Trudna decyzja o podjęciu terapii alkoholizmu. Jak pokonać wstyd i opór?

Strona główna / Leczenie alkoholizmu / Trudna decyzja o podjęciu terapii alkoholizmu. Jak pokonać wstyd i opór?
trudna decyzja o podjęciu terapii

Trudna decyzja o podjęciu terapii stanowi dla osób uzależnionych jeden z najistotniejszych kroków na drodze do trwania w trzeźwości. Przeszkody, które mogą jej towarzyszyć, zwykle związane są z piętnem społecznym i stereotypami, z jakimi wiąże się uzależnienie od alkoholu. Problem alkoholowy to jednak złożona choroba psychosomatyczna, która nieleczona może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka. Dlaczego warto podjąć decyzję o rozpoczęciu leczenia z pomocą i wsparciem specjalistów?

Skuteczne leczenie choroby alkoholowej możliwe jest wyłącznie pod okiem lekarza. Dobiera on bowiem metody terapeutyczne indywidualnie do potrzeb każdego chorego. Działania lecznicze poprzedza dokładną diagnostyką stanu zdrowia człowieka, weryfikuje istnienie wskazań oraz eliminuje ewentualne przeciwwskazania. Trudna decyzja o podjęciu terapii alkoholizmu nie powinna zatem być odwlekana. W trosce o bezpieczeństwo własne i swoich najbliższych warto jak najwcześniej zainteresować się dostępnymi formami leczenia schorzenia.

Trudna decyzja o podjęciu terapii choroby alkoholowej – rozmowa z najbliższymi

Często trudna decyzja o podjęciu terapii choroby alkoholowej zapada po konsultacjach z najbliższymi osoby uzależnionej. To one jako pierwsze zauważają bowiem niepokojące objawy alkoholizmu. Dostrzegają trudności życia z alkoholikiem na co dzień, starają się zwiększać jego motywację wewnętrzną do rozpoczęcia leczenia. Chorzy uzależnieni mają bowiem tendencję do racjonalizowania swoich zachowań. Nie dostrzegają patologicznych wzorców i reakcji podporządkowanych często kolejnym dawkom substancji odurzającej. Pierwsze symptomy wskazujące na rozwój uzależnienia łatwo przeoczyć. Zwykle na zmianę trybu swojego życia decydują się ci, którzy trwają w przewlekłej i krytycznej fazie rozwoju nałogu. Zmagają się oni bowiem z widocznym objawem – niemożliwym do przerwania ciągiem alkoholowym.

Czy trudna decyzja o podjęciu terapii wpływa na jakość leczenia?

Skuteczne leczenie alkoholizmu a trudna decyzja o podjęciu terapii to zależność zastanawiająca wielu bliskich osób uzależnionych. To kwestia problematyczna zwłaszcza jeżeli w grę wchodzi konieczność zastosowania przymusowego leczenia alkoholika. Podczas leczenia odwykowego w ośrodku zamkniętym osoba uzależniona najczęściej nie poddaje się jednak dobrowolnej terapii. Uczestniczy w detoksie i spotkaniach psychoterapeutycznych, jednak nie wykazuje wzmożonej chęci abstynencji. By utrzymanie trzeźwości po zakończeniu leczenia było możliwe, konieczna jest zmiana nastawienia psychicznego i przyzwyczajeń nałogowych uzależnionego. Trzeźwe życie po leczeniu alkoholizmu możliwe jest m.in. ze wsparciem grup AA.

Skuteczność kompleksowego leczenia alkoholizmu – detoks, psychoterapia i wszywka alkoholowa

Trudna decyzja o podjęciu terapii alkoholizmu to pierwszy krok do trzeźwości. Po jej zaakceptowaniu wielu chorych zastanawia się nad tym, od czego zacząć leczenie alkoholizmu, stojąc przed wyborem wielu metod leczenia. By ograniczyć skutki zatrucia alkoholem i umożliwić pacjentowi bezpieczne przerwanie ciągu alkoholowego, w pierwszej kolejności zaleca się profesjonalny detoks alkoholowy. Skuteczne leczenie alkoholizmu wymaga odstawienia substancji odurzającej i trwania w trzeźwości. Podczas odtrucia alkoholowego regeneruje się i nawadnia organizm chorego oraz ogranicza objawy głodu alkoholowego.

Wsparciem w utrzymaniu abstynencji jest również terapia Esperalem. Działanie wszywki alkoholowej polega na blokowaniu prawidłowego przebiegu procesu metabolizmu alkoholu w ludzkiej wątrobie. W związku z tym każda próba przepicia wszywki alkoholowej może wiązać się z ryzykiem wystąpienia objawów tzw. reakcji disulfiramowej. Zabieg implementacji wszywki alkoholowej jest szybki i bezbolesny, a długość działania Esperalu (8-12 miesięcy) motywuje pacjenta do zachowania długotrwałej wstrzemięźliwości.

Trudna decyzja o podjęciu terapii choroby alkoholowej podtrzymywana jest dzięki udziałowi osoby uzależnionej w spotkaniach z terapeutą. Podczas wzmożonej pracy terapeutycznej w gabinecie pacjent dowiaduje się przede wszystkim o tym, jak znaleźć optymalny sposób radzenia sobie ze stresem, nieprzyjemnymi emocjami i dolegliwościami po odstawieniu substancji odurzającej. Każda wizyta wyposaża go w nowe umiejętności, które wykorzystuje on później w praktyce, przekształcając wzorce własnego zachowania. Zwiększając samoświadomość, poprawia własne samopoczucie, pomaga zwiększyć gotowość do życia bez nałogu, pracuje nad poczuciem własnej wartości i samoakceptacji. Jednocześnie dostrzega odmienne punkty widzenia swojego zachowania, poddaje własne reakcje pod wątpliwość. Warto więc podjąć decyzję o leczeniu szybko. Im wcześniej rozpoczniemy terapię, tym większe prawdopodobieństwo jej skutecznego zakończenia. Terapia w początkowych fazach uzależnienia jest też łatwiejsza dla pacjenta niż ta, którą rozpoczyna się w zaawansowanych fazach choroby alkoholowej. Niemniej jednak, z każdej fazy można z pomocą specjalistów wyjść i żyć w trzeźwości.

668 660 600