Odtrucie alkoholowe jest mało inwazyjnym zabiegiem, którego celem jest oczyszczenie organizmu z toksyn poalkoholowych i wyrównanie poziomu gospodarki wodno-elektrolitowej. Opiera się na podaniu pacjentowi dożylnych wlewów witaminowych, których skład dobiera się indywidualnie. Profesjonalna detoksykacja poprzedzona jest konsultacją lekarską, podczas której specjalista weryfikuje istnienie wskazań do zabiegu oraz eliminuje ewentualne przeciwwskazania. Ocenia również ogólny stan zdrowia uzależnionego chorego i jego potrzeby terapeutyczne. Na podstawie uzyskanych informacji jest w stanie wybrać odpowiednią kroplówkę witaminową, w taki sposób, by pacjent mógł dostrzec i docenić wszystkie zalety detoksu alkoholowego.
Detoks jest podstawowym elementem kompleksowej terapii choroby alkoholowej, Co więcej, zwykle stanowi pierwszy krok do pokonania nałogu. Wybierany jest bowiem na początku terapii alkoholu. Umożliwia bezpieczne przerwanie ciągu alkoholowego, ogranicza ryzyko wystąpienia objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego (głodu alkoholowego) i przywraca równowagę organizmu. Medyczne zalety detoksu alkoholowego to przede wszystkim poprawa ogólnego stanu zdrowia pacjenta, głównie funkcjonowania narządów wewnętrznych, uszkodzonych toksycznym oddziaływaniem na nie toksyn. Wyłącznie długotrwała i stała abstynencja umożliwia regenerację ustroju, a skuteczna terapia uzależnienia trwa zwykle do końca życia uzależnionego.
Kiedy zgłosić się na detoks alkoholowy?
Idealnym scenariuszem jest rozpoczęcie detoksu alkoholowego w trzeźwości. Wieloletnie doświadczenie specjalistów pokazuje jednak, że szerokie grono pacjentów zgłasza się na odtrucie alkoholowe w stanie upojenia lub po spożyciu. Kluczowym celem jest bezpieczeństwo i zdrowie człowieka. Z tego względu specjalistyczne ośrodki leczenia uzależnień umożliwiają pacjentom zgłoszenie się do lekarza pod wpływem alkoholu. Specjaliści Centrum Medycznego Galmedic są przygotowani na różnorodne sytuacje i dostosowują proces odtruwania do aktualnego stanu każdego uzależnionego. Dzięki swojej wszechstronności i elastyczności mogą zaproponować usługę holistyczną, co doceniają pacjenci, dostrzegając wszystkie zalety detoksu alkoholowego.
Detoks alkoholowy przeznaczony jest przede wszystkim dla osób uzależnionych od spożywania nadmiernych ilości substancji odurzającej. To pierwszy wybór większości pacjentów, którzy podjęli trudną decyzję o podjęciu terapii alkoholizmu i wyrażają chęć powrotu do trzeźwości. Często zastanawiają się oni nie tylko nad tym, od czego zacząć leczenie alkoholizmu, ale również jak odstawić alkohol w sposób bezpieczny i jak wygląda życie po leczeniu alkoholizmu. Przez cały proces terapeutyczny w naszym ośrodku osoby uzależnione od alkoholu przeprowadzane są przez wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów. Mogą oni skorzystać z ich wsparcia na każdym etapie rozwoju swojego uzależnienia, niezależnie od stopnia nasilenia objawów alkoholizmu.
Zalety detoksu alkoholowego – tylko dla uzależnionych pacjentów?
Zalety detoksu alkoholowego sprawiają, że coraz częściej z możliwości szybkiego oczyszczenia organizmu z toksyn korzystają również osoby, które nie zmagają się z konsekwencjami uzależnienia alkoholowego. Chcą oni zwykle pozbyć się objawów kaca i zatrucia alkoholowego oraz tzw. dolegliwości odstawiennych (głodu alkoholowego). Niektórzy z nich decydują się na kroplówki na kaca, które stanowią krótkotrwałą metodę walki ze szkodliwym działaniem toksyn. Długotrwałe spożywanie alkoholu wpływa bowiem negatywnie na stan i funkcjonowanie wszystkich narządów wewnętrznych i układów człowieka. Nawet jednorazowa nadmierna dawka alkoholu może stać się odpowiedzialna za wystąpienie patologicznych stanów.
Zalety detoksu alkoholowego (detoksykacji) – jak bezpiecznie przerwać ciąg alkoholowy w uzależnieniu?
Profesjonalny detoks alkoholowy to złożony i rozciągnięty w czasie proces medyczny, którego celem jest skuteczne oczyszczenie organizmu pacjenta z wszelkich toksyn, zwłaszcza tych, które kumulują się w ustroju w wyniku nadużywania alkoholu. Jest jednym z pierwszych etapów leczenia alkoholizmu, podczas którego osoby uzależnione dowiadują się, jak odstawić alkohol w sposób kontrolowany, a więc bezpieczny. Zwykle na ten krok namawiają ich najbliżsi, dla których życie z alkoholikiem nie należy do najłatwiejszych. Wraz z rozwojem uzależnienia dochodzi bowiem do całkowitego podporządkowania codziennej rzeczywistości nałogowi. Uzależnieni zaniedbują obowiązki domowe i zawodowe, często izolują się społecznie i spożywają alkohol w samotności, nawet bez potrzeby poszukiwania okazji. Ta metoda leczenia alkoholizmu może być stosowana również jako element przymusowego leczenia alkoholika. Detoksykację określa się wówczas mianem odwyku.
Jakie są główne zalety detoksu alkoholowego? Detoksykacja organizmu z wykorzystaniem dożylnych wlewów witaminowych jest wysoce skuteczna oraz nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań. To prosta droga do trzeźwości pacjenta, gwarantująca nie tylko szybką regenerację organizmu, ale również długotrwałe efekty, umożliwiające wyjście z nałogu.
Na czym polega detoks alkoholowy i czy jest czasochłonny? Odtrucie alkoholowe trwa zwykle kilka godzin. Czas trwania detoksu przeznacza się na kwalifikację pacjenta do zabiegu, wykonanie wkłucia dożylnego i infuzji kroplówki. Składniki odżywcze zawarte we wlewach witaminowych docierają bezpośrednio do krwiobiegu pacjenta. Dodatkowo specjaliści stosują farmakoterapię. Jej celem jest zmniejszenie intensywności objawów głodu alkoholowego (tzw. objawów odstawiennych). Zwykle to one skłaniają pacjenta do powrotu do picia i są odpowiedzialne za nawroty alkoholizmu. Pozostając pod opieką specjalistów, pacjent otrzymuje leki przeciwbólowe, uspokajające, przeciwwymiotne i nasenne. Ich podanie zmniejsza również ryzyko powikłań przy oczyszczaniu organizmu z alkoholu.
Profesjonalne odtrucie alkoholowe elementem kompleksowej terapii choroby alkoholowej
Skuteczne leczenie alkoholizmu wymaga holistycznego, a zarazem indywidualnego podejścia do każdego pacjenta. By zapewnić długotrwałe efekty leczenia, zaleca się połączenie odtrucia organizmu po spożyciu alkoholu etylowego z terapią awersyjną i psychoterapią alkoholizmu. Coraz częściej lekarze wykonują detoks alkoholowy przed implantacją Esperalu. Zabieg implantacji wszywki alkoholowej pozwala na długotrwałe utrzymanie trzeźwości po zakończeniu leczenia. Terapia Esperalem polega na wywołaniu negatywnych skojarzeń pacjenta, związanych z piciem alkoholu. Działanie wszywki alkoholowej opiera się na obawie pacjenta przed połączeniem leku z substancją odurzającą. Zakazane przez lekarzy próby przepicia wszywki alkoholowej wywołują nieprzyjemne i niebezpieczne objawy tzw. reakcji disulfiramowej. To gwałtowna odpowiedź organizmu na rosnące stężenie toksyn poalkoholowych w krwiobiegu (zwłaszcza aldehydu octowego). Skuteczność wszywki alkoholowej jest wysoka, a długość działania Esperalu sprzyja trwaniu w trzeźwości i rozpoczęciu psychoterapii alkoholizmu.
Jak zapobiec nawrotowi alkoholizmu po odtruwaniu alkoholowym?
Leczenie uzależnienia od alkoholu to nie koniec drogi do trzeźwości osoby uzależnionej. Życie po leczeniu alkoholizmu wymaga wielu wyrzeczeń i szczególnej ostrożności. Z tego względu pacjentom zaleca się, by pozostawali pod stałą opieką terapeutów nawet po detoksie alkoholowym i zakończeniu terapii awersyjnej. Pomagają oni nie tylko przejść przez ten trudny etap leczenia, ale również utrzymać trzeźwość wówczas, gdy silnie oddziałują tzw. wyzwalacze głodu alkoholowego. Specjaliści zwracają również uwagę uzależnionych na niepopularne fakty: zaznaczają, że sport pomaga wyjść z alkoholizmu, podkreślają istotę odnalezienia życiowego celu, pasji i hobby oraz sposobów na radzenie sobie z nieprzyjemnymi emocjami i stresem.
Zalety detoksu alkoholowego sprawiają, że metoda ta jest wybierana przez znaczną część uzależnionych pacjentów. Proces detoksu umożliwia bezpieczne przerywanie ciągu alkoholowego i ogranicza nasilenie objawów zespołu abstynencyjnego, ale sam w sobie nie ogranicza ryzyka nawrotu choroby. Ze względów bezpieczeństwa i w celu zapewnienia najwyższego poziomu skuteczności terapii, nie zaleca się korzystania z detoksu alkoholowego w domu. Bezpieczne odtrucie alkoholowe możliwe jest w specjalistycznej placówce medycznej. Najlepiej wybrać taką, w której istnieje możliwość skorzystania z wielu elementów kompleksowej terapii choroby alkoholowej jednocześnie.