Profesjonalny detoks alkoholowy – na czym polega?

Strona główna / Leczenie alkoholizmu / Profesjonalny detoks alkoholowy – na czym polega?
profesjonalny detoks alkoholowy

Uzależnienie od alkoholu etylowego w każdej fazie swojego zaawansowania jest niebezpieczne dla chorego. Długotrwale i nadmiernie spożywając alkohol, trwa on bowiem w tzw. ciągach alkoholowych. Zwykle nie jest w stanie samodzielnie przerwać okresu upojenia alkoholowego. Odstawiając toksynę nagle i bez wsparcia specjalistów alkoholik zmaga się bowiem z zaostrzonymi objawami głodu alkoholowego. Wówczas najczęściej dochodzi do nawrotu choroby. Chory sięga ponownie po alkohol, by zapić nieprzyjemne dolegliwości. W ten sposób sam siebie zapędza w kozi róg. Pomóc mu wyjść z tej sytuacji może profesjonalny detoks alkoholowy przeprowadzany w klinicznych warunkach stacjonarnych placówek medycznych.

Profesjonalny detoks alkoholowy zalecany jest każdemu, kto chce przerwać ciąg alkoholowy i odtruć swój organizm po długotrwałym piciu. Stanowi on jednocześnie pierwszy etap terapii odwykowej. Fachowa pomoc lekarska i wsparcie przedstawicieli personelu pielęgniarskiego gwarantuje pacjentowi komfort i bezpieczeństwo. Wyłącznie bowiem w warunkach klinicznych można skutecznie zminimalizować ryzyko wystąpienia objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego. Tym samym wspiera się proces trzeźwienia alkoholika, dbając o brak nawrotu. Odtrucie alkoholowe połączone z innymi elementami kompleksowej terapii choroby alkoholowej przynosi najlepsze rezultaty. Chorzy zwykle decydują się na jednoczesne uczestnictwo w psychoterapii. By zwiększyć swoje szanse na pozostawanie w stanie trzeźwości, korzystają również z farmakologicznych metod wspierających terapię.

Jak szybko i skutecznie przerwać ciąg alkoholowy i trwale odstawić alkohol? Rola terapeutów

Długotrwałe nadużywanie alkoholu etylowego powoduje szereg zmian biochemicznych, strukturalnych i metabolicznych w ludzkim ustroju. Co za tym idzie, uszkodzeniom ulega większość narządów wewnętrznych. Zaburzone jest funkcjonowanie żołądka, wątroby, nerek, trzustki, serca, mózgu. Przerwać ten szkodliwy stan pozwala profesjonalny detoks alkoholowy. Choć wiele z uszkodzeń, do jakich dochodzi na skutek degeneracyjnego wpływu alkoholu na organizm, jest nieodwracalnych, odstawienie substancji odurzającej może zapobiec powstawaniu niektórych z nich. Gdy w porę zrezygnujemy z używki, możemy potrzebować jedynie wzmożonego nawodnienia i uzupełnienia poziomu elektrolitów.

W odstawieniu substancji odurzającej czynny udział powinni brać specjaliści. Tworzą oni zespół terapeutyczny, stojący na straży trzeźwości alkoholika. Przebywając w specjalistycznej placówce medycznej, podczas odtrucia alkoholowego pacjent ma do swojej dyspozycji lekarza, personel pielęgniarski oraz psychologa lub psychoterapeutę. Zazwyczaj już podczas odtruwania organizmu decyduje się on na rozpoczęcie psychoterapii. Stopniowo uzyskuje trzeźwość, wzmacnia organizm i jest w stanie podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące stanu zdrowia. Wówczas alkoholik często dostrzega własne trudności, ograniczenia i patologiczne reakcje oraz przyzwyczajenia.

Profesjonalny detoks alkoholowy – na czym polega odtruwanie organizmu z alkoholu?

Profesjonalny detoks alkoholowy (odtrucie alkoholowe) rozpoczyna się wraz z rezygnacją alkoholika z dalszego spożywania alkoholu etylowego. Moment ten nazywa się przerwaniem ciągu alkoholowego. Odtruwanie alkoholowe nie byłoby możliwe wówczas, gdyby nałogowiec nadal dostarczał do swojego ustroju jakiekolwiek dawki toksyny. Detoks polega bowiem na umożliwieniu szybkiego i skutecznego jej wydalenia z organizmu. Etanol wprowadzany jest do układu pokarmowego człowieka. Metabolizmowi ulega głównie w wątrobie, częściowo wchłania się do krwiobiegu. Dociera zatem wraz ze składnikami krwi do wszystkich tkanek i komórek organizmu. Przerwać ten stan w sposób bezpieczny i kontrolowany można wyłącznie podczas detoksykacji.

Jak przebiega detoks alkoholowy?

Pierwszym etapem odtrucia alkoholowego jest szybka poprawa samopoczucia i ogólnego stanu zdrowia osoby uzależnionej dzięki dożylnej suplementacji składników odżywczych. Zastosowanie kroplówek witaminowych jest mało inwazyjne, a jednocześnie niezwykle skuteczne. Dzięki dożylnej drodze podania witamin i płynów organizm pacjenta szybko powraca do równowagi wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej. Zaburza ją stała obecność etanolu w krwiobiegu. Po przerwaniu ciągu alkoholowego widoczne i odczuwalne stają się zatem objawy niedoboru składników odżywczych. Pacjenci nie muszą się jednak z nimi zmagać długotrwale. Specjaliści proponują im bowiem starannie wyselekcjonowany skład kroplówek witaminowych. Dobiera się je indywidualnie do potrzeb każdego chorego. Najczęściej zawierają jony podstawowych pierwiastków (magnez, potas, wapń, sód), rozpuszczone w energetycznej glukozie.

Podanie kroplówki witaminowej przyspiesza proces skutecznego leczenia alkoholizmu. Pomaga bowiem w szybkim wydaleniu toksyn alkoholowych i półproduktów procesu metabolizmu toksyny. Niweluje objawy alkoholizmu, wpływa na zmianę sposobu myślenia nałogowca o swoich trudnościach. Sprzyja utrzymaniu trzeźwości i zapobiega występowaniu powikłań i komplikacji, w tym również schorzeń przewlekłych współistniejących z nałogiem alkoholowym.

Profesjonalny detoks alkoholowy – czy zapobiega objawom Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego?

W kolejnym etapie detoksykacji szczególny nacisk kładzie się na ograniczenie dokuczliwości objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego. Zmagają się z nimi niemal wszyscy uzależnieni. Powszechny głód alkoholowy stanowi bowiem fizjologiczną odpowiedź organizmu na nagły brak toksyny w jego wnętrzu. Ustrój szybko przyzwyczaja się do zmian, jakie wywołuje etanol w funkcjonowaniu poszczególnych układów. Jego brak wiąże się zatem z nagłą reakcją. Odczuwana jest ona przez alkoholików w postaci nieprzyjemnych objawów. Wśród nich wymienia się głównie ból i zawroty głowy, nudności, wymioty, biegunkę, objawy neurologiczne, a nawet zaburzenia psychiczne. By zapobiec ich rozwojowi, konieczne jest zastosowanie farmakoterapii.

Profesjonalne odtrucie alkoholowe organizmu w placówce medycznej umożliwia szybką i adekwatną odpowiedź specjalistów na potrzeby chorego. Nie jest to możliwe w warunkach domowych. Specjaliści obserwują jego stan zdrowia i monitorują parametry życiowe. Gdy dostrzegają pierwsze objawy nieprawidłowości, włączają do terapii leki dostępne na zlecenie lekarskie. Zwykle są to środki uśmierzające ból, nasenne, uspokajające i przeciwwymiotne. Długość trwania detoksu alkoholowego uzależniona jest głównie od wyjściowego stanu zdrowia pacjenta i fazy rozwoju jego uzależnienia. One bowiem determinują zwykle stopień zaawansowania objawów odstawiennych. Ich leczenie może trwać kilka lub nawet kilkadziesiąt godzin.

Dla kogo przeznaczony jest detoks poalkoholowy?

Wielu pacjentów i ich najbliższych zastanawia się nad tym, od czego zacząć leczenie alkoholizmu. Profesjonalny detoks alkoholowy jest często stosowany jako pierwszy krok uzależnionych na drodze do trzeźwości. Wszystko dlatego, że umożliwia bezpieczne i skuteczne przerwanie ciągu alkoholowego. Wskazaniem do zastosowania tej metody leczenia alkoholizmu jest obecność ciągów alkoholowych i niemożność samodzielnego ich przerwania.

Z możliwości terapeutycznych, jakie daje odtrucie alkoholowe, może skorzystać każdy uzależniony, bez względu na stopień zaawansowania swojej choroby. Mąż alkoholik, partnerzy, rodzice, przyjaciele – każdy uzależniony uzyska pomoc specjalistów w ośrodku terapii uzależnień. Im szybciej zgłoszą się oni po wsparcie, tym skuteczniej przebiega terapia. Choć specjaliści uważają, że całkowite wyzdrowienie z choroby alkoholowej nie jest możliwe, alkoholik może trwać w trzeźwości do końca swojego życia. Taki cel ma większość chorych rozpoczynających terapię. Alkoholizm w rodzinie i innych grupach społecznych uważany jest za jeden z najbardziej destrukcyjnych czynników. Wpływa na jakość relacji i zdrowia psychicznego oraz stan emocjonalny członków. Dlatego warto szybko rozpocząć leczenie.

Co robić po profesjonalnym odtruciu alkoholowym?

Przeprowadzenie detoksykacji jest dobrym początkiem procesu odwykowego pacjenta. By utrzymać jak najlepsze efekty terapii, chorzy powinni korzystać jednocześnie przynajmniej z kilku elementów leczenia uzależnienia. Wsparciem w utrzymaniu abstynencji okazuje się farmakoterapia. Powszechnie w tym celu stosuje się terapię Esperalem. Działanie wszywki alkoholowej opiera się na wzbudzeniu poczucia wstrętu i awersji do spożywania alkoholu podczas stosowania leku. Przepicie wszywki alkoholowej grozi bowiem wystąpieniem nieprzyjemnych objawów, prowadzących nawet do uszczerbku na zdrowiu pacjenta lub utraty przytomności i śmierci. Po zabiegu implementacji wszywki alkoholowej uzależnieni obawiają się zatem picia alkoholu i utrzymują zewnętrznie motywowaną abstynencję. Działanie wszywki alkoholowej jest długotrwałe – może sięgać nawet roku. Długość działania Esperalu zależy przede wszystkim od indywidualnych czynników zdrowotnych. Wsparciem terapii alkoholizmu jest ponadto psychoterapia, realizowana przez uzależnionych zarówno w formie indywidualnych spotkań ze specjalistą, jak i uczestnictwa w meetingach i spotkaniach grup wsparcia.

668 660 600