Czego unikać po zaszyciu? Czyli codzienność z wszywką alkoholową

Strona główna / Leczenie alkoholizmu / Czego unikać po zaszyciu? Czyli codzienność z wszywką alkoholową
czego unikać po zaszyciu

Wszycie wszywki alkoholowej uznawane jest za bezpieczny i mało inwazyjny zabieg mikrochirurgiczny. Podczas niego podpowięziowo implementuje się odpowiednią dawkę jałowych tabletek zawierających disulfiram. Ta substancja czynna leku odpowiada za zaburzenie szlaku metabolicznego etanolu w ludzkiej wątrobie. Jej działanie jest zatem odczuwalne wyłącznie dla nietrzeźwych pacjentów. By ograniczyć ryzyko wystąpienia objawów zatrucia toksynami poalkoholowymi podczas stosowania Esperalu, należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza. Skąd pacjenci wiedzą, czego unikać po zaszyciu Esperalu?

Na pytanie, czego unikać po zaszyciu odpowiadają lekarze specjaliści jeszcze przed wykonaniem zabiegu. Zaszycie przeprowadza się bowiem wyłącznie u tych pacjentów, którzy wyrazili świadomą i dobrowolną zgodę na wszycie wszywki. Przez cały okres jej działania powinni oni bowiem współpracować z przedstawicielami personelu medycznego. Konieczna jest ponadto bezwzględna abstynencja. Zachowując ją, pacjent dba nie tylko o swoje dobre samopoczucie, ale i bezpieczeństwo. W wyniku podjęcia ryzykownej próby przepicia wszywki alkoholowej w organizmie chorego kumulują się toksyny. Prowadzą one do wystąpienia objawów tzw. reakcji disulfiramowej. To ich obawiają się zaszyci nałogowcy. Powstrzymują się zatem przed spożywaniem alkoholu etylowego. Wszywka w sztuczny sposób motywuje ich do długotrwałej abstynencji.

Jak działa wszywka alkoholowa? Skuteczna metoda farmakologicznego wsparcia leczenia alkoholizmu

Tabletki o nazwie Disulfiram WZF to oryginalny Esperal, jaki dostępny jest w polskich aptekach. Lek wydaje się wyłącznie na receptę, czyli zlecenie lekarza. Oznacza to, że przed jego zakupem należy skonsultować się ze specjalistą. Nie jest możliwe samodzielne stosowanie wszywki alkoholowej. Jako wspierająca, farmakologiczna metoda leczenia alkoholizmu zaliczana jest do grona technik terapii awersyjnych. Wywołuje bowiem w psychice chorego szereg negatywnych skojarzeń związanych ze spożywaniem alkoholu etylowego. Awersja i lęk przed połączeniem Esperalu z tzw. substancjami zakazanymi jest tak silna, że skutecznie powstrzymuje uzależnionego przed piciem. Jako środek farmakologiczny Esperal nie wpływa w sposób bezpośredni na sposób funkcjonowania układu nerwowego.

Uzależnieni pacjenci zastanawiają się często nad tym, od czego zacząć leczenie alkoholizmu, a ich bliscy nad tym, jak uwolnić się od alkoholizmu w rodzinie. To właśnie zabieg implementacji wszywki alkoholowej często wybierany jest przez pacjentów jako początek ich drogi do trzeźwości. By móc się zaszyć, konieczne jest bowiem uprzednie przerwanie ciągu alkoholowego. Chory samodzielnie odstawia substancję odurzającą lub decyduje się na to działanie pod kontrolą specjalistów podczas odtrucia alkoholowego. Profesjonalny detoks alkoholowy pozwala odstawić używkę skutecznie oraz bezpiecznie. Kontrola fachowców jest nieoceniona zwłaszcza w kontekście nagłej reakcji organizmu pacjenta na brak substancji odurzającej. Objawy głodu alkoholowego są najczęstszym powodem rezygnacji z leczenia choroby alkoholowej. Ogranicza się je podczas odtrucia dzięki dożylnej suplementacji i farmakoterapii. Długość trwania detoksu alkoholowego uzależniona jest od stanu pacjenta, stopnia jego uzależnienia oraz indywidualnych potrzeb. Zabieg wszycia Esperalu można wykonać po osiągnięciu 24-godzinnej abstynencji pacjenta od alkoholu.

Kiedy pacjent dowiaduje się, czego unikać po zaszyciu?

Już podczas wizyty konsultacyjnej i kwalifikacji do zabiegu lekarz informuje pacjenta o tym, czego unikać po zaszyciu Esperalu. Zalecenia dotyczą zarówno stosowanej diety, jak i postępowania podczas domowej rekonwalescencji. Przed zaszyciem podpisuje także zgodę na wykonanie zabiegu. Tym samym oświadcza, że zna sposób działania wszywki alkoholowej. Lekarz podczas kwalifikacji do zaszycia zbiera z pacjentem wywiad medyczny i wykonuje podstawowe badanie podmiotowe. Dzięki temu jest w stanie ocenić istnienie wskazań i wyeliminować ewentualne przeciwwskazania do zaszycia wszywki. Nie można zatem zmusić męża alkoholika czy innej bliskiej osoby do leczenia alkoholizmu za pomocą wszywki. Chory musi sam tego chcieć. Implantacja leku Esperal jest istotna dla wspomagania leczenia choroby alkoholowej niezależnie od fazy jej rozwoju i objawów alkoholizmu.

Czego unikać po zabiegu implantacji Esperalu? Próby przepicia wszywki alkoholowej a skutki uboczne leku

Podstawowym zaleceniem lekarskim, którego pacjenci powinni bezwzględnie przestrzegać podczas stosowania wszywki, jest abstynencja. Wstrzemięźliwość od alkoholu etylowego konieczna jest ze względu na mechanizm działania Esperalu. Substancja aktywna leku (disulfiram) blokuje wydzielanie dehydrogenazy aldehydowej w ustroju człowieka. To enzym wątrobowy odpowiedzialny za prawidłowy przebieg procesu metabolizmu alkoholu. W fizjologicznych warunkach etanol trawi się do postaci aldehydu octowego, by kolejno przejść przemianę do nieszkodliwej postaci kwasu octowego, a następnie dwutlenku węgla i wody. Zaburzony szlak metaboliczny prowadzi do wzrostu stężenia aldehydu octowego w krwiobiegu człowieka. Nadmiar toksyny odpowiada za nieprzyjemne i niebezpieczne objawy reakcji disulfiramowej.

Na pierwszy rzut oka jej przebieg może przypominać nieco zatrucie alkoholowe, a nawet popularnego kaca. Jest jednak o wiele groźniejsza. Pierwsze objawy zatrucia aldehydem octowym występują już kilkadziesiąt minut po podjęciu próby przepicia wszywki alkoholowej. Należą do nich przede wszystkim: zawroty i bóle głowy, nudności, wymioty, zaczerwienienie twarzy, nadpotliwość, osłabienie lub pobudzenie, drgawki, zaburzenia psychiczne. Wraz z kolejnymi dawkami alkoholu i upływem czasu objawy te nasilają się. Mogą przekształcać się w stany bezpośrednio zagrażające zdrowiu i życiu pacjenta. W skrajnych przypadkach mogą prowadzić do zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu, utraty przytomności, nagłego zatrzymania krążenia. Na pytanie, czego unikać po zaszyciu, odpowiedź jest zatem jednoznaczna – alkoholu.

Czego unikać po zaszyciu – dieta

Zalecenia wstrzemięźliwości od alkoholu etylowego dotyczą nie tylko jego czystej postaci. Pacjent podczas stosowania Esperalu powinien powstrzymać się od spożywania wszelkich produktów, które zawierają w swoim składzie choćby śladowe ilości etanolu. Każda jego dawka może bowiem uaktywnić działanie wszywki alkoholowej. Warto się zatem zastanowić, czego nie wolno jeść po zabiegu oraz jakich produktów nie powinno się stosować, mając w ciele disulfiram.

Implantacja wszywki alkoholowej wiąże się z koniecznością rezygnacji z szeregu pokarmów czy kosmetyków. Po zabiegu chirurgicznym wszycia Esperalu nie można spożywać słodyczy zawierających alkohol, przetworów, octu, niektórych sosów, syropów i leków na bazie alkoholu, a nawet piwa bezalkoholowego. W przypadku przeziębienia lub innej choroby należy poinformować lekarza o fakcie posiadania wszywki. Ponieważ wchodzi ona w reakcję chemiczną z substancjami zawartymi w innych lekach, należy odpowiednio dobrać lecznicze substancje czynne. Pacjenci muszą ponadto zwrócić szczególną uwagę na to, jakie produkty stosują w codziennej pielęgnacji. Etanol może bowiem znajdować się m.in. w płynach do płukania jamy ustnej, perfumach, maściach, kremach. Niebezpieczne okazują się ponadto środki myjące i dezynfekujące powierzchnie.

Czego nie wolno po wszyciu wszywki? Zalecenia dotyczące rekonwalescencji po zaszyciu alkoholowym

Terapia Esperalem wiąże się z koniecznością wykonania zabiegu chirurgicznego. Po przygotowaniu pacjenta do rozpoczęcia procedury medycznej stosuje się znieczulenie miejscowe okolicy pola operacyjnego. Zwykle cięcie chirurgiczne zlokalizowane jest tuż nad pośladkiem pacjenta. Za pośrednictwem skalpela lekarz dociera do obszaru podpowięziowego mięśnia pośladkowego. Wypreparowuje specjalną kieszonkę, w której umieszcza wyliczoną dawkę jałowych tabletek z disulfiramem. Powstałą ranę zaszywa, używając nici chirurgicznych. Na szwy należy założyć jałowy opatrunek. Jego zadaniem jest zabezpieczenie rany przed zabrudzeniem, zanieczyszczeniem i uszkodzeniem. Tuż po zabiegu pacjent opuszcza placówkę. Rekonwalescencję odbywa w warunkach domowych.

Czego unikać po zaszyciu? Po zabiegu wszycia Esperalu należy powstrzymać się od wizyt na basenach, w saunach, solariach. Niewskazana jest nadmierna ekspozycja okolicy rany na działanie promieni UV. Co więcej, operowanej okolicy nie należy obciążać. Konieczna jest dbałość o odpowiednią higienę i pielęgnację rany. Lekarze zwracają uwagę na obserwację stanu i wyglądu jałowego opatrunku. Należy go systematycznie zmieniać, jednocześnie przemywając ranę delikatnym środkiem dezynfekcyjnym.

Rekonwalescencja po zabiegu trwa zwykle kilka tygodni. Wszywka nie jest odczuwalna w ciele pacjenta. Terapia choroby alkoholowej z użyciem disulfiramu jest długotrwała. Długość działania Esperalu waha się od 8 do 12 miesięcy. W tym czasie nałogowiec powstrzymuje się od picia i włącza do terapii inne elementy kompleksowego, skutecznego leczenia alkoholizmu.

668 660 600