Skuteczność wszywki alkoholowej – na jakim jest poziomie?

Strona główna / Leczenie alkoholizmu / Skuteczność wszywki alkoholowej – na jakim jest poziomie?
skuteczność wszywki alkoholowej

Wszywka alkoholowa to skuteczna metoda wspomagająca leczenie uzależnienia alkoholowego w sposób farmakologiczny. Polega na wszyciu do wnętrza organizmu człowieka jałowych tabletek z substancją czynną upośledzającą prawidłowy przebieg metabolizmu alkoholu w ludzkiej wątrobie. Działanie leku jest zatem odczuwalne jedynie dla pacjentów, którzy podczas leczenia nie stosują się do zaleceń lekarza i łączą substancję czynną leku z etanolem. Połączenie to skutkuje groźnymi dla zdrowia, a nawet życia objawami zatrucia, które określa się mianem reakcji disulfiramowej. Skuteczność wszywki alkoholowej uznawana jest za wysoką, głównie ze względu na jej stałość działania i systematyczne uwalnianie się substancji do krwiobiegu zaszytego pacjenta. Nie musi on bowiem pamiętać o kolejnych dawkach przyjmowanego leku. Podskórna droga podania gwarantuje stałe stężenie Esperalu w organizmie nawet przez okres od 8 do 12 miesięcy.

Skuteczność wszywki alkoholowej, jej mała inwazyjność i bezpieczeństwo stosowania w porozumieniu z lekarzem specjalistą to główne atuty, które docenia coraz szersze grono pacjentów. Decydując się na wszycie Esperalu, zwykle poszukują oni skutecznych metod wspomagających dotychczasowy proces terapeutyczny, w którym niejednokrotnie już trwają. Chorzy w zaawansowanych stadiach rozwoju uzależnienia często zmagają się z nawrotami choroby alkoholowej. Cierpią z powodu dokuczliwych objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego (głodu alkoholowego), który popycha ich z powrotem w sidła nałogu. Interesują się zatem wszelkimi metodami wspomagającymi ich w utrzymaniu długotrwałej abstynencji.

Esperal, czyli wszywka alkoholowa – jak działa lek?

Substancją czynną Esperalu, czyli powszechnie znanej wszywki alkoholowej, jest disulfiram. To bloker wydzielania jednego z najistotniejszych enzymów wątrobowych, czyli dehydrogenazy aldehydowej. Odgrywa ona kluczową rolę w procesie trawienia alkoholu etylowego. Szlak metaboliczny etanolu w ludzkiej wątrobie pod wpływem działania leku zostaje zakłócony. Połączenie alkoholu z disulfiramem powoduje reakcję disulfiramową, czyli zatrucie aldehydem octowym – toksyną stanowiącą półprodukt trawienia alkoholu. Z tego względu podstawowym zaleceniem dla zaszytych osób jest utrzymywanie trzeźwości i unikanie nawet najmniejszych dawek alkoholu.

Uzależnieni często zastanawiają się nad tym, jak sprawdzić skuteczność wszywki alkoholowej, skoro podczas jej stosowania nie wolno spożywać alkoholu pod żadną postacią? Zdecydowanie odradzamy, by to robić. Reakcja disulfiramowa może być zagrożeniem dla zdrowia i życia. Jeżeli zaszyty powstrzymuje się przed piciem z obawy o jej wystąpienie, wszywka alkoholowa już działa skutecznie, ponieważ właśnie wzbudzenie awersji do alkoholu jest istotą jej działania.

Kompleksowe leczenie uzależnienia od alkoholu – kiedy i gdzie szukać pomocy?

Długotrwałe spożywanie alkoholu powoduje szereg zmian metabolicznych i biochemicznych w ludzkim organizmie. Naukowo udowodniono m.in. szkodliwy wpływ alkoholu na mózg człowieka, nerki, wątrobę, żołądek, układ krwionośny i funkcjonowanie układu nerwowego. Zastanawiając się nad tym, jak odstawić alkohol, należy poruszyć również tematykę korzyści płynących z bezpiecznego przerwania ciągu alkoholowego. To zawsze pierwszy etap leczenia alkoholizmu. Profesjonalny detoks alkoholowy, czyli odtrucie alkoholowe pozwala osobom uzależnionym na świadomą rezygnację ze spożywania alkoholu etylowego pod kontrolą i ze wsparciem specjalistów. Ponieważ przed zabiegiem implantacji wszywki alkoholowej pacjent musi pozostawać trzeźwy przez 24 godziny, większość chorych decyduje się na detoks alkoholowy przed implantacją Esperalu.

Życie z alkoholikiem jest dla najbliższych chorego tak samo trudne, jak dla niego utrzymanie trzeźwości po zakończeniu leczenia. Warto zatem pamiętać o tym, że osoba uzależniona nigdy nie może czuć się w pełni wyleczona. Może jednak pozostać tzw. trzeźwym alkoholikiem do końca swojego życia. Trudna decyzja o podjęciu terapii alkoholizmu ma konsekwencje długotrwałe. W przypadku awersyjnych metod leczenia skuteczność wszywki alkoholowej odczuwalna jest dla chorego nawet przez rok. W tym czasie decyduje się on zwykle na skorzystanie także z innych elementów terapii, głównie z psychoterapii alkoholizmu. 

Skuteczność wszywki alkoholowej – na czym polega efekt terapeutyczny disulfiramu?

Skuteczność wszywki alkoholowej opiera się na mechanizmie blokady i wywołaniu negatywnych skojarzeń osoby uzależnionej z możliwością spożycia alkoholu etylowego. Dotychczas substancja odurzająca kojarzyła się jej bowiem z przyjemnością i relaksem, nawet jeżeli skutkowała zatruciem alkoholowym. Dolegliwości te były krótkotrwałe, a trwanie w ciągach alkoholowych skutecznie redukowało istnienie nieprzyjemnych objawów. Przepicie wszywki alkoholowej powoduje z kolei niebezpieczną reakcję disulfiramową, czyli odpowiedź organizmu na zatrucie aldehydem octowym. Rosnące stężenie toksyny w organizmie zaszytego uzależnionego po spożyciu alkoholu jest odpowiedzialne za takie dolegliwości jak: bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, nadpotliwość, zaburzenia krążenia i pracy serca, schorzenia neurologiczne i psychiczne. W skrajnych przypadkach próba przepicia Esperalu może zagrażać życiu pacjenta.

Leczenie uzależnienia z wykorzystaniem awersyjnych terapii wspomagających – wskazania i przeciwwskazania a skuteczność wszywki alkoholowej

Bezpieczeństwo i skuteczność wszywki alkoholowej wymaga uprzedniej konsultacji z lekarzem. Podczas kwalifikacji do zabiegu specjalista weryfikuje wskazania do terapii awersyjnej oraz eliminuje ewentualne przeciwwskazania. Brak skrupulatnej procedury przygotowawczej może skutkować nieznajomością zasady działania wszywki alkoholowej u osoby uzależnionej. To z kolei prowadzi do jej niesubordynacji i nasilenia objawów alkoholizmu, łącznie z niepowodzeniem terapeutycznym stosowania wszywki alkoholowej. Lekarze doradzają również pacjentowi, od czego zacząć leczenie alkoholizmu. Zalecają zastosowanie Esperalu po detoksykacji i przerwaniu ciągu alkoholowego.

Wskazaniem do awersyjnych technik wspomagających leczenie jest przede wszystkim chęć wzmocnienia dotychczasowych efektów terapii uzależnienia i ograniczenie dokuczliwości objawów odstawiennych. Życie po leczeniu alkoholizmu jest szczególnie trudne wówczas, gdy osoba uzależniona okresowo traci motywację do abstynencji i jest narażona na działanie tzw. wyzwalaczy głodu alkoholowego. Wszywka alkoholowa pozwala ich skutecznie unikać. Warto również szukać alternatywnych metod przekierowania własnej uwagi z nałogu i dotychczasowych aktywności na inne. Pomocne okazuje się hobby, udowodniono nawet, że sport pomaga wyjść z alkoholizmu.

Wszywka alkoholowa nie jest wszywana chorym pozostającym pod wpływem i po spożyciu alkoholu. Przeciwwskazaniem do jej stosowania jest również nadwrażliwość na substancje zawarte w leku. Disulfiramu nie zaleca się kobietom w ciąży, podczas laktacji, uzależnionym cierpiącym na schorzenia układu krążenia, nerwowego, z zaburzeniami psychicznym.

Jak przebiega zabieg implantacji Esperalu? Czy jest skuteczny i bezpieczny?

Skuteczne działanie wszywki alkoholowej w organizmie człowieka jest efektem wykonania mało inwazyjnego zabiegu implantacji leku. Ta wspierająca metoda leczenia alkoholizmu wymaga wykonania zabiegu chirurgicznego z koniecznością przerwania ciągłości tkanki skórnej pacjenta. Chirurg poprzedza zaszycie kwalifikacją chorego do rozpoczęcia procedury medycznej. Po weryfikacji wskazań i eliminacji ewentualnych przeciwwskazań chirurg przystępuje do znieczulenia miejscowego osoby uzależnionej. Cięcie skalpelem wykonuje w okolicy pośladka. Posługując się skalpelem, dociera do obszaru podpowięziowego, gdzie w specjalnie wypreparowanej kieszonce umieszcza wyliczoną dawkę leku. Powstałą ranę zaszywa nićmi chirurgicznymi, a na szwy zakłada jałowy opatrunek.

Długość działania Esperalu umożliwia korzystanie z kompleksowej terapii psychologicznej, która stanowi element skutecznego leczenia alkoholizmu. Wyłącznie zmiana zachowania, reakcji i wzorców pomaga osobie uzależnionej przekształcić zewnętrzną motywację w wewnętrzną chęć abstynencji. Skuteczność wszywki alkoholowej opiera się bowiem na psychologicznym mechanizmie wywołania negatywnych skojarzeń dotyczących picia alkoholu. Terapia Esperalem jest zatem odpowiedzią na objawy głodu alkoholowego, zwiększające ryzyko nawrotu choroby alkoholowej. Wymaga świadomej i dobrowolnej zgody pacjenta na wykonanie zabiegu, z tego względu nie może być elementem przymusowego leczenia alkoholika.

668 660 600