Ile trwa detoks alkoholowy?

Strona główna / Leczenie alkoholizmu / Ile trwa detoks alkoholowy?
ile trwa detoks alkoholowy

Alkoholizm jest przyczyną złożonych trudności psychosomatycznych. Długotrwałe spożywanie alkoholu etylowego w nadmiarze prowadzi do skrajnych uszkodzeń większości narządów wewnętrznych i zaburzenia ich współpracy międzyukładowej. Niektóre zniszczenia można ograniczyć za pomocą odtrucia alkoholowego. Pacjentów interesuje zwłaszcza to, ile kosztuje, ile trwa detoks alkoholowy oraz gdzie można z niego skorzystać. Najlepiej na oczyszczenie organizmu z toksyn poalkoholowych zgłosić się do specjalistycznych placówek medycznych. Warunki kliniczne lub ambulatoryjne oferowane przez stacjonarne ośrodki sprzyjają szybszemu procesowi zdrowienia, a nieprzerwana opieka specjalistów zwiększa komfort i bezpieczeństwo chorych. Nie sposób jednoznacznie określić terminu, jaki nałogowcy spędzają na odtruciu. Czas trwania detoksykacji jest zależny od wielu czynników.

To, ile trwa detoks alkoholowy, zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb i preferencji każdego pacjenta. Ci, którzy zmagają się z przewlekłą i krytyczną fazą swojego uzależnienia, zwykle wymagają zaawansowanych oddziaływań terapeutycznych. Jednorazowe nadużycie alkoholu etylowego powoduje zaś wystąpienie stosunkowo lekkich objawów zatrucia, które skutecznie można ograniczyć za pomocą kroplówki witaminowej. Wiele zależy zatem od objawów, z jakimi do specjalistów zgłaszają się chorzy. To lekarz ocenia istnienie rzeczywistych wskazań do przeprowadzenia procesu detoksykacji i na ich podstawie szacuje przewidywany czas jej zakończenia.

Ile trwa detoks alkoholowy – zależnie od wskazań

By odpowiedzieć na pytanie, ile trwa detoks alkoholowy w przypadku różnych pacjentów, należy przede wszystkim poznać podstawowe wskazania do rozpoczęcia tej procedury medycznej. Zwykle na detoks alkoholowy zgłaszają się pacjenci uzależnieni od spożywania substancji odurzającej. Z usługi skorzystać mogą jednak wszyscy pełnoletni, niezależnie od ilości spożytego alkoholu i stopnia nasilenia objawów zatrucia lub głodu odstawiennego. Wskazaniem do rozpoczęcia terapii jest uzależnienie od alkoholu – zwykle decyzję o konieczności odtrucia organizmu pacjenci odkładają jednak aż do momentu rozwoju krytycznej lub przewlekłej fazy alkoholizmu. Wówczas samodzielna rezygnacja ze spożywania alkoholu staje się wręcz niemożliwa.

Przerwanie ciągu alkoholowego w przypadku większości pacjentów nie jest doświadczeniem łatwym. Może powodować wystąpienie objawów psychosomatycznych i nadmiernych reakcji organizmu. W związku z tym niezwykle istotna jest dbałość o spokojny przebieg tego procesu. Odstawienie alkoholu etylowego jest bezwzględnym wskazaniem do rozpoczęcia procesu detoksykacji. Organizm oczyszcza się z alkoholu etylowego zwykle przez kilka, kilkadziesiąt godzin. Wiele zależy jednak od indywidualnych predyspozycji każdego człowieka, stopnia uzależnienia, fazy jego rozwoju, wieku, wagi pacjenta i ilości spożytego alkoholu. Im dłuższe ciągi alkoholowe, tym większa staje się tolerancja nałogowca na substancję odurzającą i jej działanie. Kumuluje się ona w krwiobiegu, jej stężenie ciągle wzrasta, powodując szereg zniszczeń w obrębie struktury i funkcjonowania większości narządów wewnętrznych.

Leczenie AZA

Wskazaniem do odtrucia alkoholowego jest również występowanie u pacjenta objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego (AZA). Ich leczenie polega na zastosowaniu farmakoterapii, która nie wydłuża znacząco procesu oczyszczania organizmu z alkoholu. Wspiera natomiast nałogowca podczas abstynencji, motywując go do dalszej terapii. Nieprzyjemne i niebezpieczne objawy głodu biochemicznego stanowią bowiem najczęstszą przyczynę przedwczesnej rezygnacji chorych z kontynuowania detoksykacji. Z tego względu podczas zabiegu nie mogą oni pozostawać bez opieki i wsparcia specjalistów. Nie zaleca się zatem korzystania z ekspresowych, domowych detoksów. Najskuteczniejsze jest odtrucie alkoholowe przeprowadzane w klinicznych warunkach stacjonarnych placówek medycznych. Trwa ono minimum kilka godzin, podczas których organizm stopniowo się regeneruje i odzyskuje równowagę wodno-elektrolitową oraz kwasowo-zasadową. Pacjent musi ponadto wrócić też do odpowiedniego poziomu równowagi psychicznej, by móc włączyć się aktywnie w proces psychoterapeutyczny.

Przebieg detoksu

By zapewnić pacjentowi najwyższy poziom bezpieczeństwa, odtrucie alkoholowe przeprowadza się po uprzedniej konsultacji lekarskiej i kwalifikacji do zabiegu. Podczas niej lekarz bada chorego i zbiera od niego szczegółowy wywiad medyczny. Dzięki temu jest w stanie szacunkowo określić potrzeby pacjenta i ustalić optymalną ścieżkę terapeutyczną.

Detoksykacja poalkoholowa wiąże się z koniecznością odstawienia alkoholu. Pacjent, który zgłasza się na odtruwanie organizmu, w placówce medycznej nie korzysta z popularnych, choć nieskutecznych klinów. Zamiast kolejnych dawek etanolu przyjmuje natomiast dożylną suplementację witaminową. Za pośrednictwem wenflonu do jego krwiobiegu docierają substancje odżywcze, witaminy i elektrolity. W składzie oferowanych przez Centrum Medyczne Galmedic kroplówek witaminowych znajdują się jony podstawowych pierwiastków rozpuszczone w glukozie. Potas, magnez, sód i wapń biorą udział w przyspieszeniu procesu metabolizmu alkoholu etylowego oraz jego wydalania z krwiobiegu. Jednocześnie nawadniają organizm, odżywiają go i przywracają energię witalną ustroju.

Elementem większości procesów detoksykacyjnych jest również farmakoterapia. Lekarze najczęściej zalecają pacjentom środki uśmierzające ból, nasenne, przeciwwymiotne, uspokajające, które ograniczają dotkliwość objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego. Biochemiczne objawy głodu pojawiają się u uzależnionych zwykle tuż po odstawieniu substancji odurzającej. Zmagają się oni z bólem głowy, drżeniem mięśniowym, wymiotami, nudnościami, tachykardią, bezsennością, nadpotliwością, zaburzeniami psychicznymi. Farmakoterapia pozwala eliminować te objawy.

Ile trwa detoks alkoholowy w Centrum Medycznym Galmedic?

W Centrum Medycznym Galmedic proponujemy pacjentom kilka możliwości pakietowych. Odtrucie alkoholowe trwa w naszej placówce od 3 do 24 godzin. Podczas nich pacjent przebywa w prywatnym pokoju z łazienką. Do swojej dyspozycji ma lekarza i przedstawicieli personelu pielęgniarskiego. Stale monitorują oni stan jego zdrowia fizycznego i psychicznego. Adekwatnie i szybko reagują na wszystkie potrzeby chorego, wspierając go w procesie trzeźwienia, a jednocześnie zdrowienia z alkoholizmu.

Od czego zależy skuteczność detoksykacji?

Odtrucie alkoholowe stanowi jedną z metod leczenia alkoholizmu, wchodzącą w skład kompleksowej terapii tego schorzenia. Razem z wszywką alkoholową i psychoterapią stanowią trio, z którego najczęściej korzysta szerokie grono pacjentów. Skuteczność detoksu zależy nie tylko od indywidualnych potrzeb pacjenta, ale również od zastosowanej terapii wspomagającej. Żadna metoda nie jest bowiem jedyną skuteczną w leczeniu choroby alkoholowej.

O długości trwania detoksu alkoholowego decyduje głównie lekarz. Detoksykację można bowiem zakończyć wtedy, gdy stan zdrowia chorego uległ znaczącej poprawie. Oznacza to, że po odtruciu alkoholowym powinien on odzyskać równowagę psychofizyczną organizmu. Konieczne jest uzupełnienie wszelkich niedoborów w ustroju, jego odżywienie i nawodnienie. Zbyt wczesna rezygnacja z działań terapeutycznych może skutkować nawrotami alkoholizmu, które prowadzą do pogłębienia skali schorzenia.

668 660 600