Detoks alkoholowy przed implantacją Esperalu – dlaczego warto?

Strona główna / Leczenie alkoholizmu / Detoks alkoholowy przed implantacją Esperalu – dlaczego warto?
detoks alkoholowy przed implantacją esperalu

Wszycie wszywki alkoholowej to szybki i mało inwazyjny zabieg, wykonywany w celu wymuszenia u osoby uzależnionej długotrwałej abstynencji. Po zaszyciu powstrzymuje się ona od spożywania alkoholu głównie ze strachu i obawy o stan swojego zdrowia. Podczas stosowania tej metody farmakologicznego wspierania leczenia choroby alkoholowej zabronione jest łączenie leku z etanolem. Pacjent poznaje konsekwencje niestosowania się do zaleceń lekarskich już podczas kwalifikacji do zabiegu. Wówczas dowiaduje się również o tym, że może zgłosić się na detoks alkoholowy przed implantacją Esperalu.

Uzależnienie od alkoholu jest chorobą o złożonej etiologii i skomplikowanym przebiegu. Z tego względu wymaga zastosowania kompleksowej terapii z wykorzystaniem różnorodnych technik i metod. Jedną z najnowocześniejszych jest farmakologiczne wsparcie procesu terapeutycznego z zastosowaniem wszywki alkoholowej (Esperalu). By móc wszczepić podskórnie jałowe tabletki z lekiem, konieczne jest osiągnięcie stanu trzeźwości pacjenta. Z tego względu zaleca się detoks alkoholowy przed implantacją Esperalu. Gdy pacjent pozostaje pod opieką specjalistów, łatwiejsze staje się przerwanie ciągu alkoholowego oraz zwalczenie objawów głodu alkoholowego, odpowiedzialnych w dużej mierze za nawroty uzależnienia.

Wszywka alkoholowa, czyli popularny Esperal – jak działa?

Substancją czynną leku Esperal jest disulfiram. To inhibitor (bloker) dehydrogenazy aldehydowej, czyli jednego z enzymów wątrobowych. Jego obecność w ludzkim ustroju odpowiedzialna jest za prawidłowy przebieg procesu metabolizmu etanolu. Po implantacji wszywki alkoholowej pacjent powstrzymuje się zatem przed spożywaniem alkoholu, by nie doprowadzić do niebezpiecznego połączenia tych dwóch substancji. W warunkach fizjologicznych etanol trawi się do nieszkodliwej postaci kwasu octowego, a następnie dwutlenku węgla i wody. Z kolei zaburzony szlak metaboliczny wydłuża się, prowadząc do kumulacji aldehydu octowego w krwiobiegu zaszytego uzależnionego. Bez udziału enzymu niemożliwe staje się bowiem szybkie przekształcenie toksyn i półproduktów metabolizmu etanolu w substancje obojętne dla organizmu. Detoks alkoholowy przed implantacją Esperalu zaleca się głównie ze względu na mechanizm działania wszywki alkoholowej. W organizmie zaszywanego pacjenta nie może być obecna żadna dawka alkoholu.

Detoks alkoholowy przed implantacją Esperalu – czy jest konieczny?

Detoks alkoholowy przed implantacją Esperalu nie jest konieczny, ale warto z niego skorzystać. Umożliwia bowiem szybkie i skuteczne oczyszczenie organizmu po długotrwałym spożywaniu alkoholu. Najczęściej to na odtruciu alkoholowym skupia się trudna decyzja o podjęciu terapii alkoholizmu. Umożliwiając odstawienie substancji odurzającej, detoks staje się pierwszym krokiem na drodze do trzeźwości.

Terapia Esperalem jest możliwa jedynie u trzeźwych uzależnionych. By móc się poddać zabiegowi implantacji wszywki alkoholowej, należy odstawić substancję odurzającą przynajmniej na 24 godziny poprzedzające procedurę medyczną. Profesjonalny detoks alkoholowy przed implantacją Esperalu zapewnia dłuższy efekt, wspomagając terapię alkoholizmu z wykorzystaniem wszywki. Podczas odtrucia lekarz podaje uzależnionemu dożylną suplementację witaminową oraz środki farmaceutyczne, przeciwdziałające nasilaniu się objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego. Dbałość o dobre samopoczucie pacjenta obniża przede wszystkim ryzyko wystąpienia nawrotu choroby alkoholowej. Czując się lepiej bez substancji odurzającej, pacjent nie chce sięgać po nią ponownie, zwłaszcza gdy wie, czym grozi przepicie wszywki alkoholowej.

Spożywanie alkoholu a reakcja disulfiramowa – czy to skutki uboczne wszywki?

Skuteczne leczenie alkoholizmu wszywką alkoholową wymaga trzeźwości pacjenta przez całą długość działania Esperalu. Niestosowanie się do zaleceń lekarza skutkuje występowaniem niebezpiecznych dolegliwości, określanych mianem tzw. reakcji disulfiramowej. To nie tyle zatrucie alkoholem, ile głównie zatrucie aldehydem octowym, kumulującym się w organizmie zaszytego uzależnionego. Detoks alkoholowy przed implantacją Esperalu pozwala zapobiec tym objawom.

Wśród nieprzyjemnych objawów połączenia etanolu i Esperalu wymienia się przede wszystkim bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, zaburzenia krążenia, zaburzenia psychiczne, wahania wartości ciśnienia tętniczego krwi, zaburzenia świadomości. Co istotne, objawy zatrucia pojawiają się po implantacji leku Esperal niezależnie od ilości alkoholu dostarczonego do krwiobiegu pacjenta. Picie alkoholu wiąże się bowiem z ryzykiem nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjenta, a nawet zagrożenia jego życia. Objawy reakcji disulfiramowej wraz z upływem czasu i kolejnymi dawkami wypijanego alkoholu przybierają na sile. Nierzadko prowadzą do udaru mózgu, zawału mięśnia sercowego, utraty przytomności i świadomości, a nawet nagłego zatrzymania krążenia. Ze względów bezpieczeństwa głównym zaleceniem po zabiegu implantacji Esperalu jest konieczność zachowania abstynencji.

Jak wygląda zabieg wszycia Esperalu?

Wszycie Esperalu stosowane jest jako pomocnicza metoda leczenia alkoholizmu. Nie stosuje się jej samodzielnie, nie może być również elementem przymusowego leczenia alkoholika. Oryginalny Esperal wszywa się po uprzedniej konsultacji lekarskiej i skrupulatnej kwalifikacji każdego pacjenta. Podczas krótkiego spotkania ze specjalistą lekarz poznaje objawy alkoholizmu, z jakimi zmaga się pacjent, szacuje możliwość współpracy z chorym i jego świadomość działania Esperalu. Życie z alkoholikiem, który poddał się zaszyciu, nie może bowiem opierać się na jego pilnowaniu, by nie spożywał alkoholu. Wyrażając zgodę na przeprowadzenie implantacji, potwierdza on swoją chęć do zwiększenia motywacji, by powstrzymać się przed spożywaniem alkoholu etylowego. Wcześniej zwykle decyduje się na detoks alkoholowy przed implantacją Esperalu.

Wykonanie zabiegu wszycia wszywki (Esperalu) wymaga ingerencji chirurgicznej. Przed rozpoczęciem procedury medycznej lekarz przygotowuje skórę pacjenta. Oczyszcza ją, dezynfekuje i stosuje znieczulenie miejscowe. Wszycie Esperalu wykonuje się wyłącznie w klinicznych warunkach stacjonarnej placówki medycznej. Zabieg jest szybki, bezbolesny i komfortowy dla pacjenta. Przeprowadza go chirurg, który, posługując się skalpelem, wykonuje niewielkie nacięcie na skórze tuż nad pośladkiem pacjenta. W obszarze podpowięziowym umieszcza wyliczoną dawkę Esperalu i zszywa powstałą ranę. W tym celu stosuje szwy, które najczęściej wymagają usunięcia po upływie ok. 14 dni od daty wykonania zaszycia. Zabieg trwa ok. 20 minut. Przeprowadzany jest w sterylnych warunkach, gwarantując ograniczenie ryzyka powikłań i objawów niepożądanych podczas stosowania terapii awersyjnej.

Bezpieczny detoks alkoholowy przed implantacją Esperalu – najczęściej zadawane pytania przez pacjentów

Jak odstawić alkohol, od czego zacząć leczenie alkoholizmu, jakie są etapy leczenia alkoholizmu, jak utrzymać trzeźwość po zakończeniu leczenia, jak walczyć z głodem alkoholowym – to tylko niektóre z pytań i wątpliwości, z jakimi mierzą się osoby uzależnione przed rozpoczęciem terapii alkoholizmu. Powstrzymanie się od spożycia alkoholu jest łatwiejsze wówczas, gdy pacjent pozostaje pod opieką specjalistów. Zyskuje ich wsparcie, decydując się na detoks alkoholowy przed implantacją Esperalu.

Życie po leczeniu alkoholizmu powinno przebiegać w trzeźwości. Ponieważ po zaszyciu alkoholowym pacjent powinien pozostawać trzeźwy nawet przez okres od 8 do 12 miesięcy, awersyjna metoda leczenia nałogu uważana jest za wysoce skuteczną. Wszelkie wątpliwości pacjentów rozwiewane są już podczas konsultacji przed zabiegiem. By Esperal działał jak najlepiej dla pacjenta, zaleca się jego połączenie z psychoterapią alkoholizmu. Wyłącznie kompleksowe leczenie uzależnień zapobiega powrotom nałogowca do picia alkoholu w trakcie leczenia i po jego zakończeniu.

Zabieg wszywki alkoholowej jest bezpieczny i legalny. Podczas leczenia uzależnienia od alkoholu z wykorzystaniem wszywki należy jednak pamiętać, by dbać o brak alkoholu w organizmie. Z tego względu detoks alkoholowy przed implantacją Esperalu jest atrakcyjnym rozwiązaniem.

668 660 600