Nerwica alkoholowa – jak sobie z nią radzić?

Strona główna / Leczenie alkoholizmu / Nerwica alkoholowa – jak sobie z nią radzić?
nerwica alkoholowa

Rozwój choroby alkoholowej ma podłoże psychosomatyczne. Wiele zaburzeń z uzależnieniem w tle bierze swój początek w ludzkich reakcjach i emocjach. Zaburzenia lękowe są niejako znakiem naszych czasów – nadmiar stresu, obowiązków czy frustracje sprzyjają powstawaniu niepokoju lub ogólnego napięcia i zdenerwowania. Wówczas poszukujemy rozwiązania i ukojenia skołatanych nerwów. Wiele osób sięga po kieliszek trunku w celu odprężenia i złagodzenia objawów chronicznego stresu. Nerwica alkoholowa jest zatem zarówno powodem picia alkoholu, jak i skutkiem jego nadużywania. Osoby uzależnione tkwią wobec tego w mechanizmie błędnego koła, a wyjście z niego w sposób samodzielny jest w większości przypadków niemożliwe.

Nerwica alkoholowa jest zaburzeniem emocjonalnym, jednym z głównych źródeł rozwoju uzależnienia od substancji odurzającej. Spożycie alkoholu działa bowiem w sposób zbliżony do tzw. antydepresantów. Hamuje reakcje układu nerwowego, redukuje lęk i sprzyja ogólnemu rozluźnieniu organizmu. Łagodzenie nieprzyjemnych emocji poprzez sięganie po alkohol prowadzi do rozwoju uzależnienia i długotrwałych ciągów alkoholowych. Z tymi konsekwencjami można poradzić sobie jedynie z pomocą specjalistów podczas kompleksowej terapii choroby alkoholowej.

Czym jest nerwica alkoholowa? Stany lękowe i zaburzenia nerwicowe w alkoholizmie

Nerwica alkoholowa jest schorzeniem psychicznym, trudnym do jednoznacznej klasyfikacji ze względu na mnogość objawów i ich rodzajów. Wielu pacjentów z tą przypadłością skarży się bowiem na dolegliwości fizyczne i somatyczne, które utrudniają i opóźniają diagnostykę schorzenia o naturze psychicznej. Poszukują oni zatem pomocy u lekarzy różnych specjalności, wykonują wiele różnorodnych badań, ostatecznie trafiając zwykle do psychiatry.

Zaburzenia nerwicowe wiążą się z odczuwaniem irracjonalnego lęku o wysokim stopniu nasilenia. To również ataki paniki, natręctwa oraz fobie. Pojawiają się u osób, które długotrwale spożywają alkohol etylowy. Odstawienie substancji odurzającej zwiększa ryzyko wystąpienia objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego (głodu alkoholowego), którego objawy są zwykle pierwszym wskaźnikiem możliwego rozwoju ataków nerwicy alkoholowej. Pacjent odczuwa wówczas niepokój, nerwowość, jest roztrzęsiony. W efekcie uzależniona osoba z nerwicą będzie unikała głodu alkoholowego, dbając o utrzymanie szkodliwych ciągów alkoholowych. Zwykle taki stan trwa aż do podjęcia trudnej decyzji o podjęciu terapii alkoholizmu.

Nerwica i alkohol a objawy ataku nerwicy – jak sobie z nimi radzić?

Nerwica alkoholowa wygląda i przebiega w sposób różnorodny, zależnie od indywidualnych predyspozycji i stanu zdrowia każdego chorego. Wiele zależy również od tego, z jakimi objawami alkoholizmu zmaga się uzależniony, na jakim jest etapie leczenia alkoholizmu i czy wie, jak utrzymać trzeźwość po zakończeniu leczenia. Życie z alkoholikiem wymaga znajomości symptomów i dolegliwości, z którymi może się on zmagać podczas swojej długotrwałej drogi do trzeźwości.

Wśród objawów nerwicy alkoholowej wymienia się przede wszystkim napady paniki, nerwowość, depresję, pojawiające się zarówno po zatruciu alkoholem, jak i w okresach trzeźwienia. Pacjenci mają trudności ze snem, cierpią na bezsenność, częste bóle głowy, nadmierną potliwość, kołatanie serca, problemy z pamięcią i koncentracją uwagi. Ponadto uzależnieni odczuwają skrajnie silny lęk przed niedostępnością alkoholu. Objawy somatyczne często stają się na tyle silne, że uniemożliwiają chorym codzienne funkcjonowanie. Dodatkowo nie wiedzą oni, jak odstawić alkohol, by nie narażać się na nasilenie objawów i głód alkoholowy.

Mechanizm błędnego koła a nerwica alkoholowa

Osoby z trudnościami i narażone na nadmierny, chroniczny stres szybko zauważają rozluźniające działanie etanolu. Popadają w uzależnienie od alkoholu, gdyż substancja odurzająca staje się ich sposobem na rozluźnienie i relaks. Alkohol eliminuje zahamowania, wątpliwości, zwiększa wiarę człowieka w umiejętność samodzielnego radzenia sobie z przeciwnościami losu i wszelkimi trudnościami. Po nadmiernym spożyciu alkoholu i podczas trzeźwienia u osób uzależnionych pojawiają się niejednokrotnie skrajne emocje – z jednej strony rozluźnienie, a z drugiej wstyd i poczucie winy. Sprawiają one, że chorzy postanawiają wytrwać w abstynencji. Nie jest to jednak łatwe bez wsparcia specjalistów. Zastanawiając się nad tym, od czego zacząć leczenie alkoholizmu, warto wziąć pod uwagę przebieg bezpiecznego przerwania ciągu alkoholowego. Pomaga w tym profesjonalny detoks alkoholowy, czyli odtrucie alkoholowe. By utrzymać stan trzeźwości, niektórzy chorzy decydują się również na farmakoterapię, czyli zabieg implantacji wszywki alkoholowej.

Bez terapii nasilają się objawy nerwicy alkoholowej, zwiększa się również chęć ponownego sięgnięcia po alkohol. Trzeźwe życie po leczeniu alkoholizmu jest możliwe wyłącznie po zmianie nastawienia do posiadanych trudności i problemów. Można je bowiem ograniczać, wykorzystując inne metody niż spożywanie alkoholu. Również sport pomaga wyjść z alkoholizmu, redukując napięcie i stres pacjenta.

Co czuje osoba z nerwicą i zaburzeniami lękowymi? Jak pomóc jej odstawić alkohol?

Wyłącznie skuteczne leczenie alkoholizmu oparte na różnorodnych metodach kompleksowej terapii pozwala przerwać mechanizm błędnego koła, w jakim trwa człowiek, którego dotknęła nerwica alkoholowa. W momencie abstynencji zwykle osoba uzależniona odczuwa spadek nastroju, wzrost napięcia emocjonalnego i bezradność. Jeżeli podjęła terapię Esperalem, motywacja zewnętrzna jest u niej na tyle silna, że nie ryzykuje prób przepicia wszywki alkoholowej. Działanie wszywki alkoholowej opiera się bowiem na wywołaniu obawy pacjenta przed połączeniem alkoholu i leku (wystąpieniem tzw. reakcji disulfiramowej). Długość działania Esperalu pozwala na długotrwałą abstynencję, wymaganą już przed zaszyciem. Wielu pacjentów decyduje się bowiem na bezpieczny detoks alkoholowy przed implantacją Esperalu. Ta metoda leczenia alkoholizmu nie może być jednak stosowana jako element przymusowego leczenia alkoholika.

Kac, uczucie stałego niepokoju, stany lękowe przed brakiem dostępności alkoholu, brak możliwości samodzielnego radzenia sobie z lękiem i objawami nerwicowymi – to symptomy, które skłaniają pacjentów do rozpoczęcia leczenia uzależnień. Szkodliwe działanie alkoholu obejmuje wszystkie sfery życia człowieka, a nerwica może przyjmować różne formy, skutecznie utrudniając człowiekowi codzienne funkcjonowanie w domu i miejscu pracy. Alkohol tłumi lęk i nerwy. Depresyjne substancje psychoaktywne szybko rozluźniają, ale wpływają na samopoczucie trzeźwiejącego uzależnionego. Nagłe odstawienie alkoholu staje się niebezpieczne. Wyjściem z trudnej sytuacji jest jedynie leczenie odwykowe i psychoterapia.

668 660 600