Czy sport pomaga wyjść z alkoholizmu?

Strona główna / Leczenie alkoholizmu / Czy sport pomaga wyjść z alkoholizmu?
sport pomaga wyjść z alkoholizmu

Aktywność fizyczna okazuje się kluczowym elementem leczenia nie tylko choroby alkoholowej, ale również innych uzależnień. Nie chodzi tu jedynie o poprawę kondycji fizycznej i ogólnej wytrzymałości nadszarpniętego organizmu, ale przede wszystkim o lepsze samopoczucie i trzeźwość umysłu. Sport pomaga wyjść z alkoholizmu w różnorodnym wymiarze – zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Ogranicza dokuczliwość samych objawów uzależnienia alkoholowego, a nawet Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego. Pozwala oderwać myśli od nałogu i skupia uwagę umysłu na innych codziennych aktywnościach. Wysiłek wyzwala endorfiny, pożądane przez organizm uzależnionego człowieka, który do tej pory wyzwalał reakcje mózgowego ośrodka nagrody za pomocą kolejnych dawek alkoholu.

Alkoholizm jest chorobą, która negatywnie wpływa na cały organizm osoby uzależnionej. Jedynie odpowiednio dobrana terapia i motywacja wewnętrzna chorego może doprowadzić go do sukcesu terapeutycznego. Istnieje wiele metod wspomagających walkę z uzależnieniem i przyspieszających proces trzeźwienia. To przede wszystkim detoks alkoholowy, czyli profesjonalne odtrucie alkoholowe, psychoterapia alkoholizmu, wszywka alkoholowa oraz… aktywność fizyczna. Sport pomaga wyjść z alkoholizmu głównie dzięki możliwości przekierowania uwagi umysłu na odmienną aktywność wyzwalającą endorfiny, niż dotychczasowe upajanie się alkoholem. Pozwala ponadto szybciej wrócić do sprawności psychofizycznej i odwrócić niektóre konsekwencje nadmiernego spożywania alkoholu etylowego.

Czy sport pomaga wyjść z alkoholizmu? Codzienna aktywność fizyczna a trzeźwość i długotrwała abstynencja

Jak sport pomaga wyjść z uzależnienia? Przede wszystkim sprawia, że osoba uzależniona czuje się rozluźniona i spokojna bez konieczności sięgania po używkę. Zmniejszenie poziomu stresu i zwiększenie wydzielania endorfin przyczynia się do ograniczenia bodźców wywołujących chęć spożycia alkoholu etylowego. Regularne ćwiczenia fizyczne warto wzbogacić o masaże, terapię relaksacyjną, oddechową, a nawet medytację czy modlitwę. Wszystkie z tych aktywności przyczyniają się bowiem do ogólnego wyciszenia i rozluźnienia organizmu człowieka. Skuteczne leczenie alkoholizmu nie może jednak ograniczać się wyłącznie do uprawiania sportu. Od czego zacząć leczenie alkoholizmu?

Wsparcie terapii choroby alkoholowej  – wszywka alkoholowa a sport

Podczas stosowania awersyjnej terapii w leczeniu alkoholizmu można uprawiać sport. Nie ma praktycznie żadnych ograniczeń co do możliwości podejmowania aktywności fizycznej po zabiegu implantacji wszywki alkoholowej. Należy jednak pamiętać o nieforsowaniu mięśnia pośladkowego, ze względu na lokalizację implantu z tabletkami. Wśród dostępnych metod leczenia alkoholizmu Esperal cieszy się rosnącą popularnością właśnie ze względu na bezpieczeństwo i łatwość stosowania. By móc się zaszyć, należy jednak utrzymać przynajmniej 24-godzinną abstynencję. Wielu pacjentów zastanawia się zatem, jak odstawić alkohol. Wskazane jest wykonanie detoksu alkoholowego przed implantacją Esperalu. Ze względów bezpieczeństwa trudna decyzja o podjęciu terapii alkoholizmu z wykorzystaniem farmakologicznych metod awersyjnych powinna zostać podjęta po konsultacji z lekarzem. Długotrwałe spożywanie alkoholu wywołuje bowiem w organizmie chorego szereg zmian metabolicznych i biochemicznych. Brak substancji odurzającej może z kolei wiązać się z nieprzyjemnymi objawami odstawiennymi (głód alkoholowy).

Terapia Esperalem wymaga wykonania mało inwazyjnego zabiegu chirurgicznego. Jałowe tabletki z lekiem lekarz wszczepia podskórnie w obszar podpowięziowy mięśnia pośladkowego. Działanie wszywki alkoholowej jest długotrwałe. Substancja czynna leku (disulfiram) uwalnia się do ustroju człowieka nawet przez okres od 8 do 12 miesięcy – nieprzerwanie. Długość działania Esperalu umożliwia zatem pacjentowi uczestnictwo w innych formach terapii, przede wszystkim w psychoterapii uzależnienia.

Wszywka alkoholowa nie może jednak być stosowana jako element przymusowego leczenia alkoholika. Każdy uzależniony musi bowiem wyrazić świadomą i dobrowolną zgodę na wykonanie zabiegu zaszycia. Tym samym zgadza się na stosowanie do zaleceń lekarza. Ponieważ sport pomaga wyjść z alkoholizmu, wśród tych zaleceń nie ma rezygnacji z podejmowania aktywności fizycznej. Jedynym wskazaniem jest całkowita wstrzemięźliwość od alkoholu. Próby przepicia wszywki alkoholowej kończą się bowiem wystąpieniem groźnych objawów reakcji disulfiramowej. Przypominają one nieco zatrucie alkoholem, ale są o wiele groźniejsze i dynamiczniej się rozwijają.

Kompleksowe leczenie uzależnienia – jak uprawianie sportu pomaga w walce z uzależnieniem od alkoholu?

Objawy alkoholizmu stają się mniej dokuczliwe, głód alkoholowy nie doskwiera tak często, a relacje społeczne poprawiają się – to główne powody, dzięki którym sport pomaga wyjść z alkoholizmu osobom uzależnionym. Pacjenci dostrzegają zbawienny wpływ aktywności fizycznej na poziom kondycji fizycznej i psychicznej. Sport pełni zatem rolę substytutu picia. Zwykle uzależnieni korzystają z niego po zakończeniu profesjonalnego detoksu alkoholowego (czyli odtrucia alkoholowego). Wówczas zmagają się najczęściej z objawami odstawiennymi, które prowokują ich do powrotu do nałogu. Sport pomaga wyjść z alkoholizmu również dzięki temu, że zapobiega nawrotom. Zastąpienie używek aktywnością fizyczną pomaga pacjentom wyjść z toksycznego środowiska i towarzystwa, uczy samodyscypliny i motywacji. Wzmacnia układ odpornościowy, poprawia ogólne parametry życiowe, wydolność płuc. Pozwala zadbać o wyniszczone alkoholizmem narządy wewnętrzne człowieka.

Jak sport pomaga wyjść z alkoholizmu i radzić sobie z głodem alkoholowym? Społeczność sportowa a psychoterapia alkoholizmu

Wszystkie etapy leczenia alkoholizmu powinny być wspierane przez uczestnictwo pacjenta w spotkaniach terapeutycznych. Zwykle przybierają one postać indywidualnych spotkań z terapeutą (psychologiem, psychoterapeutą lub psychiatrą). Mogą być to również grupy wsparcia, meetingi AA, a nawet… uczestnictwo w spotkaniach oraz zbiórkach grup i zespołów sportowych. Sport pomaga wyjść z alkoholizmu, ale nie tylko. Jak się okazuje, wspiera również utrzymanie trzeźwości po zakończeniu leczenia. Może sprawić, że życie z alkoholikiem w najbliższym otoczeniu staje się łatwiejsze. Regularne ćwiczenia pozytywnie wpływają na zdrowie psychofizyczne, zmniejszają poziom stresu, kortyzolu, wyrównują poziomy hormonów i przywracają równowagę wodno-elektrolitową organizmu. Co więcej, sport pozytywnie wpływa na życie po leczeniu alkoholizmu również w wymiarze dietetycznym – uzależnieni uprawiający sport zaczynają zwracać większą uwagę na własną dietę i bilans przyjmowanych pokarmów.

668 660 600