Jak działa wszywka alkoholowa, czyli Esperal?

Strona główna / Leczenie alkoholizmu / Jak działa wszywka alkoholowa, czyli Esperal?
jak działa wszywka alkoholowa

Alkoholizm to aktualnie jedno z największych wyzwań cywilizacyjnych. Dotyka wielu osób, niezależnie od ich statusu społecznego, płci czy wieku. Powoduje występowanie nieprzyjemnych objawów psychofizycznych, a rozwijając się podstępnie, opóźnia prawidłowy proces diagnostyczny. Niestety choroby alkoholowej nie da się całkowicie wyleczyć, ale możliwe jest utrzymanie przez nałogowca stałej abstynencji. Jedną ze skuteczniejszych metod w walce z uzależnieniem od alkoholu jest Esperal. Ten środek chemiczny stosuje się jako farmakologiczne wsparcie procesu leczniczego. Niektórzy nazywają go mianem wszywki alkoholowej, głównie ze względu na drogę jego podania do ciała pacjenta. Aby uzyskać rzetelne informacje o tym, jak działa wszywka alkoholowa i na czym polega zabieg jej wszycia do organizmu, zaleca się konsultację medyczną. Wyłącznie specjaliści mają bowiem wiedzę i doświadczenie odpowiednie do przekazania pacjentowi podstawowych informacji na temat zasad stosowania terapii awersyjnej.

Esperal stanowi jedną z najskuteczniejszych technik wzbudzenia motywacji zewnętrznej do długotrwałego utrzymywania abstynencji od używki. Nałogowcy obawiają się nieprzyjemnych i niebezpiecznych objawów połączenia Esperalu i etanolu. W związku z tym rezygnują ze spożywania alkoholu. Ich wstrzemięźliwość trwa zwykle przynajmniej kilka miesięcy – tyle wynosi skuteczność działania raz wszytej wszywki alkoholowej. Zatem jak działa wszywka alkoholowa będąca jedną z metod leczenia alkoholizmu?

Disulfiram – substancja czynna leku

Aby zrozumieć, jak działa wszywka alkoholowa, konieczne jest poznanie jej składnika aktywnego. Substancją czynną Esperalu jest disulfiram. Stąd nazwa leku, który można otrzymać w większości polskich aptek – Disulfiram WZF. Produkują go Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne, dostępny jest na zlecenie lekarskie, co oznacza, że pacjent może nabyć go w aptece wyłącznie za okazaniem recepty. Disulfiram nie wywołuje żadnego wpływu na organizm człowieka pod warunkiem, że w jego ustroju nie jest obecny alkohol. Substancja ta blokuje wydzielanie enzymu wątrobowego – dehydrogenazy aldehydowej, niezbędnej w procesie trawienia etanolu w wątrobie. Jeżeli nałogowiec podczas terapii Esperalem dostarczy do swojego organizmu choćby śladową ilość alkoholu, uruchomi reakcję chemiczną. Skutkuje ona kumulowaniem się w krwiobiegu toksycznego półproduktu metabolizmu alkoholu.

Blokując wydzielanie i działanie dehydrogenazy aldehydowej, disulfiram uniemożliwia prawidłowe strawienie substancji odurzającej. Fizjologiczny szlak metaboliczny etanolu w wątrobie człowieka polega na przekształceniu etanolu w aldehyd octowy, następnie kwas octowy, dwutlenek węgla i wodę. Brak enzymu powoduje, że w krwiobiegu rośnie stężenie aldehydu octowego, co w konsekwencji prowadzi do wystąpienia groźnych i nieprzyjemnych objawów reakcji disulfiramowej.

Jak działa wszywka alkoholowa – reakcja disulfiramowa

Skuteczność działania wszywki alkoholowej opiera się zatem na mechanizmie psychicznej awersji osoby uzależnionej do spożywania alkoholu podczas stosowania terapii. Już w trakcie wizyty konsultacyjnej w Centrum Medycznym Galmedic pacjent poznaje zasady działania terapii awersyjnej. Zostaje zatem uprzedzony również o konsekwencjach ewentualnego połączenia Esperalu i etanolu. Jeżeli wbrew zaleceniom lekarza zdecyduje się na próbę przepicia wszywki alkoholowej, musi liczyć się z możliwością zmagania się z szeregiem dolegliwości psychofizycznych. Przypominają one silne zatrucie alkoholem, a określa się je mianem reakcji disulfiramowej.

Pierwsze objawy nagromadzenia się toksyny w organizmie człowieka mogą występować już kilkanaście minut po spożyciu alkoholu. Zwykle utrzymują się one nawet przez kilkanaście godzin, skutecznie uniemożliwiając „zaszytemu” nałogowcowi codzienne funkcjonowanie. Do głównych objawów po próbie przepicia wszywki alkoholowej zalicza się bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, przyspieszone bicie serca, pocenie się, skoki ciśnienia, nasilony i nieuzasadniony lęk. Obok podstawowych konsekwencji niestosowania się pacjenta do zaleceń lekarskich mogą pojawić się dużo poważniejsze: zaburzenia psychiczne, zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, a nawet nagłe zatrzymanie krążenia.

Jak działa wszywka alkoholowa i czy leczy alkoholizm?

Osoby znające skutki niedozwolonego połączenia Esperalu z alkoholem lub te, które w przeszłości doświadczyły bolesnych skutków podczas terapii, powstrzymują się przed sięgnięciem po kieliszek. Strach po zaimplementowaniu Esperalu jest zwykle na tyle silny, że stanowi odpowiedni motywator do długotrwałego utrzymania abstynencji.

Wszywka alkoholowa działa przez kilka miesięcy. Jej skuteczność trwa zwykle od 8 miesięcy do roku. Jej zastosowanie nie daje jednak pewności, że uzależniony porzuci swój nałóg raz na zawsze. By zapobiec nawrotom choroby alkoholowej, specjaliści doradzają jednoczesne stosowanie kilku elementów kompleksowej terapii alkoholizmu. Oprócz wszywki warto podjąć także psychoterapię i odtrucie alkoholowe.

Jak wygląda zabieg wszycia Esperalu?

Zabieg implementacji wszywki jest szybki, bezbolesny i całkowicie bezpieczny. Poprzedza się go kwalifikacją pacjenta do przeprowadzenia procedury medycznej. Podczas wizyty konsultacyjnej lekarz weryfikuje istnienie wskazań do „zaszycia” oraz eliminuje ewentualne przeciwwskazania. By chory mógł skorzystać z możliwości, jakie daje Esperal, powinien być całkowicie trzeźwy. Nie może spożywać żadnej ilości alkoholu etylowego przez 24 godziny poprzedzające zabieg. „Zaszyć” nie można tych osób, u których stwierdza się nadwrażliwość na składniki leku lub niektóre schorzenia przewlekłe. Po kwalifikacji pacjenta do zabiegu chirurg przygotowuje pole operacyjne, które zlokalizowane jest na skórze pacjenta, tuż nad jego pośladkiem.

Skórę chorego oczyszcza się, dezynfekuje i znieczula miejscowo. Następnie chirurg za pomocą skalpela wykonuje niewielkie nacięcie na skórze pacjenta. Prowadzi je w głąb jego organizmu, docierając do obszaru podpowięziowego mięśnia pośladkowego. Tam wypreparowuje kieszonkę, w której umieszcza wcześniej ustaloną dawkę tabletek. Wylicza się ją na podstawie danych otrzymanych od pacjenta podczas wywiadu medycznego. Powstałą ranę zszywa się nićmi chirurgicznymi. Lekarz zwykle stosuje szwy nierozpuszczalne, które należy usunąć przed upływem dwóch tygodni po zabiegu. Wszycie Esperalu wykonuje się w ramach mało inwazyjnej procedury chirurgii jednego dnia. Pacjent może wrócić do domu i codziennych obowiązków od razu po zakończeniu zabiegu.

668 660 600