczy w kolejnych elementach kompleksowej terapii, znacznie ogranicza również ryzyko wystąpienia nawrotu choroby alkoholowej, czyli wzmożonej chęci ponownego sięgnięcia po kieliszek.

668 660 600