Wszywanie wszywki alkoholowej – na czym polega i ile trwa zabieg?

Strona główna / Leczenie alkoholizmu / Wszywanie wszywki alkoholowej – na czym polega i ile trwa zabieg?
wszywanie wszywki alkoholowej

Choroba alkoholowa jest trudna do wyleczenia i pokonania. Wielu specjalistów uważa, że alkoholikiem zostaje się całe życie. Jednocześnie wskazują oni, że nie należy biernie czekać na konsekwencje zdrowotne uzależnienia, w związku z czym chorzy coraz częściej poszukują skutecznych metod aktywnej walki z nałogiem. Jedną z nich jest popularne wszywanie wszywki alkoholowej. Stanowi skuteczną metodę wspomagania leczenia, dlatego też nie powinno być stosowane jako jedyna technika radzenia sobie z uzależnieniem. Disulfiram, czyli główny składnik wszywki alkoholowej, wywołuje u uzależnionego awersję i obawę przed sięganiem po alkohol etylowy. Jest on bowiem poinformowany przez lekarza o skutkach połączenia leku z etanolem i obawia się ich. Ten strach jest na tyle silny, że zwykle wystarcza, by stanowić źródło motywacji zewnętrznej do przerwania ciągu alkoholowego i całkowitej rezygnacji z używki. Sztucznie osiągnięta abstynencja wymaga jednak utrwalenia  i wzmocnienia motywacji wewnętrznej. Nad tym procesem pracuje się podczas spotkań z psychoterapeutą, które również są dostępne w naszej ofercie.

Wszywanie wszywki alkoholowej stanowi popularną metodę farmakologicznego wspierania procesu leczenia uzależnienia od alkoholu. Ponieważ schorzenie to jest złożone, a jego przebieg niejednoznaczny, również terapia nałogu powinna przebiegać w sposób kompleksowy. Zastosowanie wszywki wymaga jednak wykonania pewnego zabiegu chirurgicznego, co wzbudza pewne obawy pacjentów. Większość z nich jest nieuzasadniona i wynika z niewiedzy dotyczącej przebiegu procedury medycznej oraz czasu jej trwania, a także skuteczności.

Esperal – disulfiram – wszywka alkoholowa

Na czym polega wszywanie wszywki alkoholowej i ile trwa zabieg? – to najczęściej zadawane pytania kierowane przez pacjentów w stronę lekarzy. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu tej procedury medycznej warto jednak zainteresować się mechanizmem działania wszywki i zaleceniami lekarskimi dotyczącymi jej stosowania. Są one bowiem istotne ze względu na dbałość o odpowiedni poziom skuteczności terapii i jej bezpieczeństwo.

Substancją czynną Esperalu jest disulfiram, czyli organiczny związek chemiczny, który jest inhibitorem dehydrogenazy aldehydowej. Jego obecność w organizmie człowieka powoduje patologie w zakresie prawidłowego wydzielania się wymienionego enzymu w wątrobie. On zaś niezbędny jest w procesie trawienia alkoholu etylowego. „Zaszyty” pacjent nie odczuwa zatem skutków zabiegu tak długo, jak długo pozostaje abstynentem. Gdy zdecyduje się przepić wszywkę alkoholową, etanol musi zostać strawiony w jego wątrobie. Ulegnie nieprawidłowym przekształceniom, a ze względu na zaburzenie szlaku metabolicznego przyczyni się do kumulacji toksyn w krwiobiegu. Nieprawidłowe stężenie jednej z nich (aldehydu octowego) powoduje zaś występowanie nieprzyjemnych i niebezpiecznych dolegliwości. Określa się je mianem reakcji disulfiramowej, gdyż ich pojawienie się jest ściśle związane z obecnością disulfiramu zaszytego w organizmie alkoholika.

Esperal dostępny jest w aptekach jako lek o nazwie Disulfiram WZF. Uzależniony może go zakupić wyłącznie wtedy, gdy posiada zlecenie lekarskie, czyli receptę. Nie zawsze jednak musi samodzielnie zaopatrzyć się w odpowiednią dawkę leku przed zabiegiem. W Centrum Medycznym Galmedic oferujemy tę substancję pacjentom w placówce, a jej dawkowanie ustala lekarz już podczas wizyty kwalifikacyjnej.

Na czym polega wszywanie wszywki alkoholowej?

Wszywanie wszywki alkoholowej jest konieczne ze względu na drogę podania Esperalu. Lek ten ma formę jałowych tabletek przeznaczonych do podskórnej implementacji. W związku z tym, by umieścić go wewnątrz ciała alkoholika, należy przerwać ciągłość skóry i dotrzeć do obszaru podpowięziowego. Chorzy nie muszą się jednak obawiać przebiegu zabiegu. Jest bezpieczny, szybki i bezbolesny. Uzależniony nie musi samodzielnie się do niego przygotowywać, poza koniecznością odstawienia substancji odurzającej. Również przerwanie ciągu alkoholowego może odbyć się pod opieką i ze wsparciem naszych specjalistów. Przed przystąpieniem do „zaszycia” pacjenta lekarz wykonuje jego badanie i zbiera dokładny wywiad medyczny. Na podstawie uzyskiwanych informacji określa dawkę leku niezbędną do prawidłowego działania wszywki alkoholowej.

Zabieg wszycia Esperalu wykonuje  się w znieczuleniu miejscowym pacjenta, po uprzednim przygotowaniu pola operacyjnego. Skórę zlokalizowaną w okolicy pośladka oczyszcza się, dezynfekuje i znieczula. Chirurg wykonuje cięcie skalpelem zwykle kilka centymetrów nad mięśniem pośladkowym. Jest ono niewielkie i głębokie na kilka centymetrów. Lekarz dociera do struktur podpowięziowych. Tam wypreparowuje kieszonkę, do której implementuje wcześniej ustaloną dawkę disulfiramu. Tabletki zaszywa się, zasklepiając ranę z użyciem nici chirurgicznych. Z okolicy mięśniowej uwalniają się one stopniowo i nieprzerwanie do całego organizmu „zaszytego” alkoholika, stojąc na straży jego trzeźwości.

Interesuje Cię wszywka alkoholowa w województwie śląskim,  w województwie małopolskim lub podkarpackim? W Centrum Medycznym Galmedic zabieg wygląda tak samo w różnych lokalizacjach. Trwa około 30-45 minut i przeprowadzany jest w ramach procedury chirurgii jednego dnia. Oznacza to, że pacjent może wrócić do domu tuż po jego zakończeniu.

Skuteczność i rekonwalescencja

Wszywka alkoholowa nie jest bezpośrednią metodą leczenia alkoholizmu, a skutecznym wsparciem przebiegu tego procesu. Jej skuteczne rezultaty osiąga się zwłaszcza w połączeniu z detoksykacją i psychoterapią. Alkoholik obawia się dolegliwości związanych z zatruciem toksynami wydzielanymi po próbie przepicia wszywki. Dlatego pozostaje trzeźwy podczas działania Esperalu. By jednak nie wrócił do nałogu po upływie czasu skuteczności leku (może on sięgać nawet roku), konieczne jest holistyczne i kompleksowe jego leczenie.

Wszywka alkoholowa stanowi skuteczną odpowiedź na rosnące potrzeby uzależnionych pacjentów. Jej zastosowanie wiąże się z minimalnym ryzykiem wystąpienia objawów niepożądanych. Rekonwalescencja jest szybka i bezbolesna. Chorzy skarżą się czasami na tkliwość i podrażnienie operowanej okolicy oraz jej zaczerwienienie. Należy jednak pamiętać, że są to objawy fizjologiczne, powstałe w konsekwencji naruszenia ciągłości skóry.

668 660 600