Jak utrzymać trzeźwość po zakończeniu leczenia?

Strona główna / Leczenie alkoholizmu / Jak utrzymać trzeźwość po zakończeniu leczenia?
trzeźwość po zakończeniu leczenia

Istotne znaczenie w leczeniu choroby alkoholowej mają poszczególne elementy kompleksowej terapii alkoholizmu. Wśród nich wymienia się przede wszystkim odtrucie alkoholowe, nazywane również odwykiem lub detoksem, psychoterapię alkoholizmu i awersyjne metody wspomagające abstynencję. Dzięki tym metodom osoba uzależniona stopniowo zdaje sobie sprawę z tego, jaki wpływ miało (i nadal ma) uzależnienie od alkoholu etylowego na życie jej i najbliższych. Psychoterapia pomaga stawić czoła codziennym wyzwaniom i przekształcić wzorce zachowań z patologicznych w te akceptowane społecznie. By utrzymać trzeźwość po zakończeniu leczenia, potrzebna jest nie tylko motywacja, ale przede wszystkim zrozumienie istoty własnego problemu.

By pokonać uzależnienie i utrzymać trzeźwość po zakończeniu leczenia, osoba uzależniona powinna nauczyć się, jak radzić sobie z nieprzyjemnymi emocjami i własnymi reakcjami. Abstynencja wymaga bowiem wysokiego poziomu samozaparcia połączonego ze świadomością i motywacją do samodzielnego powstrzymywania się przed uleganiem pokusom. Czyhają one na osoby uzależnione niemal na każdym kroku. Sytuacyjne wyzwalacze głodu alkoholowego widzimy bowiem nawet podczas codziennych zakupów w sklepach spożywczych czy supermarketach.

Przerwanie ciągu alkoholowego pierwszym etapem leczenia choroby alkoholowej

Wiele osób zastanawia się nad tym, od czego zacząć leczenie alkoholizmu i jak utrzymać trzeźwość po zakończeniu leczenia. Początkiem nowego życia dla każdego uzależnionego jest podjęcie decyzji o rezygnacji z dalszego spożywania alkoholu etylowego. Przerywają oni własny ciąg alkoholowy i odstawiają substancję odurzającą. Zwykle dokonują tego z pomocą specjalistów zapewniających im wsparcie na każdym etapie odtrucia alkoholowego. Profesjonalny detoks alkoholowy nie jest bowiem przyjemnym doświadczeniem. Należy jednak do skutecznych metod leczenia alkoholizmu.

Podczas odtrucia lekarz kontroluje i monitoruje stan zdrowia pacjenta, reagując szybko i adekwatnie do jego potrzeb. W jego przebiegu stosuje się powszechnie dożylną suplementację kroplówkami witaminowymi oraz farmakoterapię. Profesjonalista nie tylko przeprowadza pacjenta przez proces trzeźwienia. Jego rolą jest również przygotowanie chorego do samodzielnego życia i funkcjonowania po terapii. Jak utrzymać trzeźwość po zakończeniu leczenia? Warto temat ten przepracować z psychoterapeutą lub psychiatrą. Wytrzeźwieć jest łatwo, trudniej nie ulegać pokusom sięgania po kolejne kieliszki wódki.

Jak utrzymać trzeźwość po zakończeniu leczenia – psychoterapia podstawą zmiany zachowania i przyzwyczajeń osoby uzależnionej

Psychoterapeuci polecają sprawdzone sposoby na to, by wytrzymać w trzeźwości długotrwale, nawet przez resztę życia. Badacze zgodnie uważają bowiem, że choroba alkoholowa nie jest obecnie uleczalna. Osoba uzależniona pozostaje nią na zawsze. Może jednak cieszyć się życiem w trzeźwości i mianem trzeźwego alkoholika. Wytrwać w trzeźwości pomagają sposoby i techniki poznawane głównie podczas psychoterapii alkoholizmu. Może ona przybierać formę indywidualnych spotkań chorego z terapeutą lub meetingów grupowych. Życie po odwyku może być łatwe w myśl zasady powstrzymywania się od tzw. pierwszego kieliszka. U osób walczących z nałogiem nawet niewielka dawka dostępnego alkoholu może stać się przyczyną ostrego nawrotu choroby alkoholowej. Wywołuje najczęściej ponowny przymus picia, trudny do opanowania nawet po zakończeniu procesu leczniczego.

Awersyjne metody a utrzymanie trzeźwości po zakończeniu leczenia

Pomysłem na zachowanie trzeźwości po zakończeniu leczenia odwykowego jest również zastosowanie farmakologicznych, awersyjnych metod wspomagających terapię choroby alkoholowej. Wśród nich wymienia się przede wszystkim terapię Esperalem. Działanie wszywki alkoholowej opiera się na wzbudzeniu awersji, czyli niechęci osoby uzależnionej do picia alkoholu przy jednoczesnym stosowaniu leku. Połączenie Esperalu i alkoholu obawia się wystąpieniem nieprzyjemnych objawów zatrucia aldehydem octowym, czyli tzw. reakcji disulfiramowej, która nie jest tożsama z zatruciem alkoholem.

Jak wszywka pomaga utrzymać trzeźwość po zakończeniu leczenia? Składnikiem czynnym Esperalu jest disulfiram, który blokuje wydzielanie enzymu wątrobowego. Tym samym zaburza szlak metaboliczny etanolu w ludzkiej wątrobie. Próba przepicia wszywki alkoholowej jest dla uzależnionego nie tylko nieprzyjemna, ale wręcz niebezpieczna. Trzeźwością kieruje u niego zatem racjonalne podejście do leczenia i kwestii własnego zdrowia i życia. Długość działania Esperalu sięga od 8 do 12 miesięcy. Wówczas osoba uzależniona pozostaje trzeźwa, obawiając się reakcji własnego organizmu na złamanie zaleceń lekarskich. Zabieg implementacji wszywki alkoholowej jest szybki i bezbolesny. Uznaje się go za mało inwazyjny i bezpieczny dla pacjenta stosującego się do wskazówek chirurga.

Czy da się przetrzymać głód alkoholowy i samodzielnie pokonać objawy abstynencyjne?

Każda osoba rezygnująca z substancji uzależniającej wcześniej czy później odczuwa silną potrzebę sięgnięcia po środek odurzający oraz bardzo nieprzyjemny stan emocjonalny połączony z pragnieniem doznania natychmiastowej ulgi. To nic innego jak opis objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego. Powszechnie nazywa się je mianem głodu alkoholowego lub głodu odstawiennego. Istnieją różne metody walki z głodem. Niektórzy uzależnieni przyznają, że w ograniczeniu tych dolegliwości pomaga stałe zajęcie myśli (np. za pośrednictwem hobby czy stałej aktywności fizycznej w postaci uprawiania jakiejkolwiek dyscypliny sportowej), a nawet zajadanie lub picie czegoś słodkiego. By utrzymać trzeźwość po zakończeniu leczenia, wskazane jest stałe uczestnictwo w spotkaniach grup Anonimowych Alkoholików (AA). To przestrzeń, w której w specjalistycznym ośrodku można rozwiać wszelkie swoje wątpliwości, korzystając z rzetelnych źródeł informacji. Warto również korzystać z towarzystwa lub wykonać telefon do zaprzyjaźnionych osób trwających w trzeźwości oraz punktów kontaktowych dla uzależnionych w wybranych ośrodkach leczenia uzależnień.

Jak utrzymać trzeźwość po zakończeniu leczenia – czego nie należy robić?

O skutecznym leczeniu alkoholizmu mówimy wówczas, gdy osoba uzależniona utrzymuje trzeźwość po zakończeniu leczenia specjalistycznego. Objawy alkoholizmu stopniowo ustępują, a życie z alkoholikiem staje się łatwiejsze i mniej wymagające. Powrót do normalnego życia i normalnego funkcjonowania po leczeniu uzależnienia jest jednak długotrwały. Przede wszystkim nie należy unosić się emocjonalnie. Psychoterapia i odwyk uczą pacjenta, jak radzić sobie z negatywnymi, a wręcz skrajnymi emocjami i pokusami. W sytuacji kryzysowej dajemy sobie kilka minut na ochłonięcie i zastanowienie, zamiast od razu sięgać po alkohol. Należy ponadto unikać lub natychmiast opuszczać miejsca, w których grozi nam ryzyko wypicia choćby minimalnej dawki etanolu.

W przypadku wątpliwości warto skontaktować się z ośrodkiem terapii lub specjalistą leczenia uzależnienia. Służy on pomocą nie tylko w trakcie leczenia choroby alkoholowej. Lekarz ma bowiem świadomość, że nałóg ma charakter dynamiczny i obarczony jest wysokim ryzykiem nawrotu. Zależnie od indywidualnych potrzeb i możliwości, pacjent może wytrwać w abstynencji kilka dni, tygodni, miesięcy, lat, a nawet całe życie. Ostatnia sytuacja jest finałem pożądanym przez wszystkich specjalistów i większość pacjentów. Każda trudna sytuacja, ogólna tendencja do stresu u pacjenta, a nawet strach przed nawrotem uzależnienia może stać się pretekstem do ponownego upicia się. Najbardziej oczywistym zaleceniem jest zatem korzystanie z niezawodnego wsparcia specjalistów. Tylko oni potrafią przygotować osobę uzależnioną do zachowania abstynencji i są w stanie zapewnić jej bezpieczeństwo oraz komfort.

668 660 600